12 Haziran 2015 15:00

Ramazanın gözdesinde gramaj oyunu: Pideye gizli zam!

Ramazan ayına günler kala pidenin fiyatı da belli oldu. Bu yıl 250 gramlık ramazan pidesi 1.5 liradan satılacak, en yüksek pide fiyatı 6 lirayı geçmeyecek. Geçen yıl ise 300 gram pide 1.5 liraydı.

Paylaş

Ramazan ayına günler kala pidenin fiyatı da belli oldu. Bu yıl 250 gramlık ramazan pidesi 1.5 liradan satılacak, en yüksek pide fiyatı 6 lirayı geçmeyecek. Geçen yıl ise 300 gram pide 1.5 liraydı.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı bu yıl ramazan ayında uygulanacak pide fiyatlarını açıkladı. Buna göre 250 gramlık pide 1.5 liradan satılacak.

Balcı, Türkiye genelinde ramazan pidesinin kilogram fiyatının 6 lirayı geçmeyeceğini, Ankara’da 250 gramlık pidenin 1.5 liradan satışa sunulacağını açıkladı.

GEÇEN YIL 300 GRAM 1.5 LİRAYDI

Pide fiyatları geçen yıla göre değişmedi yine 1.5 liradan satılacak. Ancak geçen yıl 300 gram olan pide bu yıl 250 grama düşürüldü. Yani geçen yıldan 50 gram daha az pideyi yine 1.5 liraya sofralarımıza getirebileceğiz.

TZOB: SPEKÜLASYONA İZİN VERMEYECEĞİZ  

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ramazan ayı öncesinde, fiyatların spekülatif yönde yükseltilmesini önlemek için çalışmalara devam ettiklerini vurgulayarak, “Açıklamalarımızın amacı, fiyat artışlarının üreticilerimizden mi, yoksa aracı veya perakendecilerden mi kaynaklandığı konusunda doğru bilgiler sunmak, tüketicinin ödediği fiyattan üreticilerimizin ne derece yararlanabildiğini ortaya koymak, olası spekülatif fiyat artışlarını önlemektir” dedi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ramazan ayı öncesinde yaptığı toplantıda, “2007 yılından bu yana her ramazan ayı öncesinde, gıda tüketiminin artmasından dolayı fiyatların spekülatif yönde yükseltilmesini önlemek için yürüttüğümüz çalışmalara ve bu yöndeki uyarılarımıza bu yıl da devam ediyoruz. Bu açıklamalarımızın amacı, fiyat artışlarının üreticilerimizden mi, yoksa aracı veya perakendecilerden mi kaynaklandığı konusunda doğru bilgiler sunmak, tüketicinin ödediği fiyattan üreticilerimizin ne derece yararlanabildiğini ortaya koymak, olası spekülatif fiyat artışlarını önlemektir” ifadelerine yer verdi.

İNCİR FİYATI UÇTU

Bayraktar, genel olarak bir değerlendirme yapılacak olursa, ramazan ayı öncesinde üretici ve market fiyatları arasındaki farkın en fazla yüzde 498.18 ile kuru incirde görüldüğünü belirterek, “Üretici-tüketici fiyatları arasındaki makas bir türlü kapatılamıyor. Pazarlamadaki sorunlar nedeniyle üretici düşük fiyata ürün satarken, tüketiciler de daha pahalıya tüketmek durumunda kalıyor,” dedi.  

11 ÜRÜNDE AZALMA, 21 ÜRÜNDE ARTIŞ

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Bu yıl ve geçen yıl ramazan ayı öncesi fiyatlarını karşılaştırdığımızda, üretici fiyatlarında, 11 üründe azalma, 21 üründe ise fiyat artışı oldu. Bilindiği gibi ramazan aylarında her yıl 10 gün geriye gelmektedir. Bundan dolayı ramazan öncesi iki tarihi karşılaştırmak, aynı dönemleri kapsamadığı için fiyat farklılıkları olabilir. Nitekim, bundan sonraki yıllarda ramazan ayları gittikçe ürün fiyatlarının yüksek olduğu ilkbahar dönemine doğru kayacak.”

PASTIRMA SUCUK TALEBİ DÜŞÜK

Korkmaz Sucukları Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Korkmaz, ramazan öncesi pastırma ve sucuğa olan talebin önceki yıllara göre düşük olduğunu söyledi. “Ramazanda yeni bir zam beklentimiz yok” diyen Korkmaz, “Fiyatlar zaten yüksek olduğu için halkın alım gücü çekmiyor. Önceki yıllarda ramazana 1 ay kala talep başlardı. Bu sene ise istenen düzeyde değil. Bunda halkın alım gücünün düşüklüğü, fiyatların yüksek olması ve seçimlerin etkili olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.
Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, etle birlikte pastırma ve sucuğa son 2 ayda yüzde 15 zam geldiğini anımsatarak, ramazan öncesi yeni bir zam gelmeyeceğini söyledi. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

HABAŞ işçisi gözünü kaybedebilir

SONRAKİ HABER

Hakların Köprüsü Derneği: Mülteci dostlarımız güvenlik problemi değildir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa