08 Haziran 2015 05:21

Yazarlar Halil Öğretmen için kitap okuyor

Paylaş

Yalovada öğrencilerinin önünde Vali Selim Cebiroğlu’nun hakaretlerine maruz kaldıktan sonra gerçekleştirilen ‘Öğretmene saygı’ eyleminde kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Halil Serkan Öz için Türkiye Yazarlar Sendikası her hafta Cuma günü Yalova’ya giderek kitap okuma etkinliği düzenliyor. 
Bu haftaki okunan metni Nalan Çelik kaleme aldı. “Keman sesi susturulamaz. Halil Serkan Öz Hoca, bilirsin. Biz duyuyoruz” başlığını taşıyan metinde HDP’nin Diyarbakır’daki mitinginde yaşanan bombalı saldırılar da var.

Öğretmen Halil Serkan Öz için yazılan metin şöyle; 

KEMAN SESİ SUSTURULAMAZ

“Halil Serkan Öz Hoca, bilirsin. Biz duyuyoruz. “İnsan, ardında tek biz iz bile, bir kâğıt parçasına karalanmış tek bir adsız sözcük bile bırakamadıktan sonra, geleceğe nasıl seslenebilirdi.” Halil Serkan Öz, el yazısıyla yazdığı 60 kitap adı, iki kâğıt parçası bıraktı ardında. Geleceğe sesleniyordu. O geleceğin içinde gün, 5 Haziran 2015. Seçime bir gün kala bombalar, gaz fişekleri, biber gazı kent kent mitinglerde yaralılar ve ölüler. Tırlar, tehditler. Baraj korkusu. Balkon ve mikrofonsuz kalma korkusu. Madalyalı şampiyonlar gibi fotoğraf makinelerine poz verememe korkusu.

İktidar, sancak diyor, kurtuluş, yeniden kurtuluş ve yeniden diriliş. Kurtuluş savaşında kendine oy vermeyenlerden kurtuluyor. Katlediyor, hapsediyor. Susturuyor. Sürekli savaş halinde bir ülke. “İnsanlık kalıtı, sesini duyurarak değil, akıl sağlığını koruyarak sürdürülüyor.” Halil Serkan Öz, insanlık kalıtının susturulmuş sesi oldu, iki sayfa, 60 kitap adıyla. Oku diyordu. Düşün. Sorgula. Başkaldır.
İktidarın- iktidarların ve kapitalist sistemin istediği insanlık kalıtıysa; “Üstelik kendini bekleyen ölüm değil, yok edilmeydi.” Yok edilmek; artık düşünmemekti. Makine olmaktı, kimi zaman kukla, kimi zaman da saray soytarısı. Ezberinde makarna-kömür duası dilenci olmaktı. Cahillik güçtü. Güçlü Yalova valisi Selim Cebiroğlu cahildi ve saray soytarısı. 

Saray soytarıları ve onların ırkçı büyük biraderleri için; “Düşünce Suçu, ölümü gerektirmez: Düşünce suçunun kendisi ölümdür.”  Halil Serkan Öz; ölümdü. Ölüm, öldürülmeliydi cahil güçlülerce. Oysaki yaşamdı bizim için Halil hoca. Çiçekti, ağaçtı. Kuş cıvıltısı, kanat sesi. Yeni doğan bebeğin ilk ıngası. Berkin Elvan’ın evine götüremediği taze ekmek kokusuydu. Ali İsmail Korkmaz’ın gelincik koklaması.  Teneffüs zili.  İğde kokusu,  kavak hışırtısı. Can eriği, sepet sepet kirazdı.  Dalga sesi, bulut yürüyüşü, güneş telaşı. Gençlik kahkahası.  Keman sesi. Kitap hışırtısı.

Alıntı yaptığım satırlar; kitap listenin 46. Sırasında, 1984 George Orwell.  Seninle yeniden okudum. Düşünce-düşünme, düşünce kurmanın, düş kurmanın, özen ve inceliğin, özür dilemeyi bilmenin, kendini bilmeye çalışmanın, sanatın; yaşam ve yaşamanın ta kendisi olduğu güne değin unutmayacağız seni Halil hoca.” (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Tek bir Êzidîlik yok’

SONRAKİ HABER

Trump: Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir kararnameyi çıkaracağım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa