10 Haziran 2015 20:08

'Beyaz Toros yoksa Toyota pikap var' diyen Ömer Turan hakkında suç duyurusu

Merkezi Diyarbakır'da bulunan Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) yönetimi, Ömer Turan hakkında Twitter hesabından 'Halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik veya aşağılama' suçunu işlediğini belirterek suç duyurusunda bulundu.

Paylaş

Merkezi Diyarbakır'da bulunan Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) yönetimi, "gazeteci ve siyaset bilimci" olduğu iddia edilen Ömer Turan hakkında Twitter hesabından 'Halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik veya aşağılama' suçunu işlediğini belirterek suç duyurusunda bulundu.

MHD, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe vererek, Ömer Turan hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda imzaları bulunan avukat Gülşen Özbek, Serhat Eren, Osman Gülçek, Abdülkadir Güner, Ebru Günay, Şaziye Önder, Cemal Demir ve Rumet Agit Özer, şüphelinin twitter yolu ile 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçunu işlediğini ifade etti. Dilekçede, Twitter üzerinden belli bir ırk ve siyasi görüşe sahip halka yönelik nefret ,tehdit, aşağılama, hakaret söylemi geliştirdiği belirtilen Ömer Turan hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 216'ncı maddesi gereğince soruşturma açılıp, yargılanması talep edildi.

BEYAZ TOROS TWEETİ YÜZÜNDEN SUÇ DUYURUSU

Şüpheli Ömer Turan'ın 9 Haziran günü Twitter hesabından 'Renault, beyaz toros serisinin üretimini durdurmuş olabilir. Ama Toyota'nın pikap serisi bu boşluğu çok rahat doldurur bence' diye bir paylaşım yaptığı belirtilen dilekçede, "Aynı tarihte başka paylaşımında Halkların Demokratik Partisi Başkanı Selahattin Demirtaş ve partiye oy vermiş herkes hakkında nefret söylemleri, terörist, terör partisi gibi ithamlar ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiş ve aşağılamıştır" denildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

EMEP: Şimdi Diyarbakır halkıyla dayanışma zamanı!

SONRAKİ HABER

Eliud Kipchoge'dan tarihi başarı maratonu iki saatin altına koşan ilk insan oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa