05 Haziran 2015 23:16

ESP, Halkevleri ve KP'den Diyarbakır'daki saldırıyı kınama açıklaması

Paylaş

Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Halkevleri ve Komünist Parti yaptıkları yazılı açıklama ile HDP mitingine yönelik saldırıyı kınayıp HDP’ye başsağlığı dilediler.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi patlamayla ilgili yaptığı açıklamada HDP'nin Amed mitinginde meydana gelen patlamanın, özellikle seçime son günlere yaklaştıkça uyarısı yapılan provokasyon ve katliam tehlikesinin en somut hali olduğu belirtilerek; “Artık bu iddialar tehlike olmaktan çıkmış, fiiliyata dönmüştür. Adana ve Mersin bombalamalarından sonra, katliam yapmakta ısrar eden AKP iktidarının Amed'deki patlamalardan birinci dereceden sorumlu olduğu açıktır. Miting öncesi polisler tarafından yapılan bomba aramasının bombaların emniyet güçleri tarafından bilindiğini ortaya seriyor. Günlerdir devlet ve hükümet yetkilileri tarafından yapılan HDP'yi hedef gösteren açıklamaların bu şekilde gerçeğe dönüşmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu sorumludur.

Bu devran böyle gitmeyecek, failleri de emir verenleri de ortaya çıkaracak olan halklarımız, cezalarını da verecektir. HDP'nin 'Büyük İnsanlık' mücadelesini, karanlığın bekçisi AKP iktidarının bu saldırıları durduramayacak. Faşist ve Katil AKP iktidarı yenilecek, Özgürlük ve Barışın sesi olan halklarımızın irade gücü HDP kazanacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Halklarımıza büyük geçmiş olsun dileklerimizle, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz” denildi.

SALDIRILAR HDP’NİN YÜZDE 10 BARAJINI GEÇMESİNDEN KORKANLARIN ESERİDİR

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy yaptığı yazılı açıklama ile Diyarbakır’da HDP mitingine yönelik saldırıyı kınadı. 

Seçim süreci boyunca AKP iktidarının Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın  her gün HDP’yi hedef gösteren açıklamalar yaptığını belirten Ersoy; “Ağrı Diyadin ve Hakkari Yüksekova’da tezgahlanan provokasyonlar, HDP bürolarına yapılan 168 saldırı, Bingöl’de HDP aracına yapılan silahlı saldırıda Hamdullah Öğe’nin katledilmesi, Erzurum’da insanların diri diri yakılması girişimine varan saldırı, bugün Diyarbakır’da HDP mitingine gelen yüz binlerce insanın içinde patlatılan bombalar ve ardından TOMA’sıyla, gaz bombalarıyla halka yapılan saldırılar açıkça HDP’nin yüzde 10 barajını geçmesinden, iktidarlarını yitirmekten korkanların eseridir.  

7 Haziran Genel Seçimlerinin, "huzur"ları için diktatörlüklerini pekiştirmek isteyenlerle barıştan, emekten, eşitlik ve özgürlükten yana olanlar arasında yapıldığını belirten Ersoy;
“Bu ülkede barış, kardeşlik, özgürlük ve demokrasi umutlarını büyütecek bir iklim yaratmak üzere bütün ilerici, demokrat, sosyalist kesimleri ve kişileri diktatörlüğe ve faşizme karşı HDP'ye oy vermeye çağırıyoruz!” dedi

KATİLLERİ SIFIRLAYIN

Diyarbakır’daki saldırıyla ilgili açıklama yapan Komünist Parti Merkez Komitesi  saldırıyı kınayarak HDP'ye başsağlığı diledi.

Seçime sadece bir gün kalmışken, HDP'ye yönelik şiddet eylemlerinin artmasının kaygı verici olduğu vurgulanan açıklamada; “Linç girişimleri, silahlı saldırılar ve en son olarak Diyarbakır mitinginin yapıldığı alana konulan bombalar... Tüm bu tablonun sorumlusu açık ki AKP'dir.                                                           
AKP biten bir düzende iktidarını sürdürmek için her yolu göze almıştır. AKP gözünü karartmış, bu düzene can vermeye çalışırken can almaktadır.
Şiddet tükenmekte olan düzenin mantıksal sonucudur. Bu düzene can vermeye çalışacak herkes sonuçta bu şiddete ortak olur. Öyleyse bu düzen bitmelidir, bitirilmelidir” denildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD'e katılmak isterken sınırda yakalandılar

SONRAKİ HABER

Havalimanı çalışanına hakaret eden kadına dava

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa