31 Mayıs 2015 17:35

‘Nurhak’ta katledilenler metal direnişinde, Gezi’de ve Rojava’da yaşıyor’

Paylaş

31 Mayıs 1971 tarihinde Nurhak Dağı’nda katledilen devrimci gençlik önderleri Sinan Cemgil, Alparslan Özdoğan ve Kadir Manga İzmir’de anıldı.

Alparslan Özdoğan’ın Eski Buca Mezarlığı’nda dün gerçekleşen anmada Sinan, Alparslan ve Kadir Manga şahsında faşist darbelere karşı direnen devrimcilerin bugün metal işçilerinin hak mücadelesinde,  Gezi direnişinde, Kobanê ve Rojava’da verilen özgürlük mücadelesinde yaşadığı belirtildi.

İHD, İmece-Der, Ege 78’liler Derneği, Emek Partisi (EMEP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından gerçekleştirilen ortak anmaya, HDP İzmir Milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü ve Zeki Gül de katıldı.

“Nurhaklarda yanan devrim ateşi sönmeyecek, unutmadık ınutmayacağız” yazılı pankart taşınan anmada, sık sık “Devrim şehitleri ölümsüzdür” ve “Onlara sözümüz devrim olacak” sloganları atıldı.

Saygı duruşuyla başlayan anmada ortak açıklamayı Günseli Kaya yaptı. Yapılan açıklamada Sinan, Kadir ve Alpaslan’ın henüz yirmili yaşlarda olmasına rağmen öğrencilerin, işçilerin ve köylülerin mücadelelerinde örgütleyici ve destekleyici oldukları belirtildi. Kaya yaptığı açıklamada, “68 kuşağı devrimcilerinin emperyalizme karşı uzlaşmayan, faşizme boyun eğmeyen, halkların özgürlük ve kurtuluş mücadelesinde özverinin ve devrimci kardeşliğin, dayanışmanın simgeleriydiler. Onlar bugün metal işçilerinin hak mücadelelerinde, Gezi direnişlerinde, Kobane ve Rojova’daki özgürlük savaşında yaşıyorlar” dedi.

Kaya’dan sonra söz alan Ertuğrul Kürkçü, Nurhak şehitlerinin ve o dönemin devrimcilerinin bütün insanların mücadelesinin kavgacısı olduklarını belirtirken, Zeki Gül ise, bugün bu coğrafyadaki halkların mücadelesinin onların izinden devam ettiğini dile getirdi. Alpaslan Özdoğan’ın ailesi adına yeğeninin yaptığı konuşmada onların ideallerinin bugünde halen geçerli olduğu belirtilerek devrimci dayanışmanın önemine vurgu yapıtı. (İzmir/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

Sağlıkçılar şiddete karşı yarın hizmet üretmiyor

SONRAKİ HABER

Şengül Karaca davasında sanık beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa