11 Haziran 2015 19:04

Cari işlemler açığı beklentilerin üzerinde: Turkcell aldı götürdü!

Paylaş

Cari işlemler açığı nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre 1.52 milyar dolar azalarak 3.41 milyar dolara gerilemiş olmasına rağmen beklentilerin üzerinde geldi. Banka ve aracı kurumların beklentisi 2.9 milyar dolar seviyesindeydi. 

Yıllık cari açık miktarı 44 milyar 257 milyon dolar olarak açıklandı.

Dış ticaret açığında azalma olmasına ve Altın ihracatı sayesinde 1.182 milyon dolar giriş olmasına rağmen cari açığın beklentilerin üzerinde gelmesinde Turkcell’in kâr transferinin etkisi var. Turkcell’de 6 Nisan tarihinde yapılan kâr dağıtımının yurt dışına çıkarılmış olmasının rolünün büyük olduğu düşünülüyor.

KİMİN PARASI?

Nisan ayında 2.89 milyar dolarlık kaynağı belirsiz döviz girişi oldu ve böylece yılın ilk dört aylık dönemindeki kaynağı belirsiz döviz girişinin toplamı, 6.98 milyar dolara yükseldi.

Cari açığın daha yüksek çıkmasını engelleyen önemli etkenlerden biri de altın ihracatı oldu. Geçen yıl nisan ayındaki net 307 milyon dolarlık altın ithalatına karşılık, bu yılın aynı ayında 1.18 milyar dolarlık altın ihracatı yapıldı.

ELİN PARASIYLA LÜKS OTOMOBİL

Önceki gün açıklanan ilk üç aylık büyüme verilerine göre, sanayi büyümesinin sıfır. Yaşanan 2.7’lik büyümede tüketimin etkisi oldukça yüksek. Tüketimin çoğunun lükse olduğu, gıda tüketimi azalırken lüks otomobil tüketiminin atması verilerinden anlaşılmıştı.  Şimdi gündemde şu soru var: Yaşanan cari açık lüks tüketime mi bağlı? 

Milli gelirin yüzde 5.5’i kadar cari açık veren Türkiye ekonomisinin sadece yüzde 2.7 oranında büyümüş olması dışarıdan gelen paranın lükse gittiğini gösteriyor.

BU CARİ AÇIK BAŞIMIZA İŞ AÇABİLİR

Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, “Fed (ABD Merkez Bankası) tarafından ya da dünyada bir kırılganlık olursa bu cari açık başımıza iş açar. İş biraz siyasete ve Fed’in faiz artışı kararına kalmış durumda. Şu anda eylülde Fed’in faiz artıracağına kesin gözü ile bakıyoruz. Türkiye olarak, Fed’in olası faiz artışına karşı eylül ayına hazırlanmamız lazım. Kur anlamında bir riskimiz var. Cari açığı kötüye yormuyoruz; ama, Fed ile birleşirse o zaman olumsuz yönde bakacağız.” (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Öğrencilerden dayakçı müdüre tepki

SONRAKİ HABER

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi: Çok geç olmadan harekete geçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa