09 Ağustos 2011 11:14

Piyasalarda kabus bitmiyor

Küresel piyasaları saran dalga hem içerde hem dışarıda bugün de devam etti...Avrupa hisse senetleri, S&P’nin ABD’nin kredi notunu düşürmesi ve Avrupa’nın borç krizini kontrol altına alamayacağı endişelerinin etkisi ile, düşüşünü yedinci güne de taşıdı.Açılışı takiben toparlanan A

Piyasalarda kabus bitmiyor

Paylaş

Avrupa hisse senetleri, S&P’nin ABD’nin kredi notunu düşürmesi ve Avrupa’nın borç krizini kontrol altına alamayacağı endişelerinin etkisi ile, düşüşünü yedinci güne de taşıdı.

Açılışı takiben toparlanan Avrupa borsaları yönünü daha sonra yeniden aşağıya çevirdi.

Londra Borsası’nda FTSE-100 Endeksi yüzde 3,88 (195,65 puan) değer kaybederek 4.872,40 puana, Frankfurt Borsası’nda Dax Endeksi yüzde 4,66 (276,23 puan) azalarak 5.647,04 puana ve Paris Borsası’nda Cac 40 Endeksi yüzde 2,80 (87,49 puan) düşerek 3.037,70 puana geriledi.

İtalya’da Milano Borsası’nda FTSE MIB Endeksi yüzde 2,57, İspanya’da Madrid Borsası’nda IBEX 35 Endeksi yüzde 2,88, Portekiz’de PSI Endeksi yüzde 3,30, Hollanda’da Amsterdam Borsası’nda AEX Endeksi yüzde 4,69, İsviçre’de Zürih Borsası yüzde 3,39 ve Atina Borsası yüzde 3,56 değer kaybetti.

Avrupa hisselerinin gösterge endeks Stoxx 600, bu yılın zirvesinden yüzde 21 düşerek “ayı piyasasına” girdi.

NOT İNDİRİMİNE DOYMADI!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), ABD’nin uzun vadeli borcuyla bağlantılı tutsat (mortgage) devleri Fannie Mae ve Freddie Mac’in kredi notunu düşürdü.

ABD’nin “AAA” olan kredi notunu geçen hafta cuma günü “AA “ya indiren S&P, bugün de Fannie Mae ve Freddie Mac’in yanı sıra tarımsal kredi veren ABD Tarımsal Kredi Sistemi kuruluşu, 32 banka ve kefalet sandıklarının çıkardığı ABD hükümeti destekli uzun vadeli tahvillerin ve ABD finansal sisteminin ana arterleri olan menkul kıymet takas şirketleri ile Federal Mevduat Sigorta Fonunun (FDIC) kredi notlarını indirdi.

Bütün kuruluşların “AAA’’ olan kredi notlarını bir kademe indirerek “AA “ya çeken S&P, Fannie Mae ve Freddie Mac’in “doğrudan ABD hükümetine bel bağlaması’’, diğer kuruluşların ve bankaların da borçlarının ekonomideki dalgalanmaya açık olması nedeniyle kredi notlarını düşürdüğünü bildirdi.

Fannie Mae ve Freddie Mac, ABD’deki tüm tutsat kredilerinin yaklaşık yarısını ya da değeri 5 trilyon doları aşan 31 milyon kadar konut kredisini sağlıyor.

S&P, 12 Federal Konut Kredisi Bankası’nın 10’unun kredi notunu da “AAA’’dan “AA “ya çekti.

AÇIĞA SATIŞ YASAKLANDI

Atina Borsası’nda 2 aylığına açığa satış yarından itibaren yasaklandı. Atina Borsası’nda endeksler bugün, 14 yılın en düşük seviyesine inmesi üzerine Yunanistan Sermaye Piyasası Komisyonu, 2 ay süreyle hisse senetlerinin açığa satışına yasak getirildi.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, kararın, “Küresel düzeyde piyasalarda oluşan istisnai durumdan Yunanistan piyasasını korumak” için alındığı belirtildi.

Standard and Poor’s’un ABD ekonomisinin notunu düşürmesi ve buna bağlı olarak yatırımcıların Amerikan ekonomisine yönelik endişelerin artması üzerine Atina Borsası’nda endeks bugün yüzde 6 gerileyerek Ocak 1997 yılından bu yana en düşük değeri olan 998,24 puana indi.

Açığa satış, “kar sağlamak amacıyla bir hisse senedini satmak ve onu daha düşük bir fiyatla geri satın almak’’ anlamına geliyor.

ÇİN ENFLASYONUNDA REKOR!

Çin’de enflasyonun ana göstergesi olan Tüketici Fiyatı Endeksi’nin Temmuz ayı itibarıyla yıllık bazda yüzde 6,5 olduğu bildirildi.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıklamasında, enflasyon oranının son 37 ayın en yüksek seviyesine çıktığı belirtildi. Şinhua ajansının haberinde, bunun küresel likiditenin kötüleştiği koşullarda hükümeti güç duruma soktuğu ifade edildi. Enflasyon oranı Haziran ayında yüzde 6,4 olarak açıklanmıştı.

Çin’de yüksek enflasyonun ana nedeni olarak gıda fiyatlarındaki yükseliş gösteriliyor. Gıda fiyatları Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,8 artarken, domuz eti fiyatındaki artış yıllık bazda yüzde 57;yi buldu.

Ulusal İstatistik Bürosu, toptan satışlardaki enflasyonun hesaplandığı Üretici Fiyatı Endeksi’nin ise geçen ay yıllık bazda yüzde 7,5;e çıktığını açıkladı. (HABER MERKEZİ)


ALTINDA YENİ REKOR PETROLDE DÜŞÜŞ

Uluslararası piyasada altının ons fiyatı 1.772,20 dolara çıkarak rekorunu yeniledi.

Kapanışta 1.719,51 dolar olan altının ons fiyatı bu sabah açılıştan itibaren artışa geçti ve 1.772,20 dolara kadar çıkarak 1.750 doları da geçmiş oldu.

ABD ham petrolünün varil fiyatı bugün Eylül 2010’dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

ABD ham petrolünün varil fiyatı Eylül ayı teslimi gün içindeki işlemler sırasında 75,71 dolar değer kaybıyla Eylül 2010’dan bu yana en düşük seviyesine indikten sonra toparlandı. ABD ham petrolünün varil fiyatı daha sonra 1,19 dolar düşüşle 80,12 dolardan işlem görmeye başladı.

Mayıs ayında 115 dolara kadar çıkan ABD ham petrolünün varil fiyatının o zamandan bu yana kaybı ise yüzde 30’u buldu.
Bu arada Rusya para birimi ruble, piyasada işlemlerin başlamasından sonra iki saatten az bir sürede ABD doları karşısında yüzde 3 değer kaybederek altı ayın en düşük seviyesine geriledi. Ruble avro karşısında da yüzde 2,4 değer kaybetti.


MERKEZ BANKASI MÜDAHALE ETTİ

Avro Sabah açılışla birlikte İstanbul serbest piyasada 2,5450 lirayı aşarak Türk Lirası karşısındaki tüm zamanların rekorunu yeniledi. Dolar 10 Mart 2009 tarihinden bu yana ilk kez 1,7900 liraya çıktı.

Merkez Bankası, döviz cephesindeki hareketlere bağlı olarak yeni bir müdahalede bulundu. Buna göre banka, borç verme faizini, dolar için yüzde 5.5’ten yüzde 4.5’e, Avro için yüzde 6.5’ten yüzde 5.5’e düşürdü.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “4 Ağustos 2011 tarihinde yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında belirlenen strateji çerçevesinde, 9 Ağustos 2011 tarihinden geçerli olmak üzere Merkez Bankası taraflı işlemlerde borç verme faiz oranının ABD doları için yüzde 5,5’ten yüzde 4,5’e, Avro için yüzde 6,5’ten yüzde 5,5’e düşürülmesine karar verilmiştir. Önümüzdeki dönemde de döviz piyasasına ilişkin gelişmeler yakından takip edilecek, gerekli görülen önlemler gereken zamanda alınmaya devam edilecektir”.

Bu haberle birlikte Dolar ve Avro’da bir miktar geri çekilme yaşandı. Dolar 1.77 liraya, Avro ise 2.52 liraya kadar çekildi.

ÖNCEKİ HABER

Yüzde 90 korku, yüzde 100 sansür!

SONRAKİ HABER

Yünanistan'da Çipras hükümeti güvenoyu aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa