12 Haziran 2015 15:30

Demirtaş: Bir tezgah kurulmuş, kimin kimi vuracağı belli

Diyarbakır'da peş peşe bombaların patlatıldığı yerde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, saldırılarda amaçlananın büyük bir iç savaş ve kaos olduğunun altını çizerek, Diyarbakır'da kurulan tezgaha dikkat çekti: "Bir tezgah kurulmuş, kimin kimi vuracağı belli."

Paylaş

Diyarbakır’da HDP mitinginde bombaların patladığı yerde milletvekilleriyle birlikte açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son günlerde kentte yaşananların kaos ve iç savaş çıkarmak için devreye konmuş bir tezgah olduğunu söyledi. Demirtaş, “Bir çok Hizbullah militanı, elemanı şu anda Diyarbakır’da silahlandırılmış durumda. Bir tezgah kurulmuş, kim kimi vuracak o da belirlenmiş” dedi. HDP’nin Diyarbakır mitingindeki bombalı saldırıyla ilgili de Demirtaş, “Kaygım odur ki IŞİD bağlantılı güçler Türkiye’nin yüzlerce yerinde eylem talimatı bekliyor” dedi. Demirtaş saldırının arkasındaki güçlerin bağlantılarıyla birlikte açığa çıkarılması gerektiğini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile HDP milletvekilleri 5 Haziran’da 4 kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan bombaların patladığı trafo önünde yaşamını yitirenleri andı. HDP mitingine konulan bombayla seçim yaptırmamak istendiğini söyleyen Demirtaş, “Amaçlanan şuydu: Şu noktada patlatılan bomba yüzlerce kişinin ölümüne neden olabilirdi. Yüzlerce kişi sadece bombanın patladığı anda yaşamını yitirebilirdi. Buradan yüzlerce ölü çıkartılabilse büyük bir kaos yaratılacaktı, Diyarbakır’dan başlayacak bir iç savaş görüntüsü uyandırılmak istenecek, belki seçim yapılamayacaktı. Türkiye önü alınmaz bir Suriyeleşme sürecine girecekti” dedi.

BOMBACI DESTEĞİ NEREDEN ALDI?

Saldırının üzerinden günler geçmesine rağmen kendilerine herhangi bir bilgilendirmede bulunulmadığını söyleyen Demirtaş, “Saldırıya uğrayan biz, ölen biz. Fakat tek bir bilgi alabilmiş durumda değiliz. Yaşananların arkasında kimler var? Herhalde bu saldırıyı genç bir çocuk tek başına gerçekleştirmedi. Ortada bir saldırı varsa bağlantıları yereldeki iş birlikçileri, Suriye’den Antep’ten, Urfa’dan aldıkları destekleri kim sağladı? Bunlar ortaya çıkartılmadığı ve kamuoyuna tatmin edici bilgi sunulmadığı müddetçe olay aydınlatılmış sayılmaz. Bu öyle ‘Bir kişi öfkelendi ve gelip buraya bomba koydu’ denilerek, geçiştirilecek bir mevzu değil” dedi.

DEVLET DESTEĞİ AÇIĞA ÇIKARILSIN

Saldırganın istihbarattan, devletten bir destek almadan bu saldırıyı gerçekleştiremeyeceğini belirten Demirtaş, “Madem ortada bir istihbarat zafiyeti var, istihbarat desteği almadan bu alçakça eylemi yapamayacaklarına göre kim destek olmuşsa çıkması lazım. Devlet içinden destek almadan Suriye’den biri elinde bombayla gelip Diyarbakır’da benim konuşma yapacağım sırada iki bombayı patlatamaz. Devlet içerisinde hükümete bağlı güçler içerisinde mutlaka desteğinin ortaya çıkartılması lazım. Aksi takdirde her gün bu tehdidi yaşamaya devam edeceğiz. Çünkü DAİŞ bağlantılı, yerelde de destek sunan güçler hücre örgütlenmesi şeklinde. Şu anda kaygım odur ki Türkiye’nin yüzlerce yerinde eylem talimatı bekliyor. Bunu önlemenin yolu Diyarbakır’da miting katliamının sorumlularının devlet içindeki hükümet bağlantılı sorumluların da deşifre edilmesidir” şeklinde konuştu.

HİZBULLAH DENEN ÇETE ÖZÜR DİLEMELİDİR

İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran’ın öldürülmesi ve devamında yaşanan provokasyonları da değerlendiren Demirtaş, “HDP’nin 4 mahalle sözcüsü katledilmiştir. Direkt hedef alınmışlardır. Birçok Hizbullah elemanı evlerinde silahlandırılmış durumdadır. Bir saldırı durumunda kim hangi kişiyi vuracak bu bile belirlenmiş durumdadır. Bu Hizbullah denilen grup ve çete ‘Biz provokasyona gelmedik’ diyorlarsa bunu kınarım. Ancak ‘Provokasyona geldik’ diyorlarsa çıkıp halktan özür dilemelidirler” diye konuştu.

UCUZ TEZGAHLARA GELMEYİN

Bölgede çok yüksek oylar aldıklarını ve bunun da kendilerine daha fazla sorumluluk yüklediğini söyleyen Demirtaş, “Bu topraklarda herkesin siyaset yapma hakkı var. Herkes halka saygılı olsun, siyasetini yapsın. Kirli oyunlara, ucuz tezgahlara gelmeyin” dedi. İsim vermeden HÜDA PAR’a da seslenen Demirtaş, “Gün birbirimizi tehdit etme günü, karşılıklı güç gösterme günü değildir, ortak barışı sağlamak gerekiyor. Dönüp bir geçmişe bakılsın, 6-7-8 Ekim’e bir bakılsın. Tezgahın nasıl işlediğini bir kez daha görsünler. Kendilerini kullandırmasınlar. Tetikçilik yapmasınlar. Halka hizmet etsinler. Örgütlensinler, miting yapsınlar. Bu bir ideolojik mücadeledir” dedi.

'ERDOĞAN BÖLGEYE, ROJAVA’YA DÜŞMANLIK DUYUYOR’

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de, saldırıların halkın sağduyusu nedeniyle geri püskürtüldüğünü belirterek, “Yapılan tezgahlar ve oyunlar bir bir geri dönüyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın PYD’ye yönelik sözlerini de eleştiren Yüksek, “Erdoğan bölgeye, Rojava’ya bir düşmanlık duyuyor. Kafa kesen, diri diri insan yakanlara tek laf etmeyen Erdoğan’ın, PYD’ye yönelik sözleri kabul edilemez,” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

HDP, provokasyonun önüne geçmek için heyet oluşturdu

ÖNCEKİ HABER

İHD: Cenap İlboğa’ya özgürlük

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa