09 Haziran 2015 05:13

Grev kararını asan İZENERJİ işçileri taleplerinde kararlı

Paylaş

Metehan UD
Eda AKTAŞ
İzmir

Genel-İş Sendikası üyesi İZENERJİ işçileri insanca yaşanacak ücret ve kadro talebinde kararlı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 10 zam artı 20 günlük ücret dayatmasına tepki gösteren işçiler, aldıkları grev kararını uygulamaktan çekinmeyeceklerini dile getirdi.
2011 yılından beri İZENERJİ’de çalışan İZSU işçisi Mesut Kılıç, her TİS döneminde sıkıntı yaşadıklarını belirterek “Bu toplu sözleşmemizin de bu şekilde sıkıntılar içerisinde olamaması dileğiyle elimizden gelen bütün mücadeleyi sergiliyoruz. Evimize rahat bir şekilde ekmek götürebilmek için yaşanabilecek bir ücret talebiyle yürüyoruz . Aldığımız maaşlar gerçekten yaşanabilecek bir ücretin altında. Her işçinin ekmeğine sahip çıkması için çoluğuna çocuğuna ekmek götürmek için bu yolda mücadele vereceğine inanıyorum ve vermesi de gerekiyor zaten. Sonuçta bu bir ekmek davası” dedi.

‘İŞÇİLER KADROYA ALINSIN’
İZSU’nun Menderes Şubesi’nde 5 yıldır çalışan Sebahattin Taşkıran da 5 yıllık süreçte hiç bir haklarını alamadıklarını ifade etti. Taşkıran şunları söyledi: “Bütün şirketler arasında ki dengesizliğin kaldırılması için 4-5 yıldır alandayız hepimiz. Büyükşehir Belediye Başkanımıza buradan sesleniyoruz. Şirketler arasındaki bu dengesizliğin kaldırılmasını ve ücret farklılıklarını giderilmesini istiyoruz. En büyük talebimiz kadroya alınmamızdır. Yani bize burada 10 TL 100 TL zam vermesi bizi kurtarmıyor asıl işimiz bizim kadroya alınmamız biz bunu talep ediyoruz. Ve bu talebimizden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Grev kararı zaten bizim işçilerin ortak kararı. Biz bu kararı kendimiz aldık ve biz grevin sonuna kadar devam etmesinden yanayız.”

‘ÜCRET UÇURUMLARI VAR’
Başka bir İZSU çalışanı Taner Tan da işyerleri arasında büyük bir ücret dengesizliğinin olduğunu dile getirerek “Eşit işe eşit ücret talebiyle yola çıkıyoruz ve şu anda aldığımız ücretler açlık ve sefalet sınırlarının altında. Aziz Kocaoğlu’nun bu eşit işe eşit ücret talebimizi görmesini ve bunun doğrultusunda işyerleri arasında kadrosunu oluşturmasını ve işçilere hak ettiği değeri göstermesini istiyoruz. Şu anda işçiler arasında büyük bir huzursuzluk var, aynı işi yapan iki kişi arasında uçurumlar var. Yani 50-100’le talep edilecek bir rakam değil. Sesimizi duysunlar artık” dedi.

‘GREV KARARININ ARKASINDAYIZ’
Ücretlerinin ülke koşullarına göre belirlenmesini isteyen park bahçeler işçisi Engin Burç da şöyle devam etti: “Büyükşehir, çıkıp basın organlarında biz şunu verdik, bunu verdik gibi yalan yanlış demeçlerle, manipülasyon yapma yerine işçilerin taleplerini dikkate alsınlar. Bizi basında kendileri için reklam yapma yerine, temsilcilerimizi karşılarına alıp ortak bir noktada buluşmaları lazım. Bizim çok fazla istediğimiz bir şey yok. İnsanca yaşanabilir bir ücret istiyoruz. Şunu herkesin bilmesi lazım grev kararını asarken, biz bu işin vebali günahı neyse onu göze alarak bu yola çıktık. Biz bu işi sonuna kadar götüreceğiz.”

‘BANKA BORÇLARIMIZ VAR’
Park bahçe işçisi Cüneyt Imrak da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na seslendi: “Park bahçelerde 2006’dan beri çalışıyorum, 2011’de sendikalı olduk. 2011’den beri yapılan toplusözleşmelerde büyükşehirin düzgün bir zam yaptığını görmedik. Aldığımız maaş ortada. Aziz Kocaoğlu işçisine sahip çıksın. Yanında olsun. Büyükşehire taleplerimizi ilettik. Bizim beklentimiz yüksek değil, ikramiyelerimizin de artmasını istiyoruz. Hepimiz evli barklı insanlarız, çocuklarımız var. Bankalara borçlarımız var. Bizi herkes belediye işçisi olarak 2500 TL aldığımızı biliyor ama biz neredeyse asgari ücret alıyoruz. 1100 gibi bir miktar alıyoruz, mesaisiz. İlçe belediyelerinde bizimle aynı işi yapan işçiler 1800 TL alıyor. Bu olacak şey değil, durumumuz ortada. Hak neyse o verilsin.”

‘SOSYAL DEMOKRAT OLMANIN HAKKINI VERSİNLER’
Çağrı Özay (İZENERJİ Sosyal Projeler Birimi Çalışanı): 4 yıllık üniversite mezunuyum ona rağmen 1500 TL’nin altında maaşla çalışıyorum. Daha insanca koşullarda çalışma ve diğer çalışma arkadaşlarımızla eşit koşulları sağlayabilmek için mücadele ediyoruz. Bence belediye her şeyin farkında sadece biraz daha bizleri anlayarak hareket etseler sosyal demokrat olmanın haklarını yerine getirseler yeterli”
Mesut Karabulut (İdari İşler Birimi Çalışanı): Daha yaşanabilir ücretlerin tarafımıza verilmesini istiyoruz çünkü aynı iş kolunda aynı arkadaşlarımızın çalıştığını biliyoruz, belediyenin başka şirketlerinde. Şuan ki yaşam şartlarına daha uygun yaşanabilir bir ücret istiyoruz bizim istediğimiz bu fazla bir şey yok aslında. Yoksa belediyemizden memnunuz yani. Biraz empati kursunlar biraz daha bizim yaşanabilir şartlarımızı düzeltsinler başka bir şey istemiyoruz. Grev kararının tarafımıza olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum.

ÖNCEKİ HABER

Çağlayan'da kadın işçi olmak

SONRAKİ HABER

Adana'nın dört ilçesinde yurttaşlar hastanelerini bekliyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa