11 Haziran 2015 22:09

Papa’dan özel pedofili mahkemesi

Paylaş

Katolik Hristiyanların lideri Papa Francesco, kilisede çocuk tacizlerine göz yuman din adamlarının yargılanması için özel bir mahkeme kurdu.

Papa Şubat ayında, Katolik din adamlarının cinsel tacizine maruz kalmış çocukları korumak için, bazı mağdurlar ile din adamlarından oluşan Çocukları Koruma Komisyonu’nu kurmuştu. Bu komisyonun yürüttüğü çalışmalar ışığında Papa, “Episkopal Süistimal Ofisi” adı altında bir mahkeme kurulmasını kabul etti.

BİR İLK OLACAK

Vatikan’da bir ilk olma özelliğini taşıyan söz konusu mahkemede, kilise mensuplarınca çocukların taciz edilmesine göz yuman ve Kilise yönetimine ya da yerel makamlara şikayet etmeyen episkoposlar yargılanacak.

Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, çocuklara karşı tacizi önlemek için yeteri kadar önlem almayan din adamlarının da artık yargılanabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda Katolik Kilisesi, Katolik rahiplerin çocuklara cinsel taciz edilmesine ilişkin skandalların üzerini örtmekle suçlanmıştı.

Kilise’yi sarsan son büyük skandal, geçtiğimiz Eylül ayında yaşanmış,

Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti olan Santo Domingo Başepiskoposu Jozef Wesolowski pedofili suçundan tutuklanmıştı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Meksika'da hükümet diyaloğu bitirdi şiddeti artırdı

SONRAKİ HABER

Meksika-ABD sınırında 23 aylık mülteci kız ve babası boğuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa