28 Mayıs 2015 12:20

Erdoğan: Milletim beni evde yufka açmaya da çağırsa giderim

Selahattin Demirtaş'ın 'Evde yufka, konserve açacaksınız Cumhurbaşkanı'nı çağırın hemen gelir' eleştirilerine cevap veren Erdoğan, 'Bir başkası çıkmış, 'Cumhurbaşkanı nereye çağırılsa gidiyor, evde gazoz mu açacaksınız, evde yufka mı açacaksın, çağırın gelir' diyor. Evet, ben milletimin çağırdığı her yere bugüne kadar gittim, bundan sonra da giderim' dedi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP'nin Eskişehir'den aday gösterdiği eşcinsel aday Barış Sulu ve yine HDP'den aday olan eski Diyarbakır müftüsü Nimetullah Erdoğmuş'a gönderme yaparak, "Diyarbakır'da sözde müftü, Eskişehir'de eşcinsel aday göstermiyoruz biz" ifadesini kullandı. 

Erdoğan, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Kurulu'nda konuştu.

t24'te yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Eskiden Karadeniz yollarında yanyana iki aracın geçmesi imkansızdı. Biri bekler biri geçerdi. Şimdi öyle mi, dağları deldik. O meşakkatli yolları aştık. Uzun yolculukları kolay kıldık. 2002'de 6.100 km bölünmüş yolu olan Türkiye'nin üzerine biz 17 bin 600 kilometre yaptık. Biz iktidarı devraldığımızda sadece 6 ilimiz bölünmüş yollarla birbirine bağlıyken bugün toplam 75 şehrimiz birbirine bağlanmış hale geldi.

‘HIZLI TRENİ SADECE AVRUPA'YA GİDEN GÖRÜRDÜ' 

Değerli kardeşlerim, her insan bir cihandir. Biz bu anlayışla insanımızın en güzeline sahip olması için var gücümüzle çalıştık. Bölünmüş yollar sayesinde yakıt ve iş gücünden yıllık 16 milyar liraya yakın tasarruf sağlandı. 2005'te ülkemizde 11 milyon 145 araç vardı. Bugün bu rakam 19 milyonu bulmak üzere. Araç sayısı bu kadar artmasına rağmen kaza sayılarında yüzde 602lara  varan azalma oldu. Bütün bunlar insana verdiğimiz değerin göstergeisidir. Şoför arkadaşların tehlikeli bulduğu bir söz var, "tek rakibim Türk Hava yolları". Hava ve trenin gelişmesi şoförlerimizi mağdur eden bir durum değil. 2002'de ülkemizde 26 havalimanı vardı. Bugün bu rakam 56 ya yükseldi. Hızlı tren sadece Avrupa'ya gidenlerin gördüğü bir ulaşımdı. Şuanda 1213 km hızlı tren hattımız var ve yenileri ekleniyor. Bugün otobüslerimizde çok daha konforlu bir hale geldi. Ulaşımdaki rekabet otobüs sektörüne olumlu yansıdı. 2005'te 163 bin olan otobüs sayımız, 211 bini geçti.

Eski Türkiye'de çok farklı bir manzara vardı. Banka kuyruklarında bekleyen insanlar zorunlu halle dışında seyahati düşünebilir miydi? 12 yıldır koruduğumuz güven sayesinde ülkemiz de insanlar istedikleri yere gidebiliyor. Dün kara trenin tahta koltuklarına mahkum edilen insanlarımız son model otobüslerde filmini izleyerek seyahat edebiliyor. Bu hale geldik. Bölünmüş yollar sayesinde yolculuklar keyif haline dönüştü.

‘KUTSAL 3'LÜ DİYEREK DALGA GEÇİYOR'

Değerli kardeşlerim sene 2015. Ama bu topraklarda tek parti zihniyetini yaşatmak isteyenler var. Durmadan milleti taciz ediyorlar. Bakınız, eski CHP milletvekillerinden birinin kızı tv spikeri bir hanımfendi bizim burada otobüsçü kardeşlerimle buluşmamızı duymuş ama içine sindirememiş. Bizim sizlerle buluşmamın da arasında olduğu resmi programı duymuş, kendince otobüsçülerle dalga geçiyor. Hatta muhtar, otobüs, taksici şoförü kutsal 3 lü diyerek dalga geçiyor. Böyle yaparak kendi küçüklüğünü ortaya koyuyor farkında değil.

‘SİSTEMİ GÜNCELLEMEMİZ GEREKİYOR' 

Kasım ayında Antalya'da G20 zirvesinde dünyanın en ileri 20 ülkesini buluşturacağız. Burada ülkelerin yarıdan fazlası başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Kişi başına gelirde 3 bin 400 dolardan başladık 10 bin 500 dolara kadar çıktık. Ama şimdi burada patinaj yapıyoruz. Bunu aşmak için sistemde güncelleme yapmamız gerekiyor. Bu güncellemenin adı başkanlık sistemi. Millet yeni Türkiye'yi de, yeni anayasayı da, başkanlık sistemini de istiyor. 7 Haziran'da şoförlerimizi, milleti sandığı küçümseyenlere haddini bildirmeliyiz diye düşünüyorum.

Demirtaş: Evde, konserve mi açacaksınız Erdoğan'ı çağırın gelir; hiçbir açılışı kaçırmaz!

‘MİLLETİMİN ÇAĞIRDIĞI HER YERE GİDERİM' 

Ben bu ülkenin cumhurbaşkanı olarak şoför kardeşlerimle aynı parantezin içinde ifade edilmiş olmayı kendim için şeref sayıyorum. Onlar böyle diyerek güya bizi tahkir ediyorlar, en büyük payeyi verdiklerinin farkında değiller. Bir başkası çıkmış, 'Cumhurbaşkanı nereye çağırılsa gidiyor, evde gazoz mu açacaksınız, evde yufka mı açacaksın, çağırın gelir' diyor. Evet, ben milletimin çağırdığı her yere bugüne kadar gittim, bundan sonra da giderim. Bu benim için ayıp değil, şereflerin en büyüğüdür. Çünkü ben zaten oralardan geldim. Ben 40 yıldır milletimle olduğum için buradayım. Doğu'da, Güneydoğu'da Kürt kardeşimin duygularını istismar edip, İstanbul’da beyaz Türklerle kadeh tokuşturmuyorum böyle derdim de yok.

Diyarbakır’da müftü aday, Eskişehir’de eşcinsel aday biz göstermiyoruz.

‘BİZİM RABİAMIZ TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE AYNI' 

Rabiamızı Uşak'ta, Afryon'da hangi samimiyet ile ifade ediyorsam, Hakkari'de de aynı samimiyette ifade ediyorum. Bizim Rabiamız Türkiye'nin heryerinde aynı. Çünkü biz yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz. Bu topraklarda kimse operasyon yapmaya kalkmasın, çünkü avucunu yalar. Önce güvenlik güçlerimizi karşısında bulur en önemlisi de milletimizi karşısında bulur. (HABER MERKEZİ)

#SanaYufkaAçtırmayacağız

Erdoğan'ın konuşmasının ardından açılan #SanaYufkaAçtırmayacağız hashtagi kısa sürede Türkiye gündeminde 2. sıraya yerleşti.

ÖNCEKİ HABER

Petkim işçileri fabrikaya kapandı

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa