03 Haziran 2015 13:27

IŞİD Carablus'ta kurumları havaya uçurdu, Antep'teki binalar da zarar gördü

Antep'in Karkamış İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Halep kentine bağlı Carablus ilçesindeki resmi kurumlar, bölgeyi kontrolünde bulunduran IŞİD tarafından bombalanarak havaya uçuruldu. Resmi kurumların bombalanması sırasında sınırın Türkiye tarafındaki bazı binalarda da hasar oluştu.

Paylaş

IŞİD, geçen yıl Ocak ayında şiddetli çatışmaların ardından Carablus'ta kontrolü İslami Cephe üyelerinden aldı. Bu gelişmenin ardından Türkiye güvenlik açısından Karkamış Sınır Kapısı'nı kapattı ve sınır hattında önlemlerini artırdı. Zaman zaman çatışmaların meydana geldiği ancak genelde sessizliğin hakim olduğu Carablus'ta, IŞİD, resmi kurumları bombalayarak havaya uçurdu. Türkiye tarafında endişeye yol açan patlamalarda Suriye tarafında bulunan binalar tamamen yıkıldı. Ancak, patlamaların etkisiyle sınır hattındaki Devlet Demir Yolları'na ait lojmanlar, TEDAŞ binası ile bazı ev ve işyerlerinin camları kırıldı, çatlaklar oluştu.

Suriye’de yaşananlar nedeniyle tedirgin olan vatandaşlar, "Hafta sonu bir anda patlamalar yaşandı ve büyük korku yaşadık. Yeniden çatışmaların yaşandığı aklımıza gelince tedirgin olduk. Ancak daha sonra IŞİD'in Carablus'taki resmi kurumları bombaladığını öğrendik. Bombalamalar nedeniyle camlarımız ve kapılarımız kırıldı, evlerimizde hasar oluştu" dedi.

Öte yandan IŞİD'in kontrolündeki Carablus'ta bulunan tüm resmi kurumları benzer şekilde bombalayarak imha edeceği ve bu nedenle patlamaların süreceği de iddia edildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Aydınlardan çağrı: HDP'ye oy vermek için HDP'li olmak gerekmiyor

SONRAKİ HABER

“Yalnız Efe” Documentarist’te gösterildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa