10 Haziran 2015 14:36

Vekillerden sağduyu çağrısı: Provokasyonlar halkın sağduyusuyla boşa düşecek

Paylaş

Diyarbakır’da HDP mitingine yönelik bombalı saldırının ardından İhya Der Başkanı Aytaç Baran’ın öldürülmesiyle devam eden provokasyonlar kentte kaygı verici boyutlara ulaşıyor. Diyarbakır’da dün gece yüzü maskeli silahlı kişiler sokakta terör estirirken, 3 kişi öldü çok sayıda kişi yaralandı. HDP’li vekiller kente yönelik karanlık güçlerin devrede olduğunu belirterek yurttaşları sağduyulu davranmaya çağırdı. 

Şehitlik Mahallesi’nde önceki gün Hüda-Par üyesi ve İhya Der Başkanı Aytaç Baran’ın öldürülmesinin ardından ortaya çıkan silahlı gruplar dün gece boyu Diyarbakır’ın çeşitli semtlerinde adeta terör estirdi. 

YÜZÜ MASKELİ SALDIRGANLAR, “BİJİ HİZBULLAH” SLOGANLARIYLA SOKAKTA

Yüzü siyah maskelerle kaplı uzun namlulu silahlarla mahallelerde gelişi güzel ateş açan gruplar çevredeki kimi dükkanlara girerek buraları talan etti. Merkez Yenişehir, Sur ve Bağlar gibi ilçelerde yürüyüşler yapan gruplar silahlarını havaya kaldırarak “Kürdistan HDP’ye mezar olacak”, “Biji Hizbullah” sloganları atarak tekbir getirdi. Emniyetin etkin bir önlem almaması provokasyonların sabaha kadar sürmesine neden oldu. 

SALDIRIYA UĞRAYAN İKİ KİŞİNİ DURUMU AĞIR

Sur ilçesinde Fesih Cinaklı adlı yurttaş saldırganların açtığı ateş sonucu ensesinden yaralanırken, Bağlar’da da Ahmet Öner adlı yurttaş yaralandı. İki yurttaş Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılarak ameliyata alındı. İki yurttaşın da durumunun ağır olduğu öğrenildi.

17 KİŞİ AĞIR SİLAH VE MÜHİMMATLARLA GÖZALTINA ALINDI

Diyarbakır valiliği ise gece boyu süren olaylara ilişkin yaptığı açıklamada, 17 kişinin gözaltına alındığını aktardı. Valilik açıklamasında gözaltına alınanlarla birlikte çok sayıda ağır silah ve mühimmatın da ele geçirildiğini bildirdi. 

‘HEDEF GÖSTERENLER ABC PLANLARIYLA PROVOKASYONA DEVAM EDİYOR’

Yaşananlara ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, Diyarbakır’da karanlık güçlerin devreye sokularak provokasyon yaratılmaya çalışıldığını belirterek yurttaşları sağduyulu davranmaya çağırdı. Yaşananların geçmişte olduğu gibi ve hala süren hedef gösterici tutumların bir sonucu olduğunu kaydeden Demirel, seçim sonuçlarının ardından ortaya çıkan HDP’nin başarısının AKP hükümeti ve devletin tarafından a,b,c planlarını devreye soktuğunu ifade etti. 

‘SAĞDUYUĞUMUZLA PROVOKASYONLAR BOŞA ÇIKACAK’

Demirel, “Bizler her fırsatta bir kaos çıkacaksa bunu yapacak olan bu zihniyettir dedik. Partimize yönelik hedef gösteren tutumları kabul etmiyoruz. Bizler bu provokasyonlara karşı halkımızla birlikte sağduyu içerisinde hareket ediyoruz ve bütün provokasyonları boşa çıkaracağız” diye konuşu. Demirel, Diyarbakır’da ve bölgede seçimi kaybeden güçlerin böylesi dönemlerde daha hassas davranması gerekirken, huzur bozmaya yönelik tavırlar içerisinde olduğunu kaydederek, “sağduyuğumuzla bu provokasyonları boşa çıkaracağız” dedi.

‘SALDIRILAR KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE VE BARIŞA KARŞIDIR’

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ise, “Bu yaşanan provokasyonlar Kürdistan’da HDP’nin ve Kürtlerin temsiliyetini hazmedemeyen güçler tarafından yapılmıştır. Devlet de bu konuda duyarsızdır. İlk patlamadan bu yana devlet kayıtsızdır. Bu işin üzerine yeterince gidilseydi durum buralara kadar gelmezdi. Ben Şehitlik Mahallesi’nde yaşananları HDP’ye yönelik 100’ün üzerindeki saldırıların bir devamı olduğunu düşünüyorum. Bu abc planlarının devamıdır” dedi. 

Bütün yapılanların toplamının Kürdistan’da huzurun oluşmaması ve Kürt sorununun demokratik çözümüne karşı yapıldığına da vurgu yapan Taşçıer, halkın sağduyusunun önemli olduğunu belirterek, bölgede barışın tesis edileceğini söyledi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yandaş gazeteler Diyarbakır olaylarını çözdü!

SONRAKİ HABER

Soyuz MS 11 uzay kapsülü Dünya'ya döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa