28 Mayıs 2015 21:30

Buca'da temsili Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı'ndan başlayarak, tüm ülkeyi saran Gezi direnişinin yıldönümü için İzmir Buca Hasanağa Bahçesi'nde temsili Gezi Parkı oluşturuldu.

Paylaş

Taksim Gezi Parkı'ndan başlayarak, tüm ülkeyi saran Gezi direnişinin yıldönümü için İzmir Buca Hasanağa Bahçesi'nde temsili Gezi Parkı oluşturuldu. 

CHP Buca İlçe Başkanlığı Gezi Parkı Direnişi'nin 2. yılında 'Gezi Ruhunu' Hasanağa Bahçesine taşıdı Hasanağa Bahçesi'nde Gezi Parkı'nı anlatan fotoğraf, resimler, soğuk heykel performansları, müzik grupları yer aldı. CHP İlçe Başkanlığı bir serbest kürsü koydu. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, CHP İzmir milletvekili Mustafa Moroğlu, CHP Buca İlçe Başkanı Bektaş Gül, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Mustafa Evsen ile CHP milletvekili adayları Murat Bakan, Ali Hıdır Uludağ ve Ednan Arslan da etkinliğe katılan isimler arasında yer aldı.

Gezi Direnişi'nin ikinci yıldönümü sebebiyle düzenlenen anma etkinliğinde yüzlerce Bucalı, Hasanağa Bahçesi'nde toplandı. Hep bir ağızdan şarkılar, marşlar söyleyen gençler, anma etkinliği boyunca 'Gezi şehitleri ölümsüzdür', 'Her yer Taksim her yer direniş' ve Mustafa Kemalin askerleriyiz' sloganları attı. Gezi Direnişi'nin anlatıldığı kısa filmlerin gösteriminin yer aldığı etkinlikte, direniş sırasında hayatını kaybeden gençlerin ve direnişin sembolü haline gelen karelerin yer aldığı canlı heykel performansı da vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina da konuşmasında, “Gezi hakka, hukuka yürüyüştü, Gezi baskıya büyük bir tepkiydi, Gezi çevreciydi, Gezi demokrattı, Gezi çağdaştı, Gezi laiklikti, Gezi unutturulmaya çalışılan devrimleri hatırlatmaktı; Gezi de çok mesaj vardı ama her şeyden önemlisi Gezi git gide pasifleştirilmiş, apolitik olmuş gençlerin artık bu ülkedeki siyasetçilere dur deyişiydi" dedi. 

Serbest kürsüde konuşan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu da "Keşke kaybettiğimiz onlarca gencimiz ve o gençlerimizin sırtında taşıdığı Berkin Elvanımızı kaybetmeseydik. Neşeli bir isyan gibiydi, keşke gözü pek kardeşlerimizin onlarcasının gözünü kaybetmeseydik. Yine neşeli bir isyan gibiydi, keşke binin üzerinde gencimiz yaralanmasa, on binin üzerinde insanımız gözaltına alınıp sorgulanmasaydı. Ama hepimiz burada bulunanlar veya bulunmayanlar hepimiz biliyoruz ki özgürlükler bedel ödenmeden kazanılmıyor" diye konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Ortaokul öğrencilerinden "Okuluma dokunma" eylemi

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de ağaç katliamına ve siyanürle maden aramaya tepki büyüyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa