05 Haziran 2015 17:47

Taksim'e koşarak giren Komünist Partililere 11 yıla kadar hapis istemi

Paylaş

1 Mayıs’ta girişin yasak olduğu Taksim Meydanı'na saklandıkları handan çıkıp koşarak giren Komünist Parti üyesi 34 kişi hakkında yürütülen soruşturma bir ay sonra tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Komünist Parti üyesi 34 kişi 'şüpheli' sıfatıyla yer alırken, 8 polis ise 'Müşteki' sıfatıyla yer aldı.   

İddianamede  KP’lilerin alınan idari tedbirler nedeniyle Taksim alanına çıkıp izinsiz gösteri yapamayacağını ve polisin Taksim semtine çıkış yapan bütün cadde ve sokakların çıkış noktasını kontrol altında tutacağını anladığı ifade edilen edilerek bir gün önceden Taksim Semti'ndeki hanın 4. katını 1 aylık süre ile ve sırf bu eylemde lojistik barınma merkezi olarak kullanmak üzere mülk sahibinden kiraladıkları ifade edildi. İddianamede, kiralanan bu yerde 27 kişinin bu adreste geceyi geçirdiği anlatıldı.

İddianamede KP’lilerin 1 Mayıs günü saat 10.30'da ellerinde flamalarla, sloganlar atarak iş hanının Taksim semtine bakan kapısını açtıkları, ve koşarak dışarı çıktıkları ve Taksim Meydanı'na doğru yürüyerek izinsiz gösteri yapmak istedikleri anlatıldı. 

KP’lilerin kendilerine engel olmaya çalışan müşteki polis memurlarına tekme tokat ve ellerindeki flamalarla saldırarak direndikleri iddia edilen iddianamede, kovalamaca sonucu KP’lilerin çeşitli noktalarda yakalandıkları anlatıldı.

İddianamede, 34 KP’linin "Görevi yaptırmamak için direnme", "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" ve "İhtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarından ayrı ayrı 3 yıl 8 aydan 11'er yıla kadar hapsi istendi. İddianame İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Komünist Parti üyesi 34 kişi, 24 Aralık 2015'te hakim karşısına çıkacak. (İSTANBUL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP lehine oy çalan sandık başkanına 4 yıl hapis verildi

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa