13 Haziran 2015 15:36

Sümer Tilmaç'ın cenaze töreni yarın yapılacak

Paylaş

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Sümer Tilmaç, Sedat Peker’in Esma Sultan Yalısı’ndaki düğünü sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
2005 yılında tutuklanan ve organize suç örgütü liderliği suçundan 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılan Ergenekon davası sanıklarından Sedat Peker, tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevinde Avukatı Özge Yılmaz ile evlenmişti. Sedat Peker’in geçen yıl mart ayında tahliye olmasından sonra, çift dün akşam Ortaköy’deki Esma Sultan Yalısı’nda düğün yaptı. Oyuncu Sümer Tilmaç da düğüne arkadaşlarıyla birlikte geldi. Tilmaç, düğün töreni başlamadan önce masada otururken aniden fenalaştı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan Sümer Tilmaç’a kalp masajı yapıldı. Sanatçı, ambulansla Etiler’deki Liv Hospital Hastanesine kaldırıldı. Ancak Sümer Tilmaç, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

HASTANEYE GELDİĞİNDE YAŞAM BELİRTİSİ YOKTU
Hastaneden yapılan açıklamada, Tilmaç’ın hayati fonksiyonlarını kaybetmiş olarak hastaneye geldiği ve 1 saat 40 dakika boyunca ileri yaşam desteğine bağlanmasına rağmen kurtarılamadığı açıklandı.
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, ünlü oyuncunun hastaneye geldiğinde yaşam fonksiyonlarının çalışmadığını belirterek, “Ünlü Oyuncu Sümer Tilmaç bugün bir davette kalp yetmezliği sonucunda ani kalp durması nedeniyle fenalaştı. Saat 19.57 itibariyle hastanemizin acil servisine getirildi. Geldiğinde şuuru kapalıydı ve nefes almıyordu. Kalp atımları vücuda yeterli kan pompalayacak düzeyde değildi. Ciddi kalp yetmezliği ile geldi. Yaklaşık 1 saat 40 dakika süren ileri yaşam desteğine rağmen maalesef yaşamsal fonksiyonları geri dönmedi. Bu nedenle Sevilen Oyuncumuz Sümer Tilmaç’ı kaybettik. Yakınlarına başsağlığı kendisine de Allah’tan rahmet diliyoruz. Bilinen ciddi kalp yetmezliği olan bir hasta ve bu yüzden kalp durması olabiliyor. Tedavi altındaymış ancak daha ileri tedavi görmesi gerekiyormuş” şeklinde konuştu.  
Sümer Tilmaç’ın cenazesi, yarın Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

‘FİKO’NUN YOL ARKADAŞI, YOLDAŞI NİHAT’TI’
Sümer Timaç’ın ölüm haberini alan sanatçılar Tilmaç için taziye mesajları attı. Sanatçı, kariyerinde önemli bir nokta olan Süper Baba dizisindeki Nihat karakteri ile sevilmişti. Atılan taziye mesajlarında bu sık sık vurgulandı;
Cem Yılmaz: Değerli abimiz Sümer Tilmaç’a Allah rahmet eylesin...Mekanı cennet olsun.
Ceylan Ertem: Sümer Tilmaç ... Süper Baba’da hangimiz ona kalpten bağlanmamıştı ki. Bizi güldürdü, şifa verdi. Huzur içinde uyusun.
Özge Fışkın: Sümer Tilmaç’ı kaybetmişiz... Nurlar içinde yatsın
Sermiyan Midyat: Ah be kocaman yürekli, kocaman kahkahalı Sümer Tilmaç Abi’m benim!
Yokluğuna alışmak çok zor olacak.Hepimize çok büyük sabırlar olsun.
Yekta Kopan: Muhabbeti sağlam adamdı Sümer Tilmaç. En didişmeli anlarda bile olayı “şekere” bağlardı. O koca sesiyle “N’aber oğlum?” demesini özleyeceğim.
Murat Meriç: Ah! Çalarken, Sümer Tilmaç’ın öldüğünü öğrenmek... Oynadığı roller bir yana, Fiko’nun yol arkadaşı, yoldaşı Nihat’tı o. Benim için buydu.
Doğa Rutkay: İyi yüreğin ve ustalığınla sevdik seni bi kere Sümer abi... Nur içinde yat... #SümerTilmaç
Şevval Sam: Ah Sümer ağabeyciğim ah! Çok ama çok üzüldüm.
Sabahat Akkiraz: Yıldızlar elden kayıp gidiyor.Sümer Tilmaç’a Allahtan rahmet diliyorum. Süper Baba’nın ve ailemizin ne iyi abisiydin
Mesut Yar: Sümer Tilmaç ağabeyimizi kaybettik. Çok üzgünüm
Ali Poyrazoğlu: Canım Sümer. Kardeşim. Iyi ki meslekdaşım. Güle güle..Huzur içinde..
Sümer Tilmaç Göçmüş Oyuncular Bahçesine gitti.

SÜMER TİLMAÇ KİMDİR?
1948 yılında Malatya’da doğan Sümer Tilmaç, 1964 yılında Arena Tiyatrosunda oyunculuğa başladı. 1968’de İstanbul Belediye Konservatuvarından mezun oldu. Tilmaç, Münir Özkul ve Gazanfer Özcan gibi sanatçıların öğrencisi olarak yetişti. 210’dan fazla filmde rol alan Tilmaç, yaklaşık olarak 60 tiyatro oyununda oynadı. “Süper Baba” dizisindeki “Nihat” rolüyle tanıan ve 2002 yılında “Son” filmindeki rolüyle “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında Sadri Alışık ödülü kazanan Sümer Tilmaç, son olarak “Çakallarla Dans” filminde oynadı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Saldırıya uğrayan askerden haber alınamıyor

SONRAKİ HABER

‘Hayatları boyunca sadece 1 dakikaları oldu’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...