03 Haziran 2015 15:35

Servislerin önüne yatan işçiler gözaltına alındı

Paylaş

Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Nestle fabrikasında, Tek Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçilerin, işe geri alınmak için başlattıkları eylemde, servis araçlarının önüne yatan 10 işçi gözaltına alındı.

Karacabey’de faaliyet gösteren ve 900 işçinin çalıştığı Nestle fabrikasında geçen temmuz ayında işveren ile Hak-İş’e bağlı Öz Gıda İş Sendikası arasında 6 ay süren toplusözleşme görüşmelerinin sonunda uzlaşma sağlanırken, 32 işçi ücretli izne çıkarıldı. Sözleşme sürecindeki davranışları gerekçesiyle bu işçiler hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonunda 23 işçinin işine son verildi. Patronun daha sonra 9 işçinin geri dönüşünü kabul etmesini reddeden işçiler arkadaşlarıyla birlikte 11 ay önce eyleme başladı. İşçiler, eylemi mart ayında haftada 3’er kişilik gruplar halinde açlık grevine dönüştürdü. Son olarak tüm işçilerin bir haftalık açlık grevi ise 22 Mayıs’ta sona erdi.
Bu sabah fabrikaya gelen servis araçlarının önüne yatan işçilere polis saldırdı. 9 işçi ve Tek Gıda-İş Sendikası Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya yaka paça gözaltına aldı. (DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

YSK'nin kullandığı Türkiye haritası bile yanlış

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da kayyum, çocuklar için gönderilen bisikletleri yandaşa dağıtmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa