03 Haziran 2015 21:01

‘Nâzım Hikmet Vakfı AVM olmasın’

Sıraselviler Caddesi’nde içinde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın da olduğu Hrisovergi Apartmanının 'Binanın depreme karşı riskli olduğu' gerekçesi ile boşaltılmak istenmesi vakıf yönetimi, sanatçılar ve sivil toplum örgütleri tarafından protesto edildi.

Paylaş

Mustafa ÖZDABAK
İSTANBUL

Sıraselviler Caddesi’nde içinde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın da olduğu Hrisovergi Apartmanının  'Binanın depreme karşı riskli olduğu' gerekçesi ile boşaltılmak istenmesi vakıf yönetimi, sanatçılar ve sivil toplum örgütleri tarafından protesto edildi.

Aralarında 20 yıldır binada kiracı olan Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın da olduğu bina sakinleri gelişmeye tepki gösterdi. Yapılan eyleme Tarık Akan, Can Dündar, Orhan Aydın, CHP Milletvekilleri Süleyman Çelebi, Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu’nun da olduğu çok sayıda kişi destek verdi.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz “Adına kentsel dönüşüm denilen tüm ev sahibi ve kiracıların korkulu rüyası haline gelen depreme karşı dayanıksız, riskli yapı gerekçesi bizim de kapımıza dayandı. Ancak 116 yıllık bir tarihi olan binamız, yığma tarzı inşa edilmiş, korunması gerekli, tescilli bir eski eserdir. Binada risk olduğuna ilişkin herhangi bir yetkili koruma kurulu kararı, onaylanmış bir proje bulunmamaktadır. Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı olarak kiracısı olduğumuz bu binada 20 yıldır faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz” dedi.

BİNAMIZ OTEL VE AVM YAPILMAK ÜZERE 49 YILLIĞINA KİRALANDI

Rutkay Aziz, “Binamız kira sözleşmelerimiz devam ederken, kanunları zorlayarak sözde tadilat amaçlı, ama gerçekte otel ve alışveriş merkezi yapılmak üzere bir inşaat şirketine 49 yıllığına kiralandı. Ve biz hem şairi, hem bu vakfı inatla sonsuza kadar yaşatacağız, Yeter ki bizi yalnız bırakmayın” diyerek açıklamasını Nâzım Hikmet’in “ Bazı koşullarda esir düşmüş olabiliriz, Mesele esir düşmekte değil. Teslim olmamakta bütün mesele” mısraları ile bitirdi.

TARIK AKAN: 20 YILDIR BURADAYIZ

Aynı zamanda vakfın başkan yardımcısı olan Sanatçı Tarık Akan da “Emek Sineması için elimizden gelen her şeyi yaptık. Ama onlar galip geldi. Şu anda bir inşaat şirketi burayı yıkacağız, diye bizi tahliye ediyorlar. Tadilat yapıp otel ve AVM yapacaklar. 20 yıldır buradayız. 2018’e kadar kontratımız var. Buna rağmen cuma günü her şeyi sokağa atacaklar. Nâzım’ın çok önemli kıymetli eşyalarını aldık, depoladık. Allah’tan onlara bir şey olmayacak. Ne yapacağız bilmiyorum. Bu iktidarla ne yapılacak bilemiyorum. Bilen varsa bana söylesin” dedi.

CAN DÜNDAR DA DESTEK VERDİ

NÂZIM HİKMET Kültür ve Sanat Vakfına destek vermek için protestoya katılan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ise şöyle konuştu: Nâzım Usta’nın ölüm yıl dönümünde onun adını, emanetini taşıyan vakfın binasından edilmesini protesto için ve desteğimizi göstermek için bir aradayız. Medya olarak da zor günlerden geçiyoruz. Ama bunun sadece bize özgü olmadığı, sadece hükümet meselesi de olmadığı, bir piyasa zihniyetinin, ‘Ben yaptım oldu’ zihniyetinin eseri olduğu ortada. Böyle bir günde onlar da bize çok sahip çıktılar. Biz de onlara desteğimizi ortaya koyuyoruz. Bu işin üstesinden geleceksek, bu dayanışma sayesinde hep birlikte yan yana durmamız sayesinde geleceğiz.”

Bir gazetecinin hakkında açılan soruşturma ile ilgili sorusuna Can Dündar, şu yanıtı verdi: “Ağır müebbet, müebbet, yanında 40 küsur yıl ceza. Yani dünyayı kendimize güldürme başarısını gösterdik. Çok ciddiye almıyorum açıkçası dünyanın birçok yerinde gazetecilik faaliyeti, bu değişik suçlamalar altında engellenmeye çalışılmıştır. Bizim ki de ona geliyor. Ben biraz suçluların telaşını görüyorum. Biraz, ‘Seçimde başımıza ne gelecek?’ telaşını görüyorum. Bu telaşı da anlayışla karşılıyorum. Ama bizi caydırmaya, yıldırmaya yetmez. Biz doğru bildiğimizi yazmaya, yapmaya devam edeceğiz.”

ÖNCEKİ HABER

Kılıçla yaşayan kılıçla öldü

SONRAKİ HABER

“Yalnız Efe” Documentarist’te gösterildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa