05 Haziran 2015 12:56

8 Mart'ta yaşamını yitiren Berivan'ın annesi: Adalet istiyorum, adalet

Bursa’da, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde erkek arkadaşı Uğur A. tarafından öldürüldüğü iddia edilen 17 yaşındaki Berivan Yaprak Turga’nın ölümüne ilişkin dava başladı.

Paylaş

Bursa’da, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde  erkek arkadaşı Uğur A. tarafından öldürüldüğü iddia edilen 17 yaşındaki Berivan Yaprak Turga’nın ölümüne ilişkin dava başladı. Bugün Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanıklar suçlamaları reddederken, anne Turga, gözyaşları içinde  “Benim kızım henüz taze fidanken toprağın altında çürüyor. Adalet istiyorum” diye isyan etti.
 
SUÇLAMALARI REDDETTİ

‘6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet, kasıtlı darp, nitelikli kasten öldürme’ suçlarından tutuklu yargılanan 23 yaşındaki Uğur A. ile suç delillerini gizlediği iddiasıyla tutuksuz yargılanan İbrahim H. D. (19), ilk kez hakim karşısına çıktı.
Olay gecesi uyuşturucu madde kullandığını söyleyen Uğur A, silahı kendisinin ateşlemediğini iddia ederek, “Silahı çıkartıp mermiyi ağzına verip kafama dayadım. ‘Ben seni sevmekten başka ne yaptım’ dedim ve silahı yatağın üzerine fırlattım. Beraber sarılıyorduk. Birden elini çekip silahı almaya uzanınca, ben de direk üzerine kapaklandım. Silah patlayınca kolumdan yaralandığımı gördüm, Berivan’ın ise göğsünde kan vardı” dedi.

Silahı kendisinin ateşlemediğini savunan Uğur A, Berivan Yaprak Turga’nın psikolojik sorunları olduğunu öne sürdü. Diğer tutuksuz sanık İbrahim H.D. ise olaydan sonra evde bulunan silahı görünce korktuğunu, silahı Hacivat’taki boş bir tarlaya sakladığını ancak daha sonra avukatıyla irtibata geçerek silahı polise teslim ettiğini itiraf etti.

‘KIZIMI TEHDİT ETTİ’

Anne Songül Gezici ise ölen kızı ile sanık arasındaki ilişkinin doğru olduğunu ifade ederek, birkaç defa kendisinin yanında “Berivan beni bırakırsa onu bu şehirde yaşatmam” diye tehditte bulunduğunu kaydetti. Gezici, “Kızımın psikolojik sorunları yoktu, içine kapanıktı. Bir kaç kez hastaneye gittim ama bir şey çıkmadı. Olayı görmedim, sanıklardan şikayetçiyim.” dedi. Savcı, ‘Sağ elini kullanan sanığın hem sağ eliyle ateş ederek hem de sağ elinden vurulmasının mümkün olmayacağını’ ifade ederek tahliye istedi. Mahkeme, sanığın tahliye talebini reddederek, duruşmayı erteledi.

‘KADIN CİNAYETLERİ SON BULSUN’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri ise duruşma sonrası adliye önünde eylem yaptı. Kızının fotoğrafı ile eyleme katılan anne Songül Gezici gözyaşlarını tutamadı. “Ben sadece adaletin yerini bulmasını istiyorum.” diyen acılı anne, şöyle konuştu: “Ben ağladım, sızladım, benim gibi başka annelerin yüreği yanmasın. Kadın cinayetleri son bulsun. Ben bakıyorum herkesin çocuğu yeryüzünde. Benim kızım henüz taze fidanken toprağın altında çürüyor. Adalet istiyorum, adalet, başka bir şey değil.” Baba Hasan Turga ise “Bu kesin bir cinayettir. Ben öyle bakıyorum. Gözle görülen bir şeydir. Ne yazık ki sanıklar beraat edecektir” dedi. (Bursa/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Kürt siyasetçi Abbasoğlu yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa