28 Mayıs 2015 09:53

Atom Enerjisi Kurumu, nükleer santrallerdeki ekipmandan sorumlu olmayacak

Resmi Gazete'de yayımşanan yönetmeliğe göre, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, nükleer tesislerde kullanılmasını onayladığı ekipmandan sorumlu olmayacak.

Paylaş

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) hazırladığı, "Nükleer tesisler için ekipman tedarik sürecine ve imalatçıların onaylanmasına ilişkin yönetmelik" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Toplam 16 madde ve 1 geçici maddeden oluşan yönetmeliğin amacı; "Nükleer tesislerde kullanılan tüm ekipmanın tedarik sürecini, tedarike başlanabilmesi için Kurucu tarafından alınması gereken izni, izin başvurusu için gerekli belgeleri, imalat bildirimini, imalat onayını ve bu onay için sunulması gereken belgeleri, nükleer güvenlik açısından önemli ekipmanın tedarik sürecinde yer alacak imalatçıların onaylanmasına yönelik hususları ile tedarik sürecinde gerçekleştirilecek olan düzenleyici denetimleri ve yaptırımları düzenlemektir" olarak belirlendi.

Yönetmeliğin 4. maddesinin 9. fıkrasında, "Kurum, onay veya izin vermek veya denetlemekle Kurucunun veya onaylı imalatçının sorumluluklarına ortak olmuş sayılmaz ve eylemlerinden sorumlu tutulamaz" denildi.

"Kurum, bu Yönetmelik hükümlerinin ihlali çerçevesinde karar vereceği idari yaptırımlarda, ihlalin nükleer güvenlik açısından önemini, aciliyetini ve ciddiyetini dikkate alır" ifadesiyle başlayan "yaptırımlar" bölümünde de, şu konular yer aldı:

"Nükleer tesisle ilgili faaliyetlerin Kurucu veya onaylı imalatçı tarafından yürütülmesi sırasında; Kurucunun veya onaylı imalatçının bu Yönetmelik kapsamında taşıması gereken şartlardan birini veya birkaçını artık taşımadığının anlaşılması, yapılan değerlendirme veya denetim faaliyetlerinde uygunsuzluk veya sapmaların belirlenmesi,durumlarında, Kurucu veya onaylı imalatçıya belirli bir süre tanınarak ilgili sorunun giderilmesi istenir. Kurum tarafından belirlenen bu süre içinde düzeltici ve önleyici faaliyetlerle sorunun giderilememesi halinde imalatçıya veya Kurucuya ilgili faaliyet kapsamında verilen onaylar ya da izinler iptal edilir."

Buna karşılık, kurumun denetimleri sırasında onaylı imalatçı veya Kurucunun işbirliği yapmaması, istenen bilgi ve dokümanları sunmaması ya da belgelerde tahrifat yapıldığının veya yanlış bilgilendirme yapıldığının saptanması halinde, kurumun "izni veya onayı iptal edebileceği" belirtildi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş: İftira kampanyası yürüten Cumhurbaşkanından korkulur

SONRAKİ HABER

Suudi Arabistan'da Baytur firmasının şantiyesinde çalışan işçiler greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa