08 Haziran 2015 14:51

Ring yangınında tüm sanıklara beraat

Metris Cezaevi'nden nakledilen 5 mahpusun bulunduğu nakil aracının alev alarak yanmasına ilişkin davada bütün sanıklar için beraat kararı verildi.

Paylaş

Metris Cezaevi'nden nakledilen 5 mahpusun  bulunduğu nakil aracının alev alarak yanmasına ilişkin davada bütün sanıklar için beraat kararı verildi.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Kayseri’de beş mahpusun öldüğü cezaevi nakil aracı yangınına ilişkin davada tüm sanıklar hakkında  beraat kararı verdi. Gerekçe ise son bilirkişi raporunda sanıklar açısından kusur tespit edilmemesi. Ailelerin avukatı Necdet Edemen ise, mahkeme başkanının karardan sonra kendisine, “Bizim de vicdanımız rahat değil ama raporların dışına çıkamıyoruz” dediğini söyledi. Edemen, “Dava unutulmaya bırakıldıktan sonra böyle bir karar verildi. Bu hem adalet duygusunu hem de vicdanı derinden yaralamıştır” diye tepki gösterdi.

İLK RAPOR EKSİM BAKIM DEMİŞTİ

Metris Cezaevi’nden 11 Eylül 2011’de yola çıkan cezaevi nakil aracı beş günde 3 bin 166 kilometre kat ettikten sonra, motorundaki arıza nedeniyle 16 Eylül’de tutuşmuştu. Araçta elleri kelepçeli halde bulunan 5 mahpus yanarak can vermişti. Sürücü Cafer Sarı ve araçta görevli komutan İsmail Bostan hakkında ‘taksirle insan  öldürmeye sebebiyet’ iddiasıyla Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Olaya ilişkin ilk bilirkişi raporu, Pınarbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden üç uzman tarafından 21 Aralık 2011’de hazırlandı. Raporda; araçların servis hizmeti bakımından yeterli ve özenli bir alt bakım görmediği sonucuna varıldı. Yargılama başladıktan sonra Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği’nden ek bilirkişi raporu istedi. Üç uzman tarafından hazırlanan 20 Mayıs 2013 tarihli raporda; yangının standart dışı yakıt ve soğutma sistemi arızası gibi motordaki eksik bakımlar nedeniyle meydana geldiği sonucuna varıldı. Bu doğrultuda hakkında takipsizlik kararı verilmiş olan benzin istasyonu en büyük ihmal sahibi kabul edildi. Standart dışı yakıt ikmali yapan Elazığ Çayda Çıra adlı satış istasyonu yetkililerinin yüzde 50 asli, araç komutanının yüzde 20 asli, aracın alım şartnamesini hazırlayanlar ve araç bakım ve onarımından sorumlu servis yetkililerinin yüzde 10’ar, araç komutan yardımcısı ve şoförün yüzde 5’er tali kusurlu olduğu saptandı. Üçüncü rapor, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 3 Ocak 2014’te hazırlandı. Raporda, araç komutanı ve yardımcısına arıza nedeniyle kusur yüklenmezken; araç sürücüsü Cafer Sarı ve araç bakımından sorumlu servis yetkililerinin tali, akaryakıt istasyonu yetkililerinin ‘asli’ fail olduğu iddia edildi. Ancak mahkeme yeniden bir ek rapor istedi.

SON RAPOR: HERKES SUÇSUZ

İTÜ’den beş akademisyen ve iki avukatın da olduğu, 9 Şubat 2015 tarihli sonuncu raporda ise benzin istasyonu çalışanlarının, bakım servis yetkililerinin, sürücü ve araç komutanı ile Adalet Bakanlığı görevlilerinin kusursuz olduğu öne sürüldü.

Raporda, aracın İstanbul’dan hareketinden itibaren uzun süre kullanıldığından motorda sıcaklığın yükselmesi ve sızan yağların egzoz gazlarıyla tutuşmasıyla yangının çıkmış olabileceği öne sürüldü. Raporda, “yangının çıkış nedeninin teknik arıza olarak değerlendirilmesi karşısında, tutukluların hayatını kaybetmesine, tutukluların kapıları kilitli olan hücreler içinde yolculuk yapmak zorunda kalmalarının neden olduğu” savunuldu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, Davutoğlu’nu kabul edecek

SONRAKİ HABER

Adana'da HDP'li 7 genç tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa