10 Haziran 2015 14:27

Yandaş gazeteler Diyarbakır olaylarını çözdü!

Diyarbakır'da 4'ü HDP'li 5 kişinin yaşamını yitirdiği olayların faillerine ilişkin resmi kurumlardan herhangi bir açıklama yapılmazken AKP yandaşı medya herhangi somut bilgiye dayanmadan PKK'yi olayların faili olarak suçladı.

Paylaş

Faruk AYYILDIZ
İstanbul

Diyarbakır’da HÜDA-PAR’a yakınlığıyla bilinen İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran’ın vurularak, öldürülmesinin ardından çıkan olaylarda silahlı gruplar Diyarbakır’da terör estirmiş, HDP seçmeni olduğu belirtilen 4 yurttaşı öldürmüştü. İHYA-DER Başkanı Baran’ın ölümünün ardından HÜDA-PAR’a yakınlığıyla bilinen haber siteleri saldırıya ilişkin herhangi bir faili işaret etmezken, AKP yandaşı haber siteleri ve gazeteler olayın üzerinden geçen kısa sürede faili bulduğunu iddia etmiş ve ‘PKK infazı’ başlığı atmıştı. HÜDA-PAR Başkanının dahi ‘Sakin olun’ çağrısı yaptığı ortamda AKP medyası provokasyonu olaylardan sonraki gün de sürdürmeye devam etti. 

SABAH GAZETESİNDEN KANITSIZ SENARYO 

Yandaş Sabah gazetesi ‘PKK’dan seçim infazı’ başlığını kullandı. ‘YDG-H, İHYA-DER Başkanını evinin önünde infaz etti’ sözlerine yer veren Sabah gazetesi hiçbir kanıta ya da açıklamaya dayanmadan; silahlı gruplar tarafından öldürülen 3 HDP’li için ‘Çıkan çatışmada 3 YDG-H’lı öldürüldü’ ifadelerini kullandı. Haberde öldürülen 3 kişinin YDG-H üyesi oldukları kanaatine nasıl varıldığına dair herhangi bir bilgi yer almadı. Olayları izledikleri sırada yaralanan 3 gazeteciye de değinen Sabah gazetesi, gazetecilerin HÜDA-PAR üyesi oldukları iddia edilen grup tarafından saldırıya uğradığı iddialarına ise yer vermedi. 

YENİ ŞAFAK’A GÖRE FAİL BELLİ!

Diyarbakır’da yaşananları sürmanşetine taşıyan Yeni Şafak gazetesi de HDP’yi hedef göstermeyi sürdürdü. ‘İnfazlar başladı’ sürmanşetini kullanan Yeni Şafak, ‘HDP’nin zafer sarhoşluğu ve intikam dilini kullanması dindar Kürtlere saldırıları tetikledi’ ifadelerine yer verdi. ‘PKK, muhalif seslere karşı infazlara başladı’ sözlerine de yer veren Yeni Şafak da, İHYA-DER Başkanı’nın PKK tarafından öldürüldüğü iddiasına ilişkin herhangi bir kanıt, veri sunamadı. Yeni Şafak, ‘100 kişilik infaz listesi var’ başlığıyla da Diyarbakır emniyetinin 100 kişiye tebligat gönderdiğini iddia etti. HÜDA-PAR’lı olduğu iddia edilen grubun saldırısına uğrayan gazetecilerin fotoğrafını da kullanan Yeni Şafak, saldırganların HÜDA-PAR’lı olduğu iddiasına yer vermezken, ‘Saldırı sonrası yaşanan arbede de DHA muhabiri yaralandı’ ifadelerini kullandı.

TÜM YANDAŞLARDAN AYNI SENARYO

Olaylara geniş yer ver ayıran bir başka yandaş gazete Star ise haberini Kobanê protestoları sırasında öldürülen HÜDA-PAR’lı Yasin Börü üzerinden kurdu. ‘Yasin Börü’nün hocası da öldürüldü’ manşeti atan Star, ‘PKK tehdit ediyordu’ dedi. 

Kürt karşıtı duruşuyla bilinen Aydınlık gazetesi de ‘Diyarbakır’da PKK ve Hizbullah arasında yaşanan mahalle çatışmalarında 4 kişi öldü. Jandarma sokağa indi’ ifadeleriyle haberi duyurdu. ‘PKK-Hizbullah çatıştı’ sürmanşetini kullanan Aydınlık haberin spotunda ise ‘PKK tarafından yapıldığı değerlendirilen’ ifadelerine yer verdi.

ÖNCEKİ HABER

'Kırmızılı kadın'a gaz sıkan polise fidan dikme cezası verildi

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa