31 Mayıs 2015 23:35

Sakarya Kadın Platformu: Cinsel istismar davası kapatılmak isteniyor

Paylaş

Emre Pekşen
Sakarya

Sakarya Kadın Platformu, 3 ay önce Pamukova'da 14 yaşındaki kız çocuğuna yapılan cinsel istismarın cezasız kalmasına tepki gösterdi.

AKM önünde bir basın açıklaması gerçekleştiren Sakarya Kadın Platformu üyeleri adına açıklamayı okuyan Özgül Kahraman, Sakarya'nın Pamukova ilçesinde 14 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulduğunu, ancak savcılık makamlarına intikali üzerinden 3 ay geçmesine rağmen istismarı uygulayan kişi veya kişilerin ifadesinin hala alınmadığını belirtti.

SAKARYA KADIN PLATFORMU: KUŞKULUYUZ 

Cinsel istismarda bulunan söz konusu kişinin bir siyasal partiden şu anda milletvekili adayı olan ve göz önünde olan birinin yakını olduğu bilgisinin kendilerine geldiğini belirten Kahraman, "Zira bu koşullarda, böylesi önemli bir olayda yargı mensuplarının bu olayı aylardır olmamış gibi adeta rafa kaldırması en iyimser insanları bile kuşkulandırmaktadır" dedi. Açıklamanın devamında Sakaryalı ve aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan Ayşenur İslam'ın da bu konuya duyarsız kalmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Olayın takipçisi olacaklarını ve siyasi kimliklerinden dolayı korunanların teşhir edilene, yargılanana kadar peşini bırakmayacaklarını belirten Kahraman, adalet istediklerini ifade etti.

BARO BAŞKANI: SORUŞTURMAYA GİZLİLİK KARARI VERİLDİ! 

Basın açıklamasının ardından açıklamaya katılan Sakarya Barosu Başkanı  Zafer Kozan'la yaptığımız görüşmede Kozan şunları söyledi: "Ortada yaşanmış istismar olayı var ve bizler bu olayın takipçisiyiz. Olayın gün yüzüne çıkmasının üzerinden 3 aya yakın bir zaman geçti. Bu süreçte bu kadar önemli  bir olayın ardından mağdur çocuğun ailesinin şikayetlerine rağmen şüpheli şahıs ifadeye bile çağırılmadı. Şüphelinin yurt dışında olduğu bilgisi var. Bu durumda ifadeye çağırılsa dahi ifade vermek için gelmeyecek olması muhtemeldir.  Siyasi  kimliklerinden dolayı şüpheliyi ifadeye bile çağırmayan savcı hakkında gerekli şikayetlerde bulunduk. Soruşturmaya gizlilik kararı gelmesi delillerin karartılması ihtimalini güçlendiriyor."

AİLE TEHDİT ALTINDA 

Mağdur çocuğun ve ailesinin tehdit altında olduğunu belirten Kozan, "Geçtiğimiz 3 aya baktığımızda bu süreçte cinsel istismara maruz kalan kız çocuğunun abisi şikayetinden vazgeçmediği için darp edilmiştir. Mağdur kız ve ailesi tehdit altındadır. Olayın bir an önce açığa çıkması, soruşturmanın toplum vicdanını zedelemeyecek şekilde sürmesi ve suçluların gerekli cezayı her kimin yakın derecede akrabası olursa olsun alması mücadelemizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

 

ÖNCEKİ HABER

Galatasaray, şampiyonluk kupasını aldı

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa