09 Ağustos 2011 03:01

Borsa'nın 'Kara Pazartesi'si

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal 100 Endeksi, ABD kredi notunun düşmesinden sonra işlem yaptığı ilk günü rekor düşüşle kapattı.Hisse senetlerindeki değer kaybı bir ara yüzde 8'in üzerine çıkarken, borsa günü yüzde 7,08 düşüşle 52283,5 puandan kapattı. Ulusal 100 Endeks, en düşük 51687

Borsa'nın 'Kara Pazartesi'si

Paylaş

Hisse senetlerindeki değer kaybı bir ara yüzde 8'in üzerine çıkarken, borsa günü yüzde 7,08 düşüşle 52283,5 puandan kapattı. Ulusal 100 Endeks, en düşük 51687,5 puanı, en yüksek ise 55944,6 puanı gördü. İşlem hacmi 3 milyar liranın üzerinde gerçekleşirken, en çok işlem gören hisseler bankalarınki oldu. Garanti 996,2 milyon lira ile listede ilk sırada yer alırken, İş Bankası 379,2 milyon lira ile ikinci, Halkbank da 152,6 milyon lira ile üçüncü sırada yer aldı. (HABER MERKEZİ)


UZMANLARA GÖRE SEBEP ABD VE MB

Uzmanlar borsanın tepe taklak oluşunu, geçtiğimiz hafta düşen ABD’nin kredi notu ile Merkez Bankası’nın faizi 50 baz puan indirmesine bağladı. Uzmanlar borsanın sert düşüşünü ABD’nin kredi notunun kırılmasına ve Merkez Bankası’nın son faiz indirimine bağladı.

İnfo Yatırım’dan Selim Işıklar, Amerika’nın kredi notunun AAA’dan AA+’ya indirilmesinin borsanın kan kaybında rolü bulunduğunu kaydederken, “Tabii bu durum sadece nottan kaynaklanmıyor. Bir defa piyasa Merkez Bankası’nın aldığı tedbirlere tepki veriyor. Kurum aldığı önlemleri tam olarak anlatamayıp akıllarda soru işareti bırakmış, nihayetinde parayı ürkütmüş olabilir. Çünkü son faiz indirimi umulmadık bir hamleydi ve olumsuz algılandı. Yani önlemleri gören sıcak para tedirgin oldu ve satış olarak Ulusal 100 Endeks’e döndü.” dedi.

Türkiye piyasasının sığ olduğunu belirten Işıklar, “Dünyaya bakın, geçen haftadan bu yana en fazla değer kaybı İMKB’de görüldü. Bakın döviz kurunda önemli artışlar var, borsamız diğerlerine göre süratle değer kaybediyor. Kanımca bu yüzde 5’e varan gerilemede de yabancı satışları etkili değil. Onların aldığı senetlerde büyük değer kayıpları yok. Kayıplardan çok halka arz edilen piyasaya etkisi olmayan kâğıtların düşüşü var, büyük. Bu domino etkisi yaratıyor.” ifadelerini kullandı. (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Madencinin Derin Çığlığı

SONRAKİ HABER

Adıyaman'da bir okulun girişindeki çatı kardan çöktü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa