03 Haziran 2015 13:42

Bursa'da cam işçileri, baskılara karşı yürüdü

Paylaş

Bursa’nın Yenişehir İlçesi’nde bulunan Anadolu Cam fabrikası işçileri, işyerinde kendilerine baskı uygulandığını söyleyerek, protesto yürüyüşü yaptı.

Yenişehir Organize Sanayi Bölgesi (YOSAB) TIR parkında toplanan yaklaşık 500 cam işçisi, 200 metre uzaklıktaki fabrika girişine kadar yürüdü. Kristal İş Bursa Şube Başkanı Ali Şıracı, fabrika önünde işçiler adına bir açıklama yaptı. Şıracı, patronun, geçen yıl yaptıkları grevin intikamını almaya çalıştığını ifade ederek, “Grev döneminde işten atılan arkadaşlarımız Tamer Balcı ve İsmail Çalışkan, gerekse grevden sonra sendikamızdaki profesyonel görevinin sona ermesiyle işbaşı yaptırılmayan Orhan Koç hâlâ işinden, ekmeğinden, tezgahından uzakta. Bu arkadaşlarımızı mahkeme sonucuna göre değil, bir an evvel aramızda, işinin başında, tezgâhının başında görmek istiyoruz” dedi.

Patronun tüm fabrikalarda işçilere baskı uyguladığını söyleyen Şıracı, şöyle devam etti: "Yenişehir’de bulunan Şişecam’a ait iki fabrikada farklı uygulamalar görüyoruz. Kristal İş Sendikası Bursa Şubesi ve yönetimi iki fabrikayı da temsil ediyor. Trakya Cam Fabrikasında endüstriyel ilişkiler gayet olumlu iken, Anadolu Cam Yenişehir Fabrikasında endüstriyel ilişkilerin kötü olmasının sebebi biz olamayız. ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla hareket eden fabrika yönetimi, bizleri tutanaklarla, disiplin kurallarıyla korkutabileceğini sanıyor. Sendikamızla işveren sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşme hükümlerini ve protokol hükümlerini hiçe sayıyor. Kanunsuz ve yasadışı uygulamalarıyla bizleri yıldırmaya çalışıyor" (DHA)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD Carablus'ta kurumları havaya uçurdu, Antep'teki binalar da zarar gördü

SONRAKİ HABER

Dersim'de 30 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa