11 Haziran 2015 11:27

Demirtaş: PKK'nin silah bırakmasını istiyorlarsa süreç devam etsin

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, koalisyon tartışmalarına ilişkin 'Biz nitelikli sıkı bir muhalefete hazırız. Kadrolarımız Türkiye'yi tek başına yönetmeye hazır fakat tablo buna izin vermiyor' diye konuştu.

Paylaş

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin milletvekili adayları ile İnşaat Mühendisleri Odası'nda (İMO) yapacağı toplantıya girmeden önce gündeme dair gazetecilerin sorularını yanıtladı. Esas olarak seçim sonuçları üzerinden halkın ve seçmenin kendilerine yüklediği sorumluluğun farkında olduklarını ve bu duyarlılıkla toplantı ve tartışmaları sürdürdüklerini ifade eden Demirtaş, "Bu Erdoğan'a ve AKP hükümetine karşıtlığımızdan kaynaklanmıyor. Erdoğan'a ilişkin kişisel bir husumetimiz yok. Sadece Anayasa'yı çiğneyen pratiklerini eleştiriyoruz. Bunlar devam ettikçe eleştiriye devam edeceğiz. Olası bir hükümetin kurulmasında insan haklarına dayalı ve barış talep eden her türlü çabayı destekleyeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Milletvekili Deniz Baykal arasında yapılan görüşmeye ilişkin de Demirtaş, "Cumhurbaşkanı yetkileri çerçevesinde görüşmeler yapabilir. Bu tartışmaları parlamentoya mal etmek gerekli" dedi.

Koalisyon tartışmalarına için de konuşan Demirtaş, "Biz nitelikli sıkı bir muhalefete hazırız. Kadrolarımız Türkiye'yi tek başına yönetmeye hazır fakat tablo buna izin vermiyor" diye konuştu.

MHP'nin HDP'ye yönelik hakaret içiren yaklaşımları kabul etmediklerini belirten Demirtaş, "Milli iradeden dem vuranlar halkın iradesine sayı göstermeli" dedi.

Çözüm sürecine ilişkin de Demirtaş, "İmralı Adası'na gitmek için arkadaşlarımız başvuru yapacaklar. Arkadaşlarımız İmralı'ya acilen gitmeli ve süreç kaldığı yerinden devam etmeli" dedi.

Davutoğlu'nun "çözüm süreci" konusunda HDP'ye sorumluluk çağrısı yapan açıklamalarına da değinen Demirtaş, "Bizim sorumluluklarımız var bunların farkındayız fakat, bunlar tek taraflı değil. Hükümet kendi sorumluluklarının farkında mı? Seçim öncesi 'Ortada masa yok', '10 maddelik mutabakatı tanımıyorum', 'Kürt sorunu yoktur' diyen siz değil miydiniz? Çözüm sürecinin tekrar başlaması için bütün bunlardan rücu etmeleri gerekiyor" diye konuştu.

Demirtaş, silahların bırakılması konusunda da kendilerinin muhatap olmadığını, silah bırakma çağrısını PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın yapabileceğini belirterek, " Bunu çok istiyorlarsa heyetimiz İmralı Adası'na gitmesine izin verilsin. Süreç kaldığı yerden devam etsin" dedi. (Ayrıntılar gelecek)

ÖNCEKİ HABER

HDP: Diyarbakır provokasyonunun faillerini biliyoruz

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa