12 Haziran 2015 04:56

Renault işçileri: Kırmızı çizgimizden taviz yok

Paylaş

Vedat YALVAÇ 
Bursa 

Renault’da başlayan ve dalga da Türkiye’nin dört bir yanına yayılan metal sektöründeki direnişler ve eylemler sürüyor. Renault’da bir işçinin atılması üzerine fabrikayı terk etmeyerek patrona geri adım attıran Renault işçileri, kararlılığını bir kez daha gösterdi. Temsilci seçimlerine yoğunlaşan Renault işçileri, patronların saldırılarına karşı hızla örgütlülüğünü sağlamlaştırma çabası içerisinde. Bekleyişin sürdüğünü belirten işçiler, patronların verdiği iyileştirme sözünde de hiçbir adım atmamış olmasına tepkili. Temsilci seçimlerinin ardından patronlara taleplerini bir kez daha yenileyeceklerini söyleyen işçiler, burada herhangi bir adımın atılmaması durumunda başka bir sendikaya geçerek mücadeleyi daha örgütlü sürdürme tartışmalarını da sürdürüyorlar. 

ÇELİK-İŞ’E SICAK BAKMIYORUZ

Renault işçileri temsilci seçimlerine yoğunlaşırken, şimdilik başka bir sendikaya geçme tartışmasına girmiyor. Şu anda herhangi bir sendikaya geçmenin kendi aralarında bölünmeye neden olacağını söyleyen bir Renault işçisi, “Bizim fabrikamızda da sendika değiştirme tartışması var. Ancak bu TOFAŞ’ta olduğu gibi değil. Eğer taleplerimiz kabul edilmezse başka bir sendikaya geçmeyi düşünüyoruz” dedi. Fabrikada Çelik-İş’e sıcak bakılmadığını anlatan Renault işçisi şöyle devam etti: “Nedeni de AKP’ye yakın bir sendika olması ve bugüne kadar hiçbir şey yapmamış olması. Bugüne kadar mücadele ettiğini, işçiler için olumsuz olan gelişmelere itiraz ettiğini görmedik.” 

'TOFAŞ’TAKİ BÖLÜNME LEHİMİZE DEĞİL'

TOFAŞ’ta yaşanan tartışmaların yakından takip edildiğini söyleyen bir başka Renault işçisi, “TOFAŞ’ta işçiler temsilci seçimleri yapılmadan sendika değişimine gidilmesi işçiyi böldü. İşçilerin bir kısmı şu anda dayanışma aidatı ödeyerek 2017’ye kadar beklenmesini istiyor. Bir kısmı Çelik-İş’e geçmek istiyor ve az da olsa küçük bir kısmı da Türk Metal’de kalmak istiyor” dedi. Bu bölünmenin işçinin lehine olmadığını dile getiren Renault işçisi, TOFAŞ işçilerinin önce kendi temsilcilerini seçerek sendika değişimi tartışmalarını bu temsilciler aracılığıyla işçiler içerisinde sağlıklı yürütmesi gerektiğini belirtti. 

PATRONLAR İŞÇİYİ YOKLUYOR

Patronların örgütlü hareket ettiğini dile getiren bir Renault işçisi, “Patronlar çok sık toplantılar yapıyor. Şu an eylemler sırasında öne çıkmış işçilerin listeleri patronların elinde. Şimdi de peyderpey işten atmanın yolunu arıyorlar. Şu an yapılan işten atmaları da işçinin tavrını yoklamak için yapıyorlar” diye konuştu. Renault’da bu saldırılara karşı büyük bir birliğin oluştuğunu ve izlenmesi gereken yolun da bu olduğunu belirten işçi, “Bir iki gün önce kartı basmayan arkadaşımız seçim nedeniyle gelmeyeceğini şefine bildirmiş. Ancak arkadaşımız gerekçesiz devamsızlık ettiği gerekçe gösterilerek işten atmaya kalktılar. İçerideki vardiya dışarı çıkmayarak arkadaşımıza sahip çıktı. Kararlılığımızı görünce de yanlışlık olduğunu söylediler. Burada en ufak taviz verdiğimizde gerisinin geleceğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden diğer tüm fabrikaların da bu konuda taviz vermemesi gerekiyor” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü: Savaştan kaçıp sömürüyle karşılaştılar

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa