10 Haziran 2015 16:29

Çelik-İş kendini ispat etti!

Paylaş

Eren ÖNER
Bursa

TOFAŞ’ta işten atılan sözcülerin geri alınması için başlatılan direnişin bitme şekli işçiler için yeni bir tehlikeye işaret etti. Direnişin, Türk Metal’in işçiler tarafından fabrikadan kovulmasının ardından TOFAŞ’ta örgütlenme çalışması yürüten Çelik-İş’in eliyle bitirildiğini belirten işçiler, buna tepki gösterdi. “Bunlar da Türk Metal gibi. Aynısının laciverdi. Geri vitesi olan sendika istemiyoruz” diyen işçiler, Çelik-İş’in hafta sonu yapacağı toplantıyı boykot çağrısı yaptı. 

Görüştüğümüz TOFAŞ işçileri yaşanan gelişmeleri gazetemize aktardı. Buna göre Renault’da yaşanan işten atma haberinin hemen ardından TOFAŞ patronu da eylemlerde işçilerin sözcülüğünü yapan iki TOFAŞ işçisini işten attı. Bunu duyan işçiler üretimi durdurarak direnişe geçti. Diğer vardiyaların işçileri de yapılan çağrı üzerine fabrika önüne dayanışmaya geldi. Bu gelişme üzerine TOFAŞ’ta örgütlenmeye başlayan Hak-İş’e bağlı Çelik-İş yöneticileri fabrika önüne gelerek işten atılan işçilere ve direnişteki işçilere destek olacaklarını söyledi. Üretimi durdurma eylemine karşı çıkan Çelik-İş yöneticileri, işten atmanın hesabını dava açarak soracaklarını dile getirdi. Sendikacılar eylemin tehlikeli olduğunu daha fazla işçinin işten atılabileceğini söyleyerek işçileri ikna etmeye çalıştı. Bu sırada işten atılan ve Çelik-İş’te görev verildiği öğrenilen iki işçi sözcüsü de dışarı çıkarak “Hakkımı helal ediyoruz eylemi bitirin” çağrısı yaptı. Bunun üzerine direniş sona erdi. 

Fabrika önünde ve fabrika içerisinde bulunan işçilerle yaşanan gelişmeleri konuştuk. 

PATRON SÖZÜNDE DURMADI BİZ DURMALIYDIK

İlk görüştüğümüz işçi, elindeki su şişesini sıkmaktan tanınmaz hale getirerek bir yandan işten atılan arkadaşlarının “Ben hakkımı helal ediyorum” açıklamalarına kızarken, diğer yandan işçileri bölen bir tutum izleyen Çelik-İş yöneticilerine veryansın ediyor:  “Hayır anlam veremiyorum kardeşim bu Mehmet nasıl böyle dedi. Kendisi dün daha işten atılan kim olursa olsun onun için direneceğiz ona ne lazımsa yapacağız diyordu. Vebal dedi şu dedi bu dedi ona kızıyorum da asıl yanlış bizimkilerde. Onlar ne derse desin sahip çıkmalıydık onlara. Sendika yumuşatmasaydı kıracaktık bileklerini. Bak kardeşim Renault’ya sendika yok ama birlik var, mücadele var, atılanları hemen geri aldırdılar.” 

Direniş biterken verilen “Kimse işten atılmayacak” sözünün patron tarafından tutulmadığına işaret eden işçi, “Hadi onlar sözünde durmadı. Ulan biz içeride birlikte direnmedik mi bu adamlarla. Hani işten atma olursa kayıtsız koşulsuz geri alınana kadar eylem devam edecekti? Patron sözünde durmadı ama biz durmalıydık” diye konuştu. 

AYNISININ LACİVERDİ

Diğer işçi giriyor araya “Sendika yine aynı tas, aynı hamam. Bunlarda Türk-Metal’in aynısı. Baksana eylem bunlar yüzünden bitti. Geldiler dava dediler şu dediler bu dediler caydırdılar. Renault’daki gibi sıkı sıkıya durup bunları sokmasaydık fabrikaya. Şimdi biz onları aldırırdık. Biz bizimle yan yana mücadele edecek sendika dedik. Bunlar da gitti orada geri vites yaptı. Geri vitesi olan sendika istemiyoruz dedik. Adamlar aynısının, laciverdi bak gör. Bunlar da başımıza bela olacak geçen bir yerde gördüm bu Hatay’da orada burada bunlar da satmış işçiyi hakkımızda hayırlısı. “

BİZ YANDIK ONLAR YANMASALAR BARİ

Fabrikaya bir şekilde Çelik-İş’in girdiğini ifade eden TOFAŞ işçisi diğer fabrikalar için dua ederek şunları söyledi: “Bize nasıl oldu nasıl girdiler içeri anlamadık ama inşallah Mako’ya, Renault’ya ve diğer yerlerdeki fabrikalara giremez bunlar. Gerçi Renault sağlam, Renault’ya kimse bulaşamaz .” Renault’daki  komitenin ve fabrika örgütlenmesinin sağlamlığına dikkat çeken işçi, diğer fabrikalardaki işçilere şöyle seslendi: “Renault işçisi gibi birlik olun. Bizi ayrıştırdılar. Renault işçileri sağlam iradeli, sıkı birlikli. Onlar hemen sendikaya koşmuyorlar akıllı davrandılar. Diğer fabrikalar orayı izlemeli.”

Öfkeyle “Devamında ne olacağına bakacağız” diyen işçiler, sözlerini şöyle bitirdi: “Böyle giderse bunlar da duramaz. 5 seneye bunları da yollarız.”

Bir başka işçi ise Çelik-İş Sendikası hafta sonu kitlesel bir toplantı yapacağı bilgisini verdi. Çelik-İş’in direnişi bitirerek patronlara rüştünü ispat ettiğini anlatan işçi, “Başka işçi arkadaşlarla da görüşüyoruz. Bu toplantıya katılmayacağız ve boykot edeceğiz. Biz fabrikamızda yeni bir Türk Metal istemiyoruz” dedi. 


RENAULT İŞÇİSİ GERİ ADIM ATMADI
Direnişin ardından işçilerin kazanımlarına göz diken patronlar, MESS eliyle aynı anda saldırı başlatmıştı. İlk önce Renault’da bir işçinin kartının basmaması üzerine işçiler direnişe geçmiş, içerideki işçiler dışarı çıkmayarak, dışarıdaki işçiler de içeri girip üretim yapmayarak tepki göstermişti. Eylem üzerine atılan işçiler geri alınmıştı. TOFAŞ’ta ise iki işçi sözcüsü işten atılmış, işçiler de bunun üzerine üretimi durdurarak direnişe geçmişti. 

FORD OTOSAN’DA SIKIYÖNETİM

Kocaeli'de bulunan Ford  Otosan’da işçilere yönelik baskı artıyor. “Sabrımızın sınırları zorlanıyor” diyen işçiler, müdürlerin gece vardiyasında ellerinde tıraş bıçaklarıyla dolaşarak, “Sakallarınızı keseceksiniz” dediğini söyledi. İki kişinin bile bir araya gelmesinin yasaklandığı Ford Otosan’da telefonların dolaba konma zorunluluğu getirileceği söyleniyor. Görüşlerini aldığımız işçiler, “Baskılara karşı birliğimizi güçlendirmeliyiz. Mücadelemizi büyütmeliyiz. İnşallah ellerimiz şaltere gidecek” dedi. 

ÖNCEKİ HABER

AKP'ye az oy çıkınca zabıtayı karşılarında gördüler

SONRAKİ HABER

Trump: Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir kararnameyi çıkaracağım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa