28 Mayıs 2015 13:27

Handicap International: Kobanê'nin ikinci kabusu patlamamış mühimmatlar

Handicap International Kobanê'de yaptığı incelemenin ardından yaptığı açıklamada, Kobanê'nin, patlamamış silah, mayın ve booby tuzaklarından dolayı ikinci kabusunu yaşadığını belirterek, savaş patlayıcılarının temizliğine dönük eylemlerine başladığını kaydetti.

Paylaş

Engelli haklarını savunan ve 61 ülkede faaliyet gösteren Handicap International, Kobanê'ye bir gözlem misyonu gönderdi. Kent merkezi ile kuzey ve güney mahallelerindeki şiddetli çatışmaların sonuçlarını gözlemleyen heyet, direnişin sembolü haline gelen Kobanê'nin, patlamamış silah, mayın ve booby tuzaklarından dolayı ikinci kabusu yaşadığını belirtti.

"Sivil toplum örgütüne göre karadan yürütülen savaş ve havadan yapılan bombardımanlar kentteki binaların yüzde 80'ne yakınını yok etti" denilen gözlemde, kentte bine yakın türde bomba ile karşılaştıklarını açıkladı. Bunlardan bazılarının 10 metre çapında olduğunu belirten uzman heyet, kentte 250 kilogramdan 1 tona varan bombaların kullanıldığı 700 hava saldırısı ve 40 bomba yüklü araçla düzenlenen saldırılara dikkat çekti.

'KOBANÊ'DE METRE KAREYE 10 MÜHİMMAT DÜŞÜYOR' 

Handicap International, Kobanê'deki durumu şöyle özetledi: "Kobanê'de sayısız miktarda patlamamış savaş gereci gizli. Kent merkezinde metre kareye ortalama 10 mühimmat düşüyor. Patlamamış gereçler ve booby tuzaklar Kobanê'ye geri dönen Suriyelilerin hayatını tehlikeye atıyor ve insani yardımı engelliyor. Handincap International kaza risklerini sınırlandırmak için duyarlılık kampanyaları organize ediyor ve savaş patlayıcılarının temizliğine dönük eylemlerine başladı."

Sivil toplum örgütü Handicap International'ın patlamamış savaş gereçlerine karşı savunmadan görevli uzmanı Alma Al-Osta ise gözlemlerini "Kobanê'de gördüklerimiz en kötü kabusları da aşıyor. Kentin büyük bölümü yıkılmış. Her türden patlamamış silah, nadiren gözlemlenen bir yoğunluk ve çeşitlilik düzeyine ulaşmış" diyerek aktardı. 

PATLAMAMIŞ SİLAH VE BOBY TUZAKLARI TEHLİKEL 

Mühimatların her an için tehlike arz ettiğini dile getiren Alma Al-Osta, "Patlamamış gereçler ve booby tuzakları Kobanê'den kaçan ve evlerine geri dönmeye çalışan kişiler için günlük bir tehdit oluşturuyor. Silahlara ilişkin bu kirlilik insanların kendi yaşamlarını yeniden kurmalarını engelliyor ve bir çok alana girişi imkansız kılıyor. Bu durum aynı zamanda insani organizasyonların güvenlik içinde çalışmalarını ve kırılgan nüfusa gerekli yardımda bulunmasını engelliyor" ifadesinde bulundu.

Acil tedbirlerin alınmasını isteyen ve bu konuda eğitimin önemine vurgu yapan Handicap International, uluslararası topluma da çağrıda bulundu. Sivil toplum örgütü, uluslararası toplumu Kobanê'de olduğu gibi halkın yaşadığı alanlarda patlamayan bombaların kullanımının yol açtığı sonuçları tanımaya çağırdı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, Mengü'yü hedef aldı: Kendince dalga geçiyor

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa