31 Mayıs 2015 00:50

İstanbul’da Opera şenliği

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 8-18 Haziran’da düzenlenecek Uluslararası İstanbul Opera Festivali, “Saraydan Kız Kaçırma” eseri ile açılacak.

Paylaş

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 8-18 Haziran’da düzenlenecek  Uluslararası İstanbul Opera Festivali, “Saraydan Kız Kaçırma” eseri ile açılacak. 6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında sanatseverler çok sayıda eseri izleme olanağı bulacak. Festival programının ilk eseri “Saraydan Kız Kaçırma”, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 8-9 Haziran’da İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi’nde sahnelenecek.

Türk-Osmanlı kültür ve sanatının etkisiyle 16. yüzyılda Batı Avrupa’da ortaya çıkan “Turquerie” akımının örneklerinden biri olan ve Mozart’ın Mehter Marşı ritimlerinden etkilenerek bestelediği eseri, Yekta Kara sahneye koyuyor. “Yusuf İle Züleyha” operası da İstanbul Devlet Opera ve Balesinin ikinci yapımı olarak festivalde sergilenecek. Bestesi Okan Demiriş’e, librettosu Nezihe Araz’a ait eser, 11-12 Haziran’da Kadıköy Süreyya Opera Sahnesinde sahnelenecek.

Yusuf’un acı dolu yaşamı ile Züleyha’nın Yusuf’a sevgisini konu alan eseri, Aytaç Manizade sahneye koyacak. Festivalde, bestesi Charles Gounod’a ait, Ünlü İngiliz Oyun Yazarı William Shaekpeare’in aynı adlı eseri “Romeo ile Jülyet” de sanatseverlerle buluşacak. Festivale ilk kez katılacak Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından Kenan Korbek’in rejisiyle sahnelenecek eser, 13 Haziran’da Haliç Kongre Merkezinde sunulacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

'Çalışmayı bıraktığım gün ölürüm'

SONRAKİ HABER

Hakkari'de eylem ve etkinliklere bir ay yasak getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa