05 Haziran 2015 14:27

Sağlık skandalı: 6 aydır asansör çalışmıyor hastalar kucakta taşınıyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hasta transferinde kilit rol oynayan iki asansörden biri 6 aydır diğeri de 1 aydır çalışmıyor.

Paylaş

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hasta transferinde kilit rol oynayan iki asansörden biri 6 aydır diğeri de 1 aydır çalışmıyor.

Nedeni de bitmeyen tadilat. Skandalı gündeme getiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Muğla Şube Başkanı Fatma Yarış, A blokundaki asansörün altı aydır, B blokundakinin ise yaklaşık bir aydır çalışmadığını söyledi.
Yarış, asansörlerin çalışmaması nedeniyle ameliyattan çıkan hastaların servislere kucakta taşındığını, yemeklerin de el gücüyle taşındığını kaydetti. . Skandal bununla da sınırlı değil. A blok katının 2015 nisan ayında hizmete açıldığı ve hastane komisyonunun katın tam ve eksiksiz alındığını söylediğini de ifade eden Yarış, ancak bu katta merkezi oksijen sisteminin çalışmadığı, elektrik bağlantılarında sorun yaşandığı ve bu nedenle yaşam destek cihazlarının yandığı ve tavan parçasının çöktüğünü de söyledi.

‘TADİLAT NEDEN UZADI?’

Muğla Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ile MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetiminin; A blok zemin katını fiziksel koşullarının düzeltilmesi için ekim 2014’te tadilata aldığını belirten Fatma Yarış, “Kat, 2015 nisan ayı içinde hizmete açıldı. Blok ortasında bulunan asansör ise hâlâ çalışmıyordu. En fazla 15 günde tamamlanacağı söylenen asansörün tadilatı, her ne hikmetse bitirilemedi. Üstelik tadilata giren bu katın ilgili komisyon tarafından tam ve eksiksiz alındığı iddia ediliyor. 2014 ekim ayında tadilata giren A blok zemin kat için katta bulunan çalışanlara 45 günde tadilatın bitirileceği hastane yönetimince sözlü olarak bildirilmesine rağmen tadilat süresi niçin altı aya uzamıştır? İhale şartnamesinde verilen süre kaç gündür?” diye sordu.  

EKSİKSİZ ALINAN KATTA HİÇBİR ŞEY ÇALIŞMIYOR

Yarış, komisyon tarafından eksiksiz teslim alındığı katta yaşanan sorunlar asansörle de sınırlı değil. Yarış, söz konusu katta merkezi oksijen sisteminin çalışmadığı, elektrik bağlantılarında sorun yaşandığı, internet bağlantılarının düzgün yapılmadığı, tuvaletlerde taharet musluklarına sıcak su bağlantısının yapıldığı, katın hizmete açıldığı gün tavan parçasının bir bölümünün koparak düştüğü, yaşam desteği veren cihazların elektrik sorunundan dolayı yandığı, elektrik, internet sistemindeki eksikliklerin hastanedeki ilgili teknik personeller tarafından giderilmeye çalışıldığını söyledi. Çalışmayan asansör için nöbetçi idare hemşire ve katlardaki nöbetçi hemşireler tarafından tutanak tutulduğunu anlatan Yarış, “Tüm yaşanan bu sorunlara dair tutanakların olduğu hem idare hem de çalışanlar tarafından bilinmektedir” dedi.

‘İŞ VE CAN GÜVENLİĞİ YOK’

Hastanede iş ve can güvenliği tedbirlerinin alınmamasının tam bir skandal olduğunu vurgulayan SES Muğla Şube Başkanı Fatma Yarış, “Bu tadilattan ve gerekli önlemlerin alınmamasından dolayı sağlık çalışanları, hastalar perişan bir durumda. Taşeron olarak çalışan temizlik personelleri, bodrum kattan dördüncü kata kadar hasta yemeklerini sırtlarında taşımaktan kendi işlerini yapamaz duruma geldiler, hepsi bitkin bir haldeler. 21’inci yüzyılda çağ dışı koşullarda çalışmak, tüm sağlık emekçilerini mutsuz etmekte, iş verimini azaltmakta, motivasyonu düşürmekte ve tükenmişliği arttırmaktadır” dedi. Sağlık emekçilerinin her gün tartışma yaşamaya ve  tekerlekli sandalyelerle dördüncü kattan zemin kata hasta indirmeye tahammülünün kalmadığını ifade eden Yarış, konuyu takip edeceklerini söyledi. (MUĞLA)

ÖNCEKİ HABER

TMMOB: Çiğli TOKİ derhal boşaltılmalı

SONRAKİ HABER

Cezayir'de ‘Buteflika temsilcileri’ne karşı kitlesel eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa