10 Haziran 2015 15:02

HDP muhalefette kalma eğiliminde

PM toplantısı arasında kısa bir değerlendirme yapan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, AKP ile bir koalisyon yapmamanın hakim görüş olduğuna vurgu yaptı. (Fotoğraf: Arşiv)

Paylaş

HDP Parti Meclisi, dün Ankara’da partinin genel merkez binasında toplandı. Genel seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantı öncesi basının sorularını cevaplayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, önceki gün Diyarbakır da yaşanan provokasyonun da gündemleri olacağını bildirdi. 

PM toplantısı arasında kısa bir değerlendirme yapan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, AKP ile bir koalisyon yapmamanın hakim görüş olduğuna vurgu yaptı. Olası diğer koalisyon seçenekleri için de tek tek değerlendirme yapabileceklerini bildirdi. Nasıl bir koalisyon kararının PM toplantısından çıkmayacağını ifade eden kürkçü “MYK toplantısı da yapılacak. Orada da belirli tartışmalar olacak” dedi. Koalisyon tartışmalarında ‘Bizim, kırmızı çizgilerimiz bunlardır’ diye bir tablonun da henüz çıkmadığını söyleyen Kürkçü, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Milletvekili Deniz Baykal’ın  görüşmesine ilişkin de “Herhalde Deniz Baykal Türkiye’nin en büyük devlet adamı” yorumunu yaptı. Kürkçü “Erdoğan bugüne kadar yapmış olduklarını yapmasaydı bütün liderlerle görüşebilirdi ve bu tuhaf kaçmazdı. Ama şimdi AKP propagandası yapmış biri olarak Cumhurbaşkanıyla mı görüşülüyor yoksa AKP ile mi bu muamma” şeklinde konuştu.

Toplantıda ekim ayında partinin olağan kongresini toplama kararı alırken, koalisyon seçenekleri konusunda ise, olası bir AKP ile CHP koalisyonu karşısında ana muhalefet partisi olma yönünde eğilim ortaya çıktığı öğrenildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Açığa alınan öğretmen imza kampanyasını çadırda sürdürüyor

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa