03 Haziran 2015 21:24

Balkan filmleri tozlu raflardan çıkacak

İstanbul Şehir Üniversitesi , Greek Open University ve Bükreş Hyperion Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen Balkanlar ve Yakın Doğu’da Erken Sinema Konferansı 5-7 Haziran tarihleri arasında Atina’da gerçekleşiyor.

Paylaş

İstanbul Şehir Üniversitesi , Greek Open University ve Bükreş Hyperion Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen Balkanlar ve Yakın Doğu’da Erken Sinema Konferansı  5-7 Haziran tarihleri arasında Atina’da  gerçekleşiyor.

Bağımsız bilim adamları ve akademisyenler tarafından hazırlanan, dünyanın en saygın dijital sinema dergilerinden Filmicon’ın ev sahipliği yapacağı konferans, sinema tarihinin en karanlıkta kalmış bölgelerinden olan Balkanlara ve Yakın Doğu’ya ışık tutacak. İstanbul Şehir Üniversitesinden Canan Balan’ın da düzenleme komitesinde yer aldığı konferansa, dünyanın pek çok üniversitesinden sinema tarihçileri ve film arşivcileri katılacak.

Üç gün boyunca Balkan arşivlerinden gün yüzüne çıkmamış filmler bir araya getirilerek oluşturulan seçkiye, Dina Iordanova, Hamid Naficy ve Viola Shafik gibi akademisyenler ana konuşmacı olarak katılacak. Elizabeth Thompson, Vassiliki Tsitsopoulos, Peyami Çelikcan ve Nezih Erdoğan gibi önemli sinema araştırmacılarının sunacakları bildirilerle Balkan sinema tarihinin tozlu arşivlerinin gün yüzüne çıkacağı konferans-ta, İstanbul Şehir Üniversitesinden Canan Balan da düzenleme komitesi üyesi olarak yer alacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Bakırköy Belediye Tiyatrosunda 59 oyuncu işten çıkarıldı

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa