12 Haziran 2015 18:02

HDK: Kaos yaratma planlarına son verilsin

Seçim sonuçlarının ardından toplanan HDK Yürütme Kurulu, toplantısının sonuç bildirgesinde, halkların "Yeni Yaşam" umudunu güçlendiren HDP'nin seçim zaferinin ardından yaratılan provokasyonlara dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, devlet ve hükümet yetkililerine görevlerini yapma çağrısında bulunulan bildirgede, "Tüm failler yargı önüne çıkarılsın, insanlarımızın hayatı güvence altına alınsın. Kaos yaratma planlarına son verilsin" denildi.

Paylaş

Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütmesi Kurulu, 11 Haziran tarihli toplantısının sonuç bildirgesini yayınladı. HDP'nin seçim zaferi ile halkların "Yeni Yaşam" umudunu güçlendirdiği belirtilen bildirgede, "Bu sonuçlar yalnızca Türkiye halklarının değil, barış, demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren bütün Ortadoğu ve bölge halklarının da kazanımıdır. Bizler kazanımlarımızın, Suriye'de Rojava devriminin, Yunanistan'da Syriza'nın ve İspanya'da Podemos'un seçim başarılarının temsil ettiği kazanımlarla kardeşlik köprüleri içinde daha büyük anlamlara sahip olduğunu biliyoruz" denildi.

Bildirgede, "Çözüm süreci"nin mimarı PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması ve sürecin devam etmesi gerektiği de belirtildi. 

HDP ve Kürt halkına yönelik katliam girişimlerine yönelik hiçbir hukuki sürecin başlatılmadığına dikkat çekilen bildirgede, "Seçim öncesi istediği sonuçları elde edemeyenler, seçim sonrasında yeni bir kaos planını devreye sokmuşlardır. 200'ün üzerinde insana, karşı tarafın suikastıyla öldürüleceğine dair ihtar mektuplarının gittiği ve Yeni İHYA-DER Başkanı'nın da bu kişilerden biri olduğu bilindiğinde bir iç savaş kışkırtıcılığıyla karşı karşıya olduğumuz açıkça görülmektedir. Seçim öncesi ve sonrasında tüm bu yaşananlar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın miting meydanlarında '400 vekili verin bu iş huzur içinde çözülsün' tehditlerini bir kez daha hatırlamamıza yol açmaktadır." 

HDK olarak, tüm halklarla birlikte kaos planlarının karşısında durulacağının vurgulandığı bildirgede, şunlar belirtildi: "Karanlık güçlerin başarılı olmaması için barış, demokrasi ve kardeşlik mücadelesini daha fazla büyüteceğiz. Kaybettiğimiz insanlarımızın yakınlarına ve Diyarbakır halkına başsağlığı diliyor, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm devlet ve hükümet yetkililerine de bir kez daha görevlerini yapmaları çağrısında bulunuyoruz. Bu saldırıları planlayan ve uygulayan tüm failler yargı önüne çıkarılsın, insanlarımızın hayatı güvence altına alınsın. Kaos yaratma planlarına son verilsin, ülke normalleştirilsin." (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Okula gitmeyen çocukların haftalık çalışma süresi 54 saat

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa