06 Haziran 2015 11:18

Diyarbakırlılar 'Her şeye rağmen barış' için yürüdü

Diyarbakır'daki tüm kitle örgütleri, 'Her şeye rağmen barış' diyerek, bombalı saldırıyı yürüyüşle protesto etti. Saldırının olduğu yere karanfiller bırakılırken, eylemde konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, saldırıların sandık başında da yaşanabileceğinden kaygı duyduklarının altını çizerek, 'Saldırıya zemin hazırlayanlar, saldırıyı gerçekleştirenler kadar suçludur' dedi.

Paylaş

Diyarbakır'da bulunan bütün kitle örgütleri, HDP'nin dün İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirdiği "Büyük İnsanlık" mitingine dönük gerçekleştirilen bombalı saldırıyı protesto etti. Diyarbakır'ın Ofis Semti'nde bulunan AZC Plaza önünde bir araya gelen bini aşkın kitle örgütü temsilcisi ve üyesi, açtıkları "Her şeye rağmen barış" pankartıyla saldırıların gerçekleştiği yere doğru yürüyüşe geçti. Sık sık "Katil Erdoğan" ve "Direne direne kazanacağız" sloganlarının atıldığı yürüyüşe, binaların cam ve balkonlarına çıkan Diyarbakırlılar da zafer işaretleriyle destek verdi. Yürüyüş, bombalı saldırılardan ikincisinin yaşandığı elektrik trafosunun önünde son bulurken, kitle örgütleri adına açıklamayı Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi yaptı.

Yaşanan saldırıyı HDP'yi baraj altında bırakmak isteyenlerin bir girişimi olarak niteleyen Elçi, "Seçim süreci boyunca HDP'ye dönük gerçekleştirilen saldırılar ve dün burada yaşanan bombalı saldırılar, yarın sandık başında ve 8 Haziran'da yaşanabilecekler konusunda büyük kaygılar taşımamıza neden oldu" dedi.

Yaşanan bombalı saldırılara rağmen HDP'nin sergilediği sağduyulu ve barışçıl duruşun daha büyük provokasyonların önüne geçtiğini söyleyen Elçi, "Ülkemizde yakaladığımız barış ortamının maalesef bir seçime kurban edilmek istenmesini kaygıyla izliyoruz. Gerilim artırılarak, kan dökülerek seçmenin iradesine ve seçim sonuçlarına müdahale edilmek istenmektedir. Ülkemiz bu yaşananları çok gördü. Bu acıları çok yaşadı. Artık bunlara yeter diyoruz" şeklinde konuştu.

Ortadoğu'da yaşanan savaş ortamının Türkiye'de var olan barış atmosferinin değerini bir kez daha kanıtladığını ve tüm sorunların çözüm yolunun tüm kesimlerin mecliste temsil edilip, konuşulmasıyla aşılabileceğini vurgulayan Elçi, "Bunun dışında yürütülen politikalar ne olursa olsun, ülkenin bir savaş ortamına sürüklenmesine neden olacaktır. Biz kentte bulunan STÖ'ler olarak yaşanan saldırıyı şiddetle kınarken, bu saldırıyı gerçekleştirenler bir yana bu provokasyonların yaşanmasına zemin hazırlayanların da en az onlar kadar suçlu olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu çerçevede toplumun bütün kesimlerini sağduyuya ve daha barışçıl açıklamalar yapmaya davet ederken, yetkilileri de etkin önlemler almaya ve bu saldırıların gerçek faillerini ortaya çıkarmaya davet ediyoruz" dedi.

Yapılan açıklamanın ardından saldırının gerçekleştiği trafonun önüne karanfiller bırakıldı. Bombalı saldırıda hafif yaralanan bir yurttaş, gerçekleştirilen bombalı saldırıyla hedeflenen provokasyonlara gelmeyeceklerini belirterek, gereken cevabı sandıkta vereceklerini söyledi.

Açıklamaya katılan Diyarbakırlı yurttaşlar ise, gerçekleşen saldırının sorumlusunun gerçekleri yansıtmayan ana akım medya olduğunu belirterek, ana akım medyaya tepki gösterdi. (DİHA)


SALDIRIDA ÖLENLER DEFNEDİLİYOR
Yüz binlerin katıldığı HDP mitingini kana bulayan bombalı saldırıda yaşamını yitiren 16 yaşındaki Ramazan Yıldız ve 46 yaşındaki Necati Kurul'u on binlerce kişi son yolculuğuna uğurluyor.

HDP mitingine düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitiren Ramazan Yıldız ve Necati Kurul son yolculuğuna uğurlanıyor. Gece saatlerinde otopsileri yapılan Yıldız ve Kurul'un cenazeleri sabah saatlerinde Yeniköy Mezarlığı'na getirildi. Yıldız'ın cenazesi defnedilmek üzere Dörtyüzevler Mezarlığı'na uğurlanırken, Kurul'un cenazesi ise Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek. (DİHA)

Diyarbakır'daki patlamaya dair haberler için tıklayın...

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'daki patlama dünya basınında

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri 742. kez buluştu: Kaybetme suçunu işleyenler hesap versin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa