03 Haziran 2015 19:06

Ford işçileri: Ne olursa olsun birliğimizi bozmayalım

Ford Otosan’da patronun baskıları soncu işçiler arasında bölünme yaşandı. İnönü fabrikası işbaşı yaparken, Kocaeli’de ise bir kısım işçi direniş yerini terk ederek fabrikaya girdi.

Paylaş

Ford Otosan’da patronun baskıları soncu işçiler arasında bölünme yaşandı. İnönü fabrikası işbaşı yaparken, Kocaeli’de ise bir kısım işçi direniş yerini terk ederek fabrikaya girdi. Yaşanan gelişme moral bozukluğuna yol açarken, işçiler “Sonuçta Türk Metal Ford’dan defedildi. Bu bile büyük kazanım. Ancak bu kazanıma sahip çıkmamız için de birliğimizi sürdürmemiz gerekir. Birliğimizi bozarsak işçi kıyımı ile karşı karşıya kalabiliriz” uyarısında bulundu.

Ford Otosan’ın Eskişehir İnönü’de bulunan kamyon fabrikasında 25 Mayıs’ta başlayan direniş bugün sona erdi. Yaklaşık 1500 işçinin çalıştığı fabrikada, yanındaki avukatla birlikte direniş yerine gelen fabrika müdürü işçileri tazminatsız işten atmakla tehdit etti. Bunun üzerine işçiler arasında bölünme yaşanırken, işçilerin çoğunluğu işbaşı yaptı. 100 kadar işçinin ise fabrikaya girmeyi kabul etmediği bildirildi.

İNÖNÜ İŞ BAŞI YAPTI

İnönü Fabrikası’nda yaşanan bu gelişmeler, Kocaeli’deki direnişi de olumsuz etkiledi. Patronun yaydığı “İnönü fabrikası işe başladı, Kocaeli’de de 500 işçi iş başı yaptı” haberleri moralleri daha da bozdu. Bunun üzerine işçiler bölüm bölüm toplantı yaparak durum değerlendirmesi yaptı. Kimi bölümler içeri girme kararı alırken, kimi bölümlerden ise direnişi sürdürme kararı çıktı. İçeri girme kararı alan işçiler direniş alanını terk ederek fabrikaya yönelirken, diğerleri ise “Buradayız direnişe devam edeceğiz” dedi.

FORD İŞÇİSİNDEN UYARI

Görüştüğümüz bir Ford Otosan işçisi, patronun Tofaş’ta da Türk Traktör’de de aynı oyunu oynadığını ve işçileri bölerek fabrikaya sokmaya çalıştığını belirterek şu uyarıda bulundu: “Biz bu yola Türk Metal’i fabrikadan göndermek için çıktık. İstifalarla gönderdik de. Bu büyük bir kazanım. Ama buna sahip çıkmamız ve ileride yeni kazanımlar elde etmek için mücadele verebilmemiz için birliğimizi korumamız gerekiyor. Üstelik birliğimizi bozduğumuz anda işten atmaların ve işçi kıyımının gündeme geleceğini biliyoruz.” (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Uzman çavuştan köylülere 'HDP' tehdidi!

SONRAKİ HABER

Tecavüzle suçlanan profesörün iddianamesi kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa