12 Haziran 2015 17:22

Tartışmalı ölüm, görkemli cenaze

Ukrayna ve bağımsızlığını ilan eden LNR (Lugansk Halk Cumhuriyeti) ve DNR (Donetsk Halk Cumhuriyeti) arasındaki gerginlik devam ederken yeni ölüm haberleri ateşkes sona mı eriyor endişelerine yol açtı.

Paylaş

Okay DEPREM
Alçevsk/LNR   

Ukrayna ve bağımsızlığını ilan eden LNR (Lugansk Halk Cumhuriyeti) ve DNR (Donetsk Halk Cumhuriyeti) arasındaki gerginlik devam ederken yeni ölüm haberleri ateşkes sona mı eriyor endişelerine yol açtı.

Ölenler arasında iç savaşta Ukrayna güçlerine karşı halk milisleriyle birlikte savaşan ve bir suikast sonucu hayatını kaybeden Genç Komutan Aleksey Borisoviç Mazgovoy da var.

İki Minsk ateşkes sürecine karşın bir yılı aşkın zamandır süren ve şimdiden binlerce kişinin öldüğü savaşın önemli isimlerinden biri olan Mazgovoy, yanındaki 6 kişiyle birlikte Lugansk kentine doğru yol alırken Mihailovka kasabası civarında çapraz ateşe tutularak öldürüldü. Mazgovoy’un ölümü iki tarafta da tartışmalara neden oldu. İlk olarak Ukraynalı partizan grubu “Teni” üstlenirken LNR Başsavcılığı Soruşturma Dairesi Başkanı Tkaçenko, soruşturmanın birkaç farklı senaryoyu hesaba katarak ilerlediğini bildirdi. Ukrayna ise, Mazgovoy’un katledilmesinin LNR yönetimi bünyesindeki iç hesaplaşmadan kaynaklandığını iddia etti.

DNR- Komünist Partisinden Politikacı Pavel Petroviç ve bir grup gazeteciyle Donetsk’ten 115 kilometre kuzeydoğuda yer alan; Aleksey Mazgovoy ve meşhur silahlı birliği Prizrak’ın (hayalet) konuşlandığı Alçevsk kentine doğru yola çıkıyoruz. Alçevsk-Lugansk yolu üstünde, 100 binin üzerinde bir nüfusa sahip, metalurji tesisleri ve kömür madenleri ile ünlü tipik bir orta ölçekli Donbass emekçi yerleşim yeri. Kent merkezinde mahşeri bir kalabalık görünüyor.

Mazgovoy başta olmak üzere beş cenaze, halkın selamlaması için açık tututuldu. Debaltsevo askeri valisi ve Mazgoyov’un eski silah arkadaşı Aleksandr Afendikov konuşma yaparak, “Binlerce kişi kardeşlerini son yolculuklarına uğurlamak üzere buradalar. Düşman bu eyleminde bir şeyi gözden kaçırdı: Hareketimizi, kardeşliğimizi daha da güçlendirip, irademizi sertleştirmiş oldu. Yenirusya’nın kahramanlarının ölümsüz anısına!..” diyor. Meydanda Lugansk yönetiminden herhangi resmi bir temsilcinin bulunmadığı törende, dini ritüellerinin ardından Mazgovoy’un ve diğer yoldaşlarının tabutları bir süre milisler tarafından omuzlarda taşındıktan sonra ayrı ayrı askeri araçlara konularak şehir dışındaki mezarlığa götürülüyor. Geçit sırasında Lugansk’ın neredeyse her yerinden gelen yöre halkı ana cadde üzerinde cenazeleri uğurluyor.

ÖNCEKİ HABER

İsrail çocuk katillerini akladı

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa