03 Haziran 2015 21:42

Suriye’de çatışma Halep’te yoğunlaştı

IŞİD’in, Suriye’nin Halep kenti etrafında el Nusra gibi cihatçı gruplarla, Haseke’de ise Suriye ordusu ve YPG ile çatışmaları sürüyor.

Paylaş

IŞİD’in, Suriye’nin Halep kenti etrafında el Nusra gibi cihatçı gruplarla, Haseke’de ise Suriye ordusu ve YPG ile çatışmaları sürüyor. Batı medyası, ABD’li yetkililer ve Suriyeli muhaliflerin bir ağızdan “Esad IŞİD’le işbirliği yapıyor” iddiasını yükseltmesi dikkat çekiyor. İdlip’in ardından Halep’i tamamen ele geçirme planlarını gizlemeyen cihatçı grupların sözcülerinin açıklamaları medyada daha sık yer bulmaya başladı. el Kaide bağlantılı el Nusra gibi cihatçıların IŞİD’e karşı mücadele ettiği vurgusu da arttı. Paris’te toplanan IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon toplantısının sonunda ise IŞİD’le mücadele için uygun koşulların ancak yeni bir Suriye hükümetiyle olabileceği açıklaması yapıldı.

ABD ELÇİLİĞİNDEN ‘ESAD IŞİD’E YARDIM EDİYOR’ TWEETİ

Fetih Ordusu adı altında birleşen el Nusra öncülüğündeki cihatçı grupların Halep’i tamamen ele geçireceğini açıklamasının ardından IŞİD Halep’te saldırmaya başladı.

Suriye ABD Büyükelçiliğine ait twitter hesabından yayınlanan iletide Suriye’de Esad hükümetinin Halep’te ilerleyen IŞİD’e destek verdiğini yazıldı. İngiliz The Guardian’ın konuyla ilgili haberinde de Halep’in 20 mil uzağında ve Türkiye sınırında bulunan Azaz’da ilerleyen IŞİD’in, Halep’in kuzeyini elinde tutan muhalif gruplara hava saldırılarında bulunan Suriye hükümeti tarafından destek gördüğü yazıldı. Azaz’ın ele geçirilmesi ise muhaliflerin en önemli tedarik yolunun kesilmesi anlamına geliyor.

Pazar günü ABD Suriye Büyükelçiliği hesabından atılan bir tweette ise “Raporlar gösteriyor ki rejim IŞİD’in Halep’teki ilerlemesini desteklemek için hava saldırıları yapıyor, Suriye halkına karşı aşırılara yardım ediliyor” denildi. Aynı hesabın bir başka tweetinde de “Rejimin IŞİD’e karşı mücadele ettiği iddiasıyla tamamen zıt olarak uzun zamandır rejimin IŞİD’i görmezden geldiğini görüyoruz” denildi.

The Guardian ayrıca İslam Ordusu sözcüsü Alluş’un “Dün rejim muhalefetin elindeki Mare’yi IŞİD’in saldırısıyla aynı anda bombaladı ve bu örgüte büyük yardım sağladı” sözlerine yer verdi. Alluş, Suriye ordusunun 2013’ten beri kendilerini IŞİD’e karşı mücadele etmelerini engellemek üzere bombaladığını ileri sürdü. Bölgedeki cihatçı örgütlerden Şukur’uş Şam’ın (Şam’ın Şahinleri) adı açıklanmayan bir yetkilisinin de, “Büyük roketlerle vurdular. IŞİD’i hiç vurmadılar” sözleri aktarıldı.

PARİS’TE IŞİD TOPLANTISI

Fransa’nın başkenti Paris’te dün toplanan ABD öncülüğündeki IŞİD’e karşı koalisyonun üyesi ülkelerin dışişleri bakanları ve temsilcileri bölgedeki gelişmeleri masaya yatırdı. Toplantıya katılan Irak Başbakanı Haydar el İbadi kendilerine söz verilen askeri desteğin gelmediğinden şikayet etti.

Obama hükümetini Paris’te temsil eden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken, ABD yapımı tanksavar roketlerin yolda olduğunu söyledi ve “Çabalarımızı iki katına çıkartacağız” dedi.

IŞİD’LE MÜCADELE İÇİN ‘YENİ HÜKÜMET’

Paris toplantısı Irak Başbakanı İbadi ve IŞİD’in ele geçirdiği Ramadi’nin geri alınmasına yönelik operasyonun desteklendiği açıklamasıyla sona erdi. The Guardian, toplantının ardından Irak’ın komşusu Suriye’de “kurulacak yeni bir hükümetin” mevcut rejimin faydalandığı bölgedeki aşırı ve radikal eğilimleri geriletecek uygun koşulları yaratabileceğinin belirtildiğini yazdı.

‘TOPLANTI GİDİŞATI DEĞİŞTİRMEZ’

ABD gazetesi New York Times ise “Anti-IŞİD Koalisyonu Paris’te çok az ilerleme sağladı” başlığıyla yayınladığı analizde, IŞİD’in Irak ve Suriye’de uluslararası koalisyondan daha hızlı hareket ettiğini yazdı ve Paris toplantısının gidişatı değiştirecek gibi görünmediği yorumu yapıldı.


NY TIMES: HALEP’İN DÜŞMESİ KOALİSYONA DARBE OLUR

“Esad güçleri IŞİD’e yardım ediyor olabilir” başlıklı ve Anne Barnard imzalı bir başka New York Times analizinde ise IŞİD’in Suriye’nin en büyük kenti Halep’in kuzeyinde ilerlerken "Esad muhaliflerinin rejimin IŞİD’e destek verdiği açıklamalarına" yer verildi.

Yazıda ABD’nin el Kaide bağlantılı el Nusra’nın varlığı nedeniyle IŞİD’e karşı da mücadele ettiği ileri sürülen cihatçı gruplara hava saldırılarıyla destek vermediği ancak bunu yapabilmek için yöntem aradığı iddia edildi.

“Halep’in düşmesi IŞİD’i geriletmeye çalışan ABD öncülüğündeki koalisyon için ciddi bir darbe olurdu” denildi.

Halep kentinin hükümet güçleri ve muhalifler arasında bölündüğü ve muhalifler içinde öne çıkan grupların el Nusra ve IŞİD gibi aşırılarla ilişkisinin olmadığının ileri sürüldüğü yazıda, Türkiye’de yaşayan Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca’nın, Beşar Esad’ın hava saldırılarını IŞİD için kullandığı iddiasına da yer verildi.

Yazıda IŞİD-Suriye ordusu bağlantısı konusunda ne muhalif grupların ne de ABD’li yetkililerin kesin kanıtı olmadığı ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf’in muhaliflerin Esad-IŞİD işbirliği ile ilgili iddialarının incelendiği açıklaması da hatırlatıldı.

Ancak Beşar Esad ve IŞİD’in bölgedeki muhalif grupların zayıflatılmasından ortak çıkarları olduğu da vurgulandı.
Bu arada Katar’da konuşan Obama’nın özel temsilcisi emekli General John Allen, IŞİD’in büyümesinin küresel etkileri olduğunu ve kontrol altına alınmazsa insanlığın gelişimine büyük zarar vereceğini söyledi. John Allen’ın Suriye rejiminin lideri Beşar Esad’ın çözümün bir parçası olamayacağını ifade etmesi de dikkat çekti.


IŞİD’İN HALEP’TE İLERLEYİŞİ SÜRÜYOR

El CEZİRE, IŞİD’in Halep kırsalında ilerleyişini sürdürdüğünü yazdı. 27 Mayıs’ta saldırı başlatan IŞİD, başta Savran kasabası olmak üzere Tuğlu, Elbil, Kızıl Mezere, Sed Şehba, Ummul Kura, Um Huş köylerini ele geçirdi. El Cezire’nin Yılmaz Bilgen imzasıyla yayınlanan haberinde Halep merkeze 40 kilometre uzaklıkta bulunan Savran Kasabası’nın, muhalif cihatçı grupların Bab el Hava  (Öncüpınar Sınır Kapısı) ile bağlantısı açısından büyük önem taşıdığını belirtildi. Buna göre kasabanın düşmesi ile Halep-Bab El Hava sınır kapısı ulaşımını tehlikeye soktuğu için muhalifler bölgeye büyük çapta destek sevk etti. Savran bölgesinde IŞİD’e karşı oluşturulan cephede Nusra Cephesi, Ahraru Şam, Liva Fetih, Suvvar Şam, Ceyşul İslam, Hareketi Nuretdin Zengi, Cephe Şamia gibi cihatçılar bulunuyor. İdlib’de yine aynı grupların oluşturduğu Fetih Ordusu’ndan da bölgeye destek gönderildiği belirtildi.


TİL EBYAD’DA IŞİD SÜRGÜNÜ

ANHA haber ajansı ise IŞİD’in Suriye’nin Girê Spî (Til Ebyad) ile Kobanê arasındaki bölgede yaşayan Kürtleri zorla evlerinden çıkarttığını. Kürtlerin, Kobanê’ye gitmelerine izin verilmeyerek Tedmur ve Deyrezzor’a sürüldüğünü yazdı. Habere göre YPG ve Burkan El-Firat güçleri IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyon nedeniyle IŞİD sivilleri hedef almaya başladı. Kobanê’nin güneydoğusunda yer alan Çixorê, Derbetehtê ve Qulanê gibi Arap ve Kürtlerin bir arada yaşadığı köylerde halkı zorla evlerinden çıkarılıyor.  (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Almanya’da Sisi’ye hem tören hem protesto

SONRAKİ HABER

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a 'Sisi' yanıtı: Milletimiz ismimi çok iyi biliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa