05 Haziran 2015 21:50

HDP için artı bir oy

Paylaş

Cansu Pişkin
Ezgi Görgü

"AKP'yi geriletmek ve barajı yıkmak için HDP'ye bir oy ver" sloganıyla Mart ayından bu yana kampanya yürüten Artı 1 Oy Dayanışması bugün son kez çağrı yapmak üzere Tünel'de toplandı.

Ellerindeki balonlara Fransız Konsolosluğu'na kadar broşür dağıtarak yürümek isteyen kitle Galatasaray Lisesi önünde polis tarafından durduruldu. Yapılan görüşme sonrasında polis, kitlenin slogan atmadan dağınık bir şekilde yürümesi şartıyla yolu açtı. Ellerindeki balonları Galatasaray Lisesi  önünde gökyüzüne uçuran kitle broşür dağıtarak yürümeye devam etti.
Kitle yürüdüğü sırada Beyoğlu'da bulunan AKP seçim bürosunun önünde çok sayıda sivil polis olması dikkat çekti.

Fransız Konsolosluğu'na varan kitle burada da çevik kuvvet polisinin yığınağıyla karşılaştı.
Konsolosluk önünde dayanışma adına basın açıklaması yapan İlknur Birol: "AKP'nin geriletilmesi, HDP’nin anti demokratik yüzde 10 barajını aşması için HDP'yle aktif dayanışma içinde çalışma yürüten Artı 1 Oy HDP'ye çalışması bugün Tünel'den Fransız Konsolosluğu'na kadar planladığı eylemi gerçekleştirdi. Bu eylem kararını alırken halkımızı balonlarla neşe içinde pazar günü oy vermeye çağırmayı düşünüyorduk. Ancak Türkiye'nin derin güçleri, bu halka düşman olanlar boş durmadılar. Diyarbakır'da HDP mitingine yapılmış bombalı saldırı bunların gözlerinin nasıl kara, faşizmin her halini uygulayabildiklerini gösterdi. Dün Erzurum’da diri diri insan yakanlar, Ağrı'da ev basıp yakanlar, minibüs içinde 9 çocuk babası birini işkenceyle öldürenler yüzlerce HDP bürosunu basanlar, sosyal medyada katliam çağrıları yapanlar, gücünü devletin başındakilerden almaktadırlar. Erdoğan'ın 'Bana 400 milletvekili verin, bu iş huzur içinde çözülsün' lafı ölümle, kanla sonuçlanmıştır. Ama biz bombanız kazanmayacak, barış kazanacak demeye devam edeceğiz. Ne bundan önce başımızı erdik, ne de bundan sonra başımızı eğeceğiz. Karşınıza dikileceğiz, siz yenileceksiniz, biz kazanacağız. Pazar günü sandığa gitmek ve HDP'ye artı 1 Oy vermek yurttaşlık görevidir.'

'MİKROFONLA ÖRGÜTLENMİŞ ŞİDDET'

Artı 1 Oy Dayanışması'na destek veren yazar Seray Şahiner, Diyarbakır'da olan olayın münferit olmadığını belirterek bu şiddetin mikrofonla örgütlenmiş ve teşvik edilmiş bir şiddet olduğunu söyledi. Şahiner 'Miting alanını dolduran insanlar türküler eşliğinde barış içinde eğlenirken, oraya atılan bomba sadece insani bir cinayete değil, söylenecek türküye de atılmıştır. Tüm bu olanlara rağmen HDP'nin provokasyona gelmemesini saygıyla karşılıyorum.' dedi.

'12 EYLÜL FAŞİZMİNDE BİLE BÖYLE BİR SEÇİM GÖRÜLMEDİ'

Eyleme katılan sanatçı Nur Sürer, 'Türkiye 12 Eylül dönemindeki faşizm ortamında bile böyle bir seçim görmedi. Göz göre göre bir oy için cinayet işleyecek hale geldilerse gerçekten bunların işi bitmiştir. Çoluk çocuk onca kalabalığın içine böyle bir şeyi yerleştirmek vahşet! Oy için bu yapılmaz!' dedi. Artı 1 Oy Dayanışması içinde olmaktan mutlu olduğunu söyleyen Sürer, 'Bu yaşına kadar  CHP'den başka partiye oy vermemiş olan 88 yaşındaki annem bile HDP'ye oy kullanacak' diyerek dayanışmanın önemini dile getirdi.

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır eylemde

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa