27 Mayıs 2015 15:35

Valilikten Kazlıçeşme için yeni açıklama: Yetki bizde değil

Paylaş

İstanbul Kazlıçeşme Meydanı'nda 30 Mayıs'ta düzenleyeceği mitinge ilişkin HDP İstanbul İl Örgütü'nün yaptığı açıklamanın ardından İstanbul Valiliği'nden yeni bir açıklama geldi. Valilik, "28 Mayıs 2015 tarihinden itibaren seçimlere kadar her türlü açık hava toplantılarına izin verme ya da vermeme yetkisi ve takdiri tamamen İlçe Seçim Kurullarına aittir" dedi. 

HDP'nin "Büyük İnsanlık" mitingine ilişkin dün İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamaya ilişkin HDP İstanbul İl Örgütü tarafından mitingin aynı gün ve alanda gerçekleştirileceği yönünde açıklama geldi. HDP'lilerin yaptığı açıklamanın ardından İstanbul Valiliği'nden ikinci bir açıklama geldi. HDP'nin seçim mitingi yapmayı planladığı 30 Mayıs günü, Kazlıçeşme'ye çok yakın bir noktada bulunan Yenikapı miting alanında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun da katılacağı '"Fetih Şöleni" adı altındaki miting sebebiyle tartışmalara neden olan mitingle ilgili dün yaptığı açıklamanın ardından ikinci açıklamayı yapan valilik "28 Mayıs 2015 tarihinden itibaren seçimlere kadar her türlü açık hava toplantılarına izin verme ya da vermeme yetkisi ve takdiri tamamen İlçe Seçim Kurullarına aittir" dedi. 

"Halkların Demokratik Partisi'nin 30 Mayıs 2015 tarihinde Zeytinburnu İlçemiz Kazlıçeşme Alanı'nda yapmak istediği mitinge izin verildiği yönünde açıklamalar yapıldığı ve bu açıklamaların yazılı ve görsel basınımızda ve internet ortamında haber olarak yer aldığı anlaşılmaktadır" denilen açıklamada, "Valiliğimizce dün yapılan açıklamada da belirtildiği üzere 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde 28 Mayıs 2015 tarihinden itibaren seçimlere kadar olan son on günlük sürede her türlü açık hava toplantılarına izin verme ya da vermeme yetkisi Valiliğimizde olmayıp, müracaat mercii ve izin verme - vermeme yetki ve takdiri tamamen İlçe Seçim Kurullarına aittir" denildi. 

Özellikle bazı parti yöneticileri tarafından yapılan açıklamalarda, miting ile ilgili emniyete bildirimlerde bulunulduğu ve valilik ile konu hakkında yapılan görüşmede mitinge izin verildiği yönünde basında haberlerin yer aldığı ifade edilen açıklamada, şunlar aktarıldı: "Öncelikle kamuoyumuzun bilgisine sunmak isteriz ki, Kazlıçeşme Alanı 2911 sayılı yasa kapsamında belirlenen gösteri alanlarından değildir. İkinci ve daha önemli husus ise seçimlere 10 gün kala her türlü açık hava toplantıları ve gösteri yürüyüşlerine izin verme ve yer tahsis etme yetkisinin İlçe Seçim kurularında olduğu ve valiliğimizin bahsedilen tarihte yetkisinin olmadığı ve bu sebeple valilikten izin alındığı yönündeki açıklamaların doğruyu yansıtmadığıdır. Kaldı ki Halkların Demokratik Partisi il yöneticileri 15 Mayıs 2015 tarihinde saat 15.30'da valilik ziyaretinde bulunmuş ve kendilerine 'Fetih' kutlamaları ile ilgili süreç anlatılmış, miting alanı talepleri konusundaki yetkinin İlçe Seçim Kurulu'nda olduğu ve buraya müracaat edilmesi gerektiği bilgisi verilmiştir. Kamuoyuna yansıtılan 30 Mayıs mitingi talebi ile ilgili olarak izin verilmesi bu nedenle söz konusu bile olmamıştır. Ayrıca Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu'nca da Kazlıçeşme'de miting yapılmasına izin verilmediği bilgisi edinilmiştir." (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Sendika değiştiren işçiler atıldı: Ferrero işçisi sendikasını seçmek istiyor

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa