10 Haziran 2015 04:54

Piyasalarda seçim sonrasındaki hava değişti: Rüzgar duruldu

Paylaş

Seçim sonrası ‘uzlaşmazlık’ ihtimali ile tansiyonu yükselen piyasalarda dün rüzgar tersine esti. Dolar düşerken, borsa yükseldi. Önceki gün 2.80’i aşan dolar dün 2.75’in altında seyretti. 
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ise ilk seansı yüzde 0.55 yükselişle 78 bin 234 puandan tamamladı.

Piyasaların tansiyonunun düşmesinde parti liderlerinden gelen açıklamaların etkisi olduğu tahmin ediliyor. 

PİYASLAR NEDEN HAREKETLENDİ?

Aslında piyasaların beklentisi, otoriterleşen ve hukuku ayaklar altına alan AKP iktidarının zayıflayacağı, fakat tek başına iktidar olacak kadar oy alması yönündeydi. Sandık sonuçlarının AKP’ye tek başına çoğunluk vermemesi üzerine piyasalar hareketlendi. 

Söz konusu hareketlenmede uzun süreye yayılabilecek belirsizlik havasının etkisi olduğu söylense aslında doların 3 TL’yi aşması, faizlerin yüzde 13’lere fırlaması gibi olağanüstü bir tablonun yaşanmaması piyasaların sakinleşeceğinin göstergesiydi. 

Merkez Bankası, önceki gün tek parti iktidarını bitiren seçimlerin ardından, dolar ve avro için uyguladığı faizleri yarımşar puan indirince, lira ve borsadaki sert düşüşler durmuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görüşeceği bilgisinin gelmesi piyasaların sakinleştirici bir etki 
yarattı.

MERKEZ’DEN YENİ ADIM!
 

TCMB dolar cinsi ZK’lere, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara ödediği faizi yüzde 0.15’e yükseltti.
Merkez Bankası (TCMB) dolar cinsi tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uyguladığı faiz oranını yüzde 0.14’ten yüzde 0.15’e yükseltti.

Merkez Bankası uygulanacak faiz oranının değişen küresel ve yerel finansal piyasa koşulları çerçevesinde günlük olarak belirleyerek her gün 0930’da Reuters’ın CBTB sayfasında ilan ediyor. Mayıs ayından itibaren başlayan uygulamada faiz oranı ilk olarak yüzde 0.12 olarak belirlenmişti.

BÜYÜME VERİLERİ BUGÜN AÇIKLANACAK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı ilk çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini bugün saat 10.00’da internet sitesinden duyuracak.

Düşük bir oranın gelme ihtimali yüksek.

Bir önceki anket döneminde 2015 yılı büyüme beklentisi yüzde 3,3 düzeyindeydi. Türkiye ekonomisi 2014 yılı 1. çeyrekte yüzde 4,9 ve 2014 yılında 2,9 büyüme kaydetmişti. 

YAZIN EKONOMİDE TÜRBÜLANS OLABİLİR

16-17 Haziran ve ardından 28-29 Temmuz’da toplanacak Amerikan Merkez Bankası ani bir faiz artırım kararı alması halinde, gelişmekte olan ülkelerden kategorik olarak para çıkışı olacak. Böylece yeni bir türbülans yaşanacak. Türkiye’de bu süreçten etkilenecek. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kent’in hafızası restore ediliyor

SONRAKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 19 Haziran 2019 Çarşamba

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa