08 Haziran 2015 13:25

Arınç: 3 parti koalisyon kursun yoksa erken seçim!

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, seçimlerin galibinin HDP olduğunu kabul etse de HDP'nin başarısını 'MHP, CHP, paralel yapı, iç ve dış odaklar ile medya tarafından AKP kalesini yıkmak için kullanılan koçbaşı' sözleriyle gölgelemeye çalıştı.

Paylaş

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, seçimlerin galibinin HDP olduğunu kabul etse de HDP'nin başarısını 'MHP, CHP, paralel yapı, iç ve dış odaklar ile medya tarafından AKP kalesini yıkmak için kullanılan koçbaşı' sözleriyle gölgelemeye çalıştı.

Seçim sonuçlarının büyük ölçüde kesinleşmesinin ardından sessiz kalan AKP kurmaylarından bugün peş peşe seçim değerlendirmeler geldi. Seçim süreci boyunca HDP karşıtı kampanya yürüten AKP kurmaylarından Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kabine üyeleri ile yapacağı seçim değerlendirme toplantısına giderken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şırnak'ta "Çözüm sürecini biz başlattık biz bitirdik, biz yoksak çözüm süreci de yok" sözleriyle dikkat çeken Arınç, yapacakları toplantıda "Arkadaşları dinleyerek bazı sonuçlara ulaşacaklarını" belirtti. Arınç, "Ben partinin kurucuyum ve 13 yıldır hep zaferler gördüm. Dün akşamdan itibaren aktif siyasete veda etmişim. Büyük bir başarı ve zaferi görmek isterdim. Ama sonuç böyle olmadı. Aldığımız sonuç ortadadır, sadece üzgün olduğumu ifade edebilirim" dedi.

'BU DÖNEM OLMADI, ÜZÜNTÜLÜYÜM'

HDP'nin aldığı seçim sonuçlarını da "HDP açısından bir başarı olduğunu kabul etmeliyiz, sonuçlar başarının HDP yönünde olduğunu gösteriyor. CHP ve MHP başarılı değildir. MHP oyunu 17 bile yapamamıştır. Ancak HDP'nin çıkarabildiği kadar milletvekili çıkarmıştır" sözleriyle değerlendiren Arınç, devamında ise şunları söyledi: "CHP başarılı değildir, 25 olan oyunu 28 bile yapamamıştır. Türkiye'nin neredeyse yüzde 40'ında bile yoktur. Her iki partinin genel başkanlarının konuşmalarına baktığımızda bu sonuçlardan memnun olduklarını görüyoruz. AKP birinci partidir, bu açıdan başarılıdır. Biz iktidarlara alışmışız. Bu dönem olmadı, üzüntülüyüm. Dürüst olmamız lazım. Yiğit düştüğü yerden kalkar. Aldığımız oy oranlarına bakarak, AKP'nin kısa sürede iktidar olması yakındır."

Bir yandan HDP'nin başarısını kabul eden Arınç, diğer yandan bu başarıyı gölgelemeye de çalıştı. Arınç, AKP'nin HDP'ye yönelik kampanya boyunca dillendirdiği, fakat seçim sonuçları üzerinden pek fazla işe yaramadığı söylemlerini sürdürerek, "HDP kullanılmıştır, HDP bir projedir. CHP, HDP'nin barajı aşması için oylarını vermiştir. MHP, HDP hakkında bir tek söz söylememiştir. İç ve dış dinamikler devreye girmiştir. HDP, AKP kalesini yıkmak ve AKP kalesine girmek için koçbaşı gibi kullanılmıştır. Koçbaşı HDP'dir, bunu kullananlarda CHP, MHP, paralel yapılar, iç ve dış odaklardır" sözleriyle HDP'yi hedef aldı.

Arınç, bu partilerin aralarında ittifak kurmaları gerektiğini savunarak, "Aralarında açık ve gizli bir ittifakın olduğunu görüyoruz. Bir koalisyon kurulacaksa çok iyi anlaşan AKP'yi yıkmak için anlaşan partilerin sayısı ittifak kurmaya yetiyor. Böyle bir koalisyon olur mu? Bunu seçim meydanlarında söylemiştim. Eseriniz ortada, bu 3 partinin ittifakı HDP'ye barajı aştırmışsa koalisyon kurulmalı. Diyelim ki, böyle bir hükümet kurulmadı, kurulamadı. Türkiye hükümetsiz kalmamalı. Çözüm süreci masanın üzerinde bekliyor. Silahların devreden çıkması için acil bir karar vermelidir. AKP kendisine rol biçildiğinde gereğini yapar. Bahçeli HDP ile koalisyon kursunlar diyor. HDP, sizin HDP'niz" şeklinde konuştu.

"Biz koalisyon kurmayız" diyen siyasi parti liderlerini de, "Kof kabadayılıkla" suçlayan Arınç, "Siyasette kapı kapatılmaz kapı kapatan siyasetçi korkak siyasetçidir" diyerek olası tekliflere sıcak bakabileceklerinin mesajını verdi.
AKP'nin hata yapmış olabileceğini kabul eden Arınç, "Bizler insanız hata ve kusur işlemiş olabiliriz. Bunları görerek ayaklarımızın üzerinde yükselmemiz lazım" diye konuştu. Arınç, hükümet kurulamaması halinde erken seçime gidilebileceğini ve bunun da demokratik bir seçenek olduğunu söyledi.

Olası bir erken seçimde aday olup olmayacağına yönelik bir soruyu da yanıtlayan Arınç, "Önce önümüzü görmemiz gerekir" sözleriyle yanıt vererek, "Aktif siyasete veda ederken 3 dönem şartı ile sevinerek gülerek bu dönem aday olmadım. Doğrusu böyle bir sonuç beklemiyordum" dedi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Ayhan Bilgen: Kars için yeni bir başlangıç

SONRAKİ HABER

Türkiye için çölleşme ve kuraklık uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa