02 Haziran 2015 19:49

Sepp Blatter FIFA başkanlığını bırakıyor

FIFA Başkanı Sepp Blatter, İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlediği basın toplantısıyla başkanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

Paylaş

FIFA Başkanı Sepp Blatter, İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlediği basın toplantısıyla başkanlığı bırakacağını açıkladı. Blatter, olağanüstü bir kongre düzenleneceğini ve aday olmayacağını duyurdu. Blatter, yeni başkan kongreyle belirlenene kadar koltuğunda oturmaya devam edecek. 17 yıllık başkan, kendisi için FIFA'nın çıkarlarının öncelikli olduğunu bu yüzden bu kararı aldığını söyledi. Seçimin Aralık 2015 ila Mart 2016 arasında yapılması bekleniyor.

'İSTİFA, YANLIŞ YAPTIĞIMI KABUL ETMEM ANLAMINA GELİR' DEMİŞTİ

Guardian, Sepp Blatter'in bu tarihi kararını açıkladığı basın toplantısına yalnızca 15 kişinin katıldığını duyurdu.

79 yaşındaki Blatter, Cuma günü İsviçre televizyonuna yaptığı açıklamada "Neden görevi bırakayım ki, bu yanlış yaptığımı kabul ettiğim anlamına gelir" demişti.

PLATİNİ: ZOR, CESUR VE DOĞRU BİR KARAR

Blatter sonrası FIFA başkanlığının favori ismi olarak UEFA Başkanı Michel Platini'nin adı geçiyor. Platini, Blatter'in istifasına dair yaptığı açıklamada "Zor, cesur ve doğru bir karar" dedi. Platini, son dönemde Blatter'in en büyük muhaliflerinden biriydi.

Blatter'in yerine FIFA başkanlığı için adı geçen diğer isimler arasında Ürdün Prensi Ali bin Hüseyin, Luis Figo, Şenes Erzik ve Ted Howard var.

2019'da Blatter'in varisi olabileceği konuşulan, IOC içerisindeki güçlü figürlerden Kuveytli Şeyh Ahmed el Sabah'ın da aday olması halinde Blatter'in oy aldığı kesimlerin desteğini alması bekleniyor.

Blatter'in başkanlığı boyunca en büyük muhaliflerinden olan Brezilyalı futbol efsanesi ve günümüzün senatörü Romario ise "Bu uzun zamandır aldığımız en iyi haber. Blatter'in istifası futbolda yeni bir dönemin başlayacağının habercisi. Dünya üzerindeki kirli işlere bulaşmış tüm federasyon başkanları bir tsunami gibi devrileceklerini görecekler. Umarım bu büyük dalga, dünya futbolundaki tüm kirliliği temizler" dedi.

FİGO: GÜZEL BİR GÜN

Son seçimlerde adaylar arasında yer alan ancak son haftalarda çekilen Portekizli Luis Figo da "FIFA ve futbol için güzel bir gün" yorumunda bulundu. Figo, "Nihayet çözüm geliyor. FIFA'da şeffaflık ve demokrasinin hakim olduğu yeni bir dönemin başlaması için bir çözüm bulalım" dedi.

COCA COLA: FIFA KENDİSİNİ HIZLICA DÖNÜŞTÜRMELİ

Dünya Kupası sponsorlarından Coca Cola ise, Blatter'in kararının FIFA'nın kendisini hızlıca bir 21. yüzyıl kurumuna dönüştürmesine yardımcı olacağına inandığını açıkladı.

CUMA YENİDEN BAŞKAN SEÇİLMİŞTİ

1998'den bu yana başkanlık görevini sürdüren Blatter, Cuma günü düzenlenen seçimlerde 4 yıllığına yeniden başkan seçilmişti.

FBI OPERASYONU VE İSVİÇRE SORUŞTURMASI

Ancak Çarşamba günü bazıları görevi bırakmış olan 14 FIFA yöneticisine yönelik başlatılan FBI operasyonu sonrası FIFA etrafında dönen yolsuzluk iddiaları yeniden gündeme gelmiş ve Blatter'in üzerindeki baskı artmıştı.

Son olarak FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'nin, 2010 Güney Afrika Dünya Kupası'na ilişkin 10 milyon dolarlık bir rüşvet olayından haberdar olduğu öne sürülmüştü.

FBI operasyonu 1991'den günümüze 14 FIFA yöneticisi hakkında toplam 150 milyon dolarlık rüşvet, kara para aklama, elektronik sahtekarlık, şantaj gibi suçlamaları içeriyor. Suçlamaların temelinde ise 2010'da Güney Afrika'da düzenlenen dünya kupası var.

FBI operasyonu sonrası İsviçre, 2018 Rusya ve 2022 Katar Dünya Kupalarına ilişkin yeni bir soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İSVİÇRE BAŞSAVCILIĞI: BLATTER HAKKINDA BİR SORUŞTURMA YOK

İsviçre Başsavcılığı, Blatter hakkında bir soruşturma olmadığını açıkladı.

FIFA'nın bağımsız etik komitesi, istifa kararına rağmen Blatter hakkında yapılmış suçlamaların dikkate alınacağını belirtti. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İşten çıkarmaya karşı iş durdurdular

SONRAKİ HABER

Garo Paylan işsizlik ve zamları Bakan Albayrak'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa