30 Mayıs 2015 20:56

İki miting alanının bize söylediği

İstanbul aynı gün, 7 Haziran’da gerçekleşecek seçimde baraj konusunda karşı karşıya olan iki partinin mitingine ev sahipliği yaptı. Bilindiği gibi mitinglerin ilki Kazlıçeşme’de HDP’nin, diğeri de ‘Fetih Şöleni’ adı altında yapılan AKP’nin mitingiydi.İki miting alanını da gezdik ve gözlemlemeye çalıştık. Mitinglerde liderlerin, ya da adayların yaptıkları konuşmalar haberlerde yer alacağı için, bu yazıda sadece miting alanlarının çeşitli açılardan fotoğrafını görmeye ve göstermeye çalışacağız.

Paylaş

Fatih POLAT

İstanbul aynı gün, 7 Haziran’da gerçekleşecek seçimde baraj konusunda karşı karşıya olan iki partinin mitingine ev sahipliği yaptı. Bilindiği gibi mitinglerin ilki Kazlıçeşme’de HDP’nin, diğeri de ‘Fetih Şöleni’ adı altında yapılan AKP’nin mitingiydi.
İki miting alanını da gezdik ve gözlemlemeye çalıştık. Mitinglerde liderlerin, ya da adayların yaptıkları konuşmalar haberlerde yer alacağı için, bu yazıda sadece miting alanlarının çeşitli açılardan fotoğrafını görmeye ve göstermeye çalışacağız.

KAZLIÇEŞME’DE UMUT VE EMPATİ

Önce saat itibariyle HDP’nin mitingi başlayacağı için Kazlıçeşme’nin yolunu tuttuk. Miting alanına yaklaşırken dikkatimizi çekenlerden birisi, mitinge gelenler arasında HDP bayraklarıyla birlikte Türk bayraklarını taşıyanların da oluşuydu.
Bunlar çok fazla bir yekun tutmasa da, önemli bir şeyin işaretiydi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, katıldığı televizyon programlarında, parti olarak Türk bayrağına yaklaşımlarına dair sorulara, bu konudaki ön yargıları kırmaya yardımcı olacak yanıtlar vermişti ve bu görüntüler de, bunun alanda yansımasını buluşunu anlatıyordu sanki. Elinde hem HDP hem de Türk bayrağını birlikte taşıyan bir Kürt gencine bunun nedenini sorduk, “Bizim bu bayrağa karşı bir ön yargımız yok, onda bizim de kanımız var” yanıtını verdi. Demirtaş’ın bu konuda ortaya koyduğu yaklaşımın bunda payı olup olmadığını sorumuzu ise, HDP mitinglerinde daha önce de Türk bayrağı taşındığını, ancak Demirtaş’ın açıklamalarının da bunda bir etkisi olduğunu belirterek yanıtladı.

HDP’nin mitingi başlamadan bir saat önce alanın epey bir bölümünün boş olduğu dikkatimizi çekiyordu. Miting alanına gelen yollarda ulaşımın belli noktalardan sonra engelleniyor oluşunun da bunda payı olabileceği söylendi. Ancak son 45 dakika içinde marmaraydan miting alanına adeta oluk oluk insan aktı. Başka noktalardan da geliş vardı, ancak marmaray yönünde bitmeyen bir akış söz konusuydu. Miting alanına yaklaşırken HDP bayrakları ve çeşitli renkli bantların yanı sıra Demirtaş’ın fotoğrafının yer aldığı tişörtler ya da atkıların satışı dikkati çekiyordu. Miting alanında da Demirtaş’lı tişört ve atkılara bol miktarda rastladık.

Alanda genç yaşlı birçok insanla sohbet ettik. Barajın aşılacağı yönünde umut ve gözlemlerini paylaştılar. Bugün bu alana gelenler barajı aşmaya yönelik umutlarını alıp gelmişlerdi ve HDP’ye desteği güçlendirmek için, ona dair ön yargıları aşmaya yönelik de bir tutum içerisindeydiler.

Mitingde baskın bir Kürt kitlesi dikkati çekiyordu. Ancak, HDP ile ittifak yapan ya da destek veren parti ve güçlerin bayraklarıyla, kitlesi de vardı.

Buradan AKP’nin seçim mitingi olan, ancak ‘Fetih Şöleni’ adı altında sunulan mitingin yapılacağı Yenikapı’ya geçtik.
Arada bir durak vardı ve bir mitingden diğerine geçmek için sanki marmarayın bir kapısından girip, diğerinden çıkmıştık.

GENÇ KADINLARIN ERDOĞAN SLOGANLARI

Marmaraydan Yenikapı’da çıktığımızda önce miting alanına giden ara yolları dolaşarak gelişteki havayı gözlemlemeye çalıştık. Başörtülü ve türbanlı çok sayıda genç kadının ‘Recep Tayyip Erdoğan’ diye tempolu slogan attıklarına tanıklık ettik. Genç kadınların coşkulu katılımına miting alanına giden başka ara yollarda ve miting alanında da denk geldik.

‘SEN FATİH OL, BEN ULUBATLI’

Miting alanına yaklaştıkça karşımıza çıkan manzara özetle şuydu. ‘Fetih’ imgesi özelinde adeta Fatih Sultan Mehmet çıkarılmış ve yerine Recep Tayyip Erdoğan oturtulmuştu. Çeşitli görsel malzeme, slogan ve ritüeller eşliğinde adeta bir modern halife icat ediliyordu.

Bir genç, Erdoğan’ın imzasını sticker yapmış satıyordu. En sık rastladığımız bayraklar mavi zemin üzerinde Erdoğan’ın fotoğrafının olduğu bayraklardı. Mitingin girişindeki büyük birkaç Başbakan Ahmet Davutoğlu fotoğraflı pankartı çıkartırsanız, dövizlerden, kupalara kadar Yenikapı’ya Erdoğan imzası hakimdi.

İki genç, altında ‘Osmanlı torunları’ yazan ve üstünde şu ifadeler bulunan bir pankartı görünür yüksek bir yere çıkarak kaldırıyordu: “Sen Fatih ol, ben Ulubatlı olmaya hazırım Cumhurbaşkanım.”

Tamamen beyaz kıyafetler içindeki bir kişi şu ifadelerin olduğu bir dövizi kaldırıyordu: ‘Ahirette iman. Değil Türkiye’de, dünyada Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderimiz.’

HDP’YE DAİR NEFRET SÖYLEMİ

Yenikapı’da tavırlarıyla dikkati çekenlerden birisi de İsmailağa Cemaati’nin gösteriydi. Cemaatin bir hocası, bol bol HDP ve Pensilvanya aleyhine nutuk attı. Demirtaş’a Taksim için ‘işçilerin Kabe’si’ lafını Allah’ın söylettiğini öne süren hoca, bunun sonrasında HDP’nin oylarının 3 puan düştüğünü savunarak, ‘HDP’yi barajın altında boğ ya Rab’ dedi. Çevresindeki kitleden de bu bedduasına destek geldi. Aynı hoca sözlerini devam ettirerek Demirtaş ve HDP için ‘Beter eyle ya Rabbi’ dedi. Topluluk burada ezan okuyup namaz da kıldı.

Şu ya da bu gerekçe ile AKP’yi desteklemek için bu alana gelmiş olan on binlerce kişiyi elbette bu söylemlerin gölgesinde tanımlayıp sınıflandırmak anlamsızdır. Ama bu hocanın bu miting alanında yaptığı tam bir nefret propagandasıydı.

MODERN ZAMAN PADİŞAHLIĞININ İNŞASI

Yenikapı’nın bize söylediği bir gerçek de, Erdoğan’ın AKP’nin tabanı nezdinde partide ipleri eline almış olduğu gerçeğiydi. Hükümet ile Cumhurbaşkanı arasında ‘müzakere süreci’ ve bir dizi başka konuda gerilimli süreçlerin yaşandığı hatırlandığında, bu miting alanının AKP’deki iç dengelerin Erdoğan etrafında yeniden yapılandırıldığını gösterdiğini söylemek abartı olmaz.

Ve tüm bunları gördükten sonra bir adım geriye çekilerek baktığınızda Erdoğan’ın ‘Fetih’in tarihsel referanslarını bugün kendi etrafında, kendi başkanlığını ve ‘modern zaman padişahlığını’ kuracak biçimde yeniden canlandırdığını söyleyebiliriz.

ÖNCEKİ HABER

'Ceplere dikkat; yan tarafta Dızo'nun mitingi var!'

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa