28 Mayıs 2015 21:56

İşten atılan Divan işçileri: Adalet istiyoruz

Paylaş

DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Koç Holdinge ait Divan Turizm AŞ işçilerinin, işe iade davası Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesinde görüldü. Dava öncesi yapılan açıklamada, “101 gündür direnen Divan işçileri için adalet istiyoruz” denildi.

Dava öncesi adliye önünde yapılan basın açıklamasını İstanbul Bölge Temsilcisi İbrahim Kızılyer okudu. Divan işçilerinin Gıda-İş’e üye oldukları için işten atıldığını hatırlatan Kızılyer, “Koç Holding ve Divan yöneticileri, kamuoyunu yanıltmak için ‘Bakın, birçok fabrikamızda sendika var. Biz sendikaya karşı değiliz. Bu işçiler bu nedenle atılmadılar’ dediler. Ama bugün o fabrikaların hepsi ayakta. Ford, TOFAŞ, Türk Traktör, Arçelik ve daha birçok fabrikada işçiler, Koç’un karşı olmadığı hatta çok sevdiği sendikalardan istifa ediyorlar” dedi.

“Avrupa’nın en büyük adalet sarayında adalet ne zaman yerine gelecek” diye soran Kızılyer şöyle devam etti: “101 gündür çadırda olan, evine aş götüremeyen Divan işçileri için acilen adaletin yerine getirilmesini istiyoruz. İş mahkemelerinin süresi içinde sonuçlanmasını talep ediyoruz. Hukuk ezenlerin değil ezilenlerin yanında olsun istiyoruz” dedi.

Açıklamadan sonra duruşmaya girildi. DİSK’e bağlı sendikaların da izlediği duruşmada Koç’un avukatının işçilerin yüzüne bakamaması dikkatleri çekti. Ayrıca Koç’un ilettiği talepleri de reddeden mahkeme, sonraki duruşmayı 14 Haziran tarihine erteledi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Büro emekçilerine grev soruşturması

SONRAKİ HABER

Erdoğan: S-400'den vazgeçmeyeceğimizi Trump'a ilettik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa