09 Haziran 2015 22:22

MİT TIR'ları soruşturmasında avukatlar duruşma salonunu terk etti

Paylaş

MİT TIR'ları soruşturması sonrası tutuklanan 4 savcı ve 1 albayın tutukluk halleri ile ilgili Mersin'in Tarsus 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşma görüldü. Duruşmaya katılan sanık avukatları mahkemeye heyetinden müvekkillerinin ifadelerinin alınmasını talep etti. Talebin reddedilmesi üzerine avukatlar savunma yapmadan salonu terk etti.

1 Ocak 2014'te Hatay, 19 Ocak 2014'te de Adana'da, 'mühimmat ve silah' taşıyan MİT TIR'larıyla ilgili yürütülen soruşturmada tutuklanan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, savcılar Aziz Takçı ve Özcan Şişman ile Adana eski İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay'ın yasa gereği tutukluk halinin devam edip etmeyeceği konusunda Tarsus 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşma yapıldı. 

Duruşmaya tutuklu sanıklar getirilmezken, sanık avukatları Aziz Erbek, İsmail Ülken, Alp Değer Tanrıverdi, Ozan Varol, Mustafa Kökten ve Tolga Kaan Pataz duruşmada hazır bulundu. Sanık avukatları mahkemeye heyetinden müvekkillerinin ifadelerinin alınmasını talep etti. Talebin reddedilmesi üzerine avukatlar yasalara uygun hareket edilmediği gerekçesiyle, savunma yapmadan salonu terk etti. 

Avukatların ve tutuklu sanıkların savunma yapmadıkları duruşmada, mahkeme heyeti 5 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken, mahkeme ileri bir tarihe ertelendi. 

Duruşmanın ardından avukatlar adliye önünde bir açıklama yaparak mahkemenin tutumunu protesto etti. Açıklama yapan sanık avukatlarından Aziz Erbek, yasada 'Tutuklananlar bizzat gelecek mahkemenin huzuruna yüz yüze ifadeler alınacak, ya da görüntülü sistem denilen uygulamayla cezaevindeyken SEGBİS üzerinden ifadeleri alınacak' şeklinde bir hüküm olduğunu, ancak mahkeme heyetinin bu maddeyi uygulamaktan korktuğunu söyledi. Tutuklamayı gerektiren bir tek neden ve delilin olmadığını iddia eden Erbek, mahkemenin amacının tamamen siyasi olduğunu ifade etti. 

Ardından söz alan Avukat Alp Değer Tanrıverdi, 30 günlük süre içerisinde mahkemenin tutukluk incelemesini yapmak zorunda olduğunu belirtti. Avukat Tolga Kaan Pataz ise mahkeme heyetinin tarafsızlığından şüphe duydukları için savunma yapmadıklarını kaydetti. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kar maskeli ve silahlı gruplara polis seyirci

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa