11 Haziran 2015 20:52

Diyarbakır'daki provokasyonlara İstanbul'dan 'dur' çağrısı

Paylaş

Ezgi GÖRGÜ
Cansu PİŞKİN
İstanbul


KESK, DİSK, TMMOB ve HDK Diyarbakır'da yaşanan provokasyonlara dur diyerek barış çağrısı yapmak için Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. Eyleme EMEP, SODAP ve Mücadele Birliği destek verdi.

'SALDIRI HALKLARIN BARIŞ İSTEĞİNE YAPILMIŞTIR'

Eylemde konuşan HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, Diyarbakır'da yaşananların sorumlusunun savaşta ve çözümsüzlükte ısrar eden AKP olduğunu söyledi. Yapılan provokasyonların Türkiye halklarının barış isteğine yapılmış bir saldırı olduğunu belirten Tuncel, “70'li yıllarda Denizlerin Hakkari'de kurmak istedikleri köprü devlet tarafından yıkılmıştı. HDP ile birlikte bu kez, Kürdistan'dan Batı'ya doğru bir kardeşlik köprüsü kurulmuştur.  AKP faşizminde bıkıp yeni bir yaşamı destekleyen halkları AKP provokasyonlarla engellemek istiyor” dedi. 

Bu operasyonların, halklar arasındaki düşmanlığın derinleştirilmeye çalışılarak barışı önlemeye yönelik girişimler olduğunu vurgulayan Tuncel şöyle devam etti: "Diyarbakır mitingine bomba koyan kişinin tutuklandığını söylüyorlar. Arkasındaki güçler kim? IŞİD'çi deniyor. IŞİD'i Türkiye'ye taşıyan kim? Tek başına iktidarını kuramayan AKP kaos yaratıp bunu lehine çevirmenin peşindedir. Diyarbakır'da yaşananlar İstanbul'u da, Edirne'yi de, İzmir'i de ilgilendiriyor. Çünkü orada yaşananları ortaya çıkarıp hesabını sormazsak yarın burada yaşanmamasının bir garantisi yok. Yaklaşık 100 kişiye Hizbullah, IŞİD, YDGH tarafından öldürüleceğini tebligatla bildiren emniyet neden bunu durdurmak için can güvenliklerini sağlamıyor? Demek ki burada bir oyun var. Ve bu oyunu HDP'nin başarısını gölgelemek isteyen AKP tezgahlıyor. AKP yaşananları açıpa çıkarmayarak katliamlara zemin sundu, ortağı oldu. Bu tehlikeli duruma dur demezsek çok daha acı şeyler yaşanacak. Başka hayat yok. Hepimiz bu hayatın içindeyiz ve bu hayatı özgür yaşamalıyız. O yüzden buna dur demek zorundayız."

'GELECEK BİZİZ, GİDECEK ONLAR'

Diyarbakır'da yaşanan olaylara dair biraraya gelen örgütlerden TMMOB İKK Sekreteri Süleyman Solmaz, bugünkü yaşananların şaşılacak bir durum olmadığını söyledi. “1800'lü yıllarda kaos yaratanlar, 1977 1Mayıs alanında emekçileri katledenler bugün benzerlerini yapmaya devam ediyor” diyen Solmaz, bunun devam etmeyeceğini, aklın verdiği güçle yaratılan kaosu açığa çıkarıp teşhir edeceklerini kaydetti. Solmaz, “Hangi kaos ortamında provokasyon tezgahlanırsa tezgahlansın, bunlar iktidarlarını sürdüremeyecekler. Gelecek biziz, gidecek onlar” dedi.

'TOPLUMUN NORMALLEŞMESİ ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR'

TTB İstanbul Tabip Odası adına konuşan Samet Mengüç, toplumun normalleşmeye başladığını, yaşanan bu sürecin de farkında olduklarını ifade etti. Böyle bir süreçte toplumu dizayn etmek isteyen güçlerin devreye girdiğini vurgulayan Mengüç, “Bu tür provokatif olaylarla toplumun normalleşmesi engellenmeye çalışılıyor” dedi. 

Temsilciliğini ABD'nin yaptığı uluslararası emperyalist güçlerin, 1950'den beri birçok ülkede bu süreçleri işlettiğine atıfta bulunan Samet Mengüç, “Özellikle Kürdistan'da öngörülebilecek acılara dahi gönlünde yer açarak hazırlanan bir halk ve temsilcilerinin tutum ve davranışlarını ülkenin her sathında yazdığımız zaman bunları yaşama olanağı olmaz” dedi.

'SEÇİM SONUÇLARINI HAZMEDEMEDİLER'

DİSK İstanbul Temsilciliği adına konuşan Önder Atay, 1400 km ötede, Diyarbakır'da yaşananların faillerini bildiklerini söyleyerek başladığı konuşmasında AKP'nin hesap vermek yerine bu saldırıları gerçekleştirdiğini ifade etti. “37 yıl önce Taksim'de yaşananlardan biliyoruz' diyen Atay, Diyarbakır'da yapılan saldırıların bütün coğrafyadaki emekçi halklara yapıldığını söyledi. Siyasi iktidarın seçim sonuçlarını hazmedemediğine vurgu yapan Atay, “Hazmedecekler, yapacak başka bir şey yok” dedi. Gezi'den itibaren AKP'nin hesap vereceğini söylediklerini hatırlatan Atay, “Gün geliyor, devran dönüyor, AKP hesap veriyor” diye konuşmasını sürdürdü. Ayrıca Atay, AKP'nin hesap veremediği için bu saldırıları gerçekleştirdiğini ancak başarılı olmayacaklarını sözlerine ekledi.

AKP’NİN JİTEM’İ DEVREDE

Emek ve meslek örgütleri adına konuşan KESK İstanbul Dönem Sözcüsü Turgut Yokuş da halkın iradesine saygı gösterilmesi ve provokasyonlara gelinmemesi gerektiğini kaydetti. Seçim süreci boyunca 200'e yakın saldırının olduğunu ancak 1 kişinin bile gözaltına alınmadığını vurgulayan Yokuş, “Diyarbakır mitingine yapılmış bombalamayla ilgili olarak sadece 1 kişi gözaltına alındı” dedi. AKP'nin JİTEM'inin devrede olduğuna dikkat çeken Yokuş, “Faşizme inat barışı ve halkların kardeşliğini savunmaya devam edecek, geleceğimize sahip çıkacağız” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Iğdır'da sanayi sitesinde patlama: 2 yaralı

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa