10 Haziran 2015 17:29

Meşalelerin ve Sis Dumanlarının Ardı

Çünkü Renault işçileri bugün Bursa tribünlerindedir, Türk Traktör işçileri bugün 'ölümüne Ankaragücü' diyenlerdir. Direniş alanında öğrendikleri kardeşliği, tribünlerdeki diğer emekçilere taşıyacaklardır. Çünkü Hodri Meydan da, Texas da localarda değil maratonda açık veya kapalı da izliyorlar maçlarını.

Paylaş

Sinancem ALİKOÇ
ODTÜ

Fanatizm, tekçi ideolojilerin ilkel ürünüdür. İlkeldir çünkü kendinden olanı herhangi bir toplumsal kaygı gütmeden yüceltir. Türkiye tribünlerine baktığımızda toplamın büyük bir kısmının fanatik olduğunu görürüz. Onlarda ilkeldir. Şehrini, takımını, oyuncusunu ve armasını her şeyden öte sever. Kendinden olanı kucaklar, kendinden olmayanı da hiç olmasın ister. Hatta mümkünse onu kendi yok etmek ister. Memleketimizde efsane derbilerin kanlı bıçaklı bitmesinin ana sebebi budur. İnsanlar ölür, yaralanır. Bunların arma ve renk uğruna yapıldığı söylenirken, futbolu endüstriyelleştiren sermaye, rantının tadını çıkarır.
RAKİPLER BU KEZ AYNI SAFTA!
Aydınlanmacı ideolojiler bu yorumların bire bir aynısını yapar. Ancak onun içinde bulunmayı reddeder ve yahut onların dışında ana akım olmayan (daha doğrusu tribünü oluşturan ana unsurlardan uzak) tribünler kurar ve tribünü oluşturan özelliklerden sıyrılarak 'solculaşır' ve marjinalleşir. Onlar yaptıklarını haklı görür çünkü tribünlerimizin çok büyük bir kısmı cinsiyetçi, faşist akımları içinde ana eğilim olarak barındırırlar. Evet, onlar beş bin kişilik taraftar grubunun dışında 50 kişilik tayfalarını kurarak büyük işler başarmışlardır. Onlar kendi oyuncaklarıyla oynarlarken, Gezi Döneminde (her ne kadar çok ileri sonuçlar çıkartılamasa da) 'İstanbul United' kurulmuş ve İzmir'de birbirlerine düşmanlıklarıyla bilinen iki taraftar grubu; Yalı (Göztepe) ve Çarşı( Karşıyaka) devlet terörüne karşı birlikte direnmişler; basına ortak demeçler deklare etmişlerdir.
TRİBÜNLERİ O GÜNE HAZIRLAMAYA...
Yine aydınlanmacılarımız oyuncaklarıyla oynarlarken Bursaspor'un aşırı cinsiyetçi ve muhafazakar eğilimleri bulunduran Texas(*) grubu direnişteki Renault ve Tofaş fabrikalarını, Kocaelispor'un El-Kaide lideri Üsame Bin Ladin'e beste yapan Hodri Meydan(*) grubu, Ford Otosan fabrikasını, direniş alanlarını, ziyaret etmişlerdir. Peki bu gruplar yine kendi şehirlerinde, yine kendinden olanlarla beraber değiller mi? Yine onları kucaklamıyorlar mı? Kesinlikle evet! Şu an Hodri Meydan Sakarya'daki Türk Traktör işçilerini desteklemiyor. Çünkü Tatangalarla(***) yıllardır bitmeyen kanlı bıçaklı kavgaları mevcut. Ama metal işçisi öğretiyor. Renault'taki, Tofaş'taki abilerimiz, Ford Otosan'daki, Sakarya'daki, Ankara'daki işçi kardeşlerini kucaklıyor. Buralardan tribünler de ders çıkaracaktır. Hatta en kolay onlar çıkaracaktır. Çünkü Renault işçileri bugün Bursa tribünlerindedir, Türk Traktör işçileri bugün 'ölümüne Ankaragücü' diyenlerdir. Direniş alanında öğrendikleri kardeşliği, tribünlerdeki diğer emekçilere taşıyacaklardır. Çünkü Hodri Meydan da, Texas da localarda değil maratonda açık veya kapalı da izliyorlar maçlarını. Bize düşen; yapay tribünler kurmak değil, işçi sınıfının, onun önderliğinde gelişen toplumsal hareketin değiştirme gücünün geldiği güne  kadar oyuncaklarla oynamak değil, meşalelerin ve sis dumanlarının arasında tribünlerde olmak ve tribünleri o güne hazırlamaktır.
*Bursaspor'un ana akım taraftar grubu
**Kocaelispor'un ana akım taraftar grubu
*** Sakaryaspor'un ana akım taraftar grubu

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kürt işçilere saldırı firmanın oyunu mu?

SONRAKİ HABER

Yazar Hanım Koçyiğit’ten fantastik roman: Elké

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...