10 Haziran 2015 18:02

Kadın cinayetine yine tahrik indirimi

Tuzla'da, imam nikahlı eşini ve 2 kızını öldürdüğü gerekçesiyle 2'si ağırlaştırılmış 3 müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Ömer Kaya, toplamda 'haksız tahrik' hükümleri uygulanarak 55 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Paylaş

Tuzla'da, imam nikahlı eşini ve 2 kızını öldürdüğü gerekçesiyle 2'si ağırlaştırılmış 3 müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Ömer Kaya, toplamda 'haksız tahrik' hükümleri uygulanarak 55 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

'KORKUTMAK AMACI İLE SİLAHIMI ÇEKİNCE...'

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanık Ömer Kaya ile tarafların avukatları katıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyelerinin de takip ettiği duruşmada, sanık avukatı Hikmet Bakır, olayın bir "aile faciası" olduğunu belirterek, müvekkilinin öldürme kastı olmadığını ve olay günü çıkan tartışmada kendisine yönelik küfürleri engellemek için silahını çıkardığını öne sürdü.

Duruşmada son sözü sorulan sanık Ömer Kaya da, "Keşke böyle bir olay olmasaydı. Pişman ve üzgünüm. Korkutmak amacı ile silahımı çekince, kızım Rojda elime sarıldı, bu sırada silah patladı. Ben kendimi kaybettim, ne olduğunu anlamadım" dedi.

2 KIZI İÇİN 20'ŞER, İMAM NİKAHLI EŞİ İÇİN 15 YIL HAPİS CEZASI

Duruşma sonunda kararını açıklayan Mahkeme heyeti "Yakın akrabayı kasten öldürmek" suçunu tahrik altında işlediği gerekçesiyle, sanık Ömer Kaya'yı, kızları Rojda ve Dilan Kaya'yı öldürdüğü için 20'şer, imam nikahlı eşi Güllücan Özbir'e karşı da "Kasten öldürmek" suçunu tahrik altında işlediği gerekçesiyle 15 yıl hapis cezasına çarptırdı.

BİR HAKİM KARŞI ÇIKTI

Üye hakim İhsan Sartık ise karara şerh düşerek, "Güllücan Özbir'in eylemin başlangıcında sanığa ağır sözler söylemesi dikkate alındığında haksız tahrik hükümlerinin uygulanması mümkünse de, ortak çocukları olan kızlarının sanığa karşı haksız tahrik teşkil eden hiçbir davranışının bulunmaması sabit olmakla, sanığın lehine takdiri indirim hükümlerinin uygulanmasının hakkaniyet kurallarına uygun olmaması nedeniyle, sayın çokluğun düşüncesine katılamıyorum" ifadesini kullandı.

'BU KARAR NE TOPLUM NE DE KATİLLER İÇİN CAYDIRICIDIR'

Duruşma sonrası, "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu" üyeleri adliye bahçesinde "Kadın katillerine indirim değil, ağırlaştırılmış müebbet" yazılı pankart açarak, "Kadın katillerine indirim yok" şeklinde slogan attı.

Davanın avukatı Sevcan Kumyol ise "Kadın cinayetleri davasında uygulanan 'haksız tahrik' ve 'takdiri indirim'ler bu katillerin maalesef aramızda elini kolunu sallayarak dolaşmasına sebep olacaktır. Verilmiş olan bu karar ne toplum ne de katiller için caydırıcıdır" diye konuştu.

İDDİANAMEDEN...

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Ömer Kaya'nın (51) 6 Kasım 2013 tarihinde Tuzla'daki evlerinde tartıştığı imam nikahlı eşi Güllücan Özbir (53) ile kızları Rojda (18) ve Dilan Kaya'yı (20) silahla öldürdüğü belirtildi. Kaya hakkında, imam nikahlı eşi Özbir'i öldürdüğü gerekçesiyle 'müebbet', kızları Rojda ve Dilan Kaya'yı öldürdüğü gerekçesiyle de 2 kez 'ağırlaştırılmış müebbet' hapis cezası istemiyle dava açıldı. (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

O Kaçak Saray boşalacak

SONRAKİ HABER

Panzer davasında savcı beraat kararına itiraz etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa