27 Mayıs 2015 18:15

Türkiye, IŞİD’den kaçanları içeri almadı

Paylaş

Urfa'nın Ceylanpınar-Akçakale sınırının karşısında bulunan Serêkaniyê ve Tel-Abyad kentleri arasında IŞİD ve YPG arasında şiddetlenen çatışmaların ardından yüzlerce Kürt, Türkiye sınırına geldi.

CİHAN Haber Ajansı’nın haberine göre Tel Abyad’ın 30 kilometre doğusunda Serêkaniyê’ye bağlı Mebruka beldesi ve çevre köylerindeki yüzlerce sivil, savaştan kaçıp köylerini boşaltarak Ceylanpınar ilçesine bağlı sınır köylerine geldi. Çatışmaların şiddetlenmesiyle IŞİD katliamından korkup sınıra biriken yüzlerce kişinin Türkiye’ye giriş yapmak istediği ancak girişlerine izin verilmeyince Ceylanpınar sınırında iki gündür aç ve susuz bekledikleri öğrenildi. Sınırın bu tarafına geçişlerine izin verilmeyen aç ve susuz sivillere ekmek ve su götürmek isteyen Ceylanpınarlılar ise askerlerce engellendi. 

Şanlıurfa Valiliğinin Ceylanpınar sınırında yaşanan insanlık dramına seyirci kaldığını söyleyen Ceylanpınarlı vatandaşlar, “Şanlıurfa Valiliği IŞİD’in katliam yapma korkusundan dolayı köylerini boşaltarak sınıra yığılan akrabalarımıza neden yardım etmiyor? Valilik sınırın bu tarafına geçişlere neden izin vermiyor? Yetkililer duyarsız kalıp sınırda aç ve susuz bekleyen insanlara yardımları hangi zihniyetle engelliyor” şeklinde konuştu. (Urfa/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Arçelik’te iyileştirme sözü verildi

SONRAKİ HABER

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan hakkında soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa